Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୟୁପି ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସକୁ ଝଟକା : ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ଆରପିଏନ୍ ସିଂହ, ବିଜେପିରେ ହେବେ ସାମିଲ୍
  • ||
  • ଫୁଟବଲ ମ୍ୟାଚ୍ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଦଳାଚକଟା : ୬ ମୃତ, ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଆଗଲପୁର ବ୍ଲକ୍ ସେକ୍ସନ୍ ଅଫିସର୍, ଏକକାଳୀନ ୩ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ବେଳେ ଉତ୍ତେଜନା : କୋଭିଡ୍ କଟକଣା ଭାଙ୍ଗି କରୁଥିଲେ ସଭା, ୨ ଗୋଷ୍ଠୀ ମୁହାଁମୁହିଁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୭ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୩୨କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସିଲା ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୫୮୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୭୮୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାରଠୁ ଓଡିଶା ଓପନ୍ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍, ଭାଗନେବେ ୧୭ ଦେଶର ୩୫୦ ପ୍ରତିଯୋଗୀ
  • ||
  • ସମାଧାନ ପାଇଁ ଯାଇଥିଲେ ମହିଳା ଏସଆଇ, ୨ ଘଣ୍ଟା ଅଟକ ରଖିଲେ ଗ୍ରାମବାସୀ
  • ||
  • ଇନ୍ଦୋରରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର ନୂଆ ଷ୍ଟ୍ରେନ୍, ୬ ଶିଶୁଙ୍କ ସମେତ ୧୨ ରୋଗୀ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ ରେଞ୍ଜରେ ଗୋଠଛଡା ଦନ୍ତା ଆତଙ୍କ : ଭାଙ୍ଗିଲା ଘର, ନଷ୍ଟ କଲା ଫସଲ
  • ||

ସଡକ ପଥରେ ଯାନବାହାନ ପାଇଁ ଆଇନ କାନୁନ ଏତେ କଡାକଡି, ଜଳପଥରେ କେବେ ? ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନଦୀ ପାରହେଉଛନ୍ତି ହଜାର ହଜାର ଜଳଯାତ୍ରୀ …

14/09/2019 at 12:47 PM

ଚାନ୍ଦବାଲି୧୪|୯: ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣା ରୋକିବା ପାଇଁ ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନକୁ କଢ଼।କଡ଼ି କରାଯାଇଛି । ହଲେ ଜଳପଥ ପରିବହନର ଆଇନ୍ ରହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା ପାଳନ କରାଯାଉନାହିଁ । ସମସ୍ତ ଫେରୀଘାଟ ମାନଙ୍କରେ ବିପଦପୁର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପ୍ରତିଦିନ ହଜାର ହଜାର ଯାତ୍ରୀ ନଦୀ ପାର ହେଉଛନ୍ତି । କେବଳ ନଦୀ ପାର ହେଉନାହାନ୍ତି,  ପ୍ରତିଦିନ ଜୀବନକୁ ବାଜି ଲଗାଇ ବୋଟରେ ଯାତାୟତ କରୁଛନ୍ତି।

ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦଶେନାମା ରହିଛି ଜଳଯାତ୍ରୀ ନଦୀପାର ହେବା ସମୟରେ ଲାଇଫ୍ ଜାକେଟ ବ୍ୟବହାର କରିବେ ଏବଂ ଫେରୀଘାଟରେ ବୋଟ ଗୁଡ଼କ କ୍ଷମତା ଠରୁ କମ ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନ କରିବେ । ହଲେ ଏହି ନିୟମ କେବଳ ନିର୍ଦଶେ ନାମାରେ ରହିଯାଇଛି । ବୋଟ ଗୁଡ଼କିରେ ନା ଅଛି ଲାଇଫ୍ ଜାକେଟ୍  ନା ବୋଟ ଗୁଡ଼କ ନିଜର କ୍ଷମତା ଠାରୁ କମ ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନ କରୁଛନ୍ତି ।ପ୍ରାୟ ସବୁ ଫେରୀଘାଟରେ ଓଭରଲୋଡ଼ିଂ କରି ନାବିକ ମାନେ କରୁଛନ୍ତି  ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନ ।

ସଡ଼କ ସୁରକ୍ଷା ଆଇନ ପ୍ରତି ସରକାର କଡ଼। ଅଇନ ପ୍ରଣୟନ କରିବା ସହ  କଡାକଡିଭାବେ ଲାଗୁ କରୁଛନ୍ତି ।  ତବେ ଜଳପଥ ପାଇଁ ଥିବା  ଆଇନ କାହଁକି ଏତେ ଫିକା ପଡ଼ଛି ?  ଜଳପଥରେ ଯାତାୟତ କରୁଥିବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କାହଁକି ସରକାର ତତ୍ପରତା ଦେଖାଉ ନାହାନ୍ତି । ଜଳପଥର ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ କଣ ଜୀବନ ନୁହେଁ ? 

ଚାନ୍ଦବଲି ବ୍ଲକରେ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ନଦୀପାର ହେବା ଘଟଣା ଦିନେ ନୁହେଁ କି ବର୍ଷେ ନୁହେଁ ଶହ ଶହ ବର୍ଷ ହେଲା ଚାଲିଛି । ଅନେକ ଥର ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟି ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଯାଇଛି ।  ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଳକରେ ୩ଟି ନଦୀ ଉପରେ ରହିଛି ୭ଟି ଫେରୀଘାଟ । ଚାନ୍ଦବାଲି ମନ୍ତେଇେ ଦନୀ ଉପରେ (ହବାଳି ,ବାଂଶଡ଼।, ଚୈଧୁରୀ, ବାଲିଆପାଳ, ପଂଚୁଟିକିରି ) ଫେରୀଘାଟ ଥିବାବେଳେ ବୈତରଣୀ ଦନୀରେ  (ତିନିତର) ଫେରୀଘାଟ ଓ ସାଳନ୍ଦି ନଦୀର (ଧାନଖଣିଆ) ଫେରୀଘାଟ ରହିଛି ।

 ଏହି ୭ଟି ଫେରୀଘାଟରେ ପ୍ରତିଦିନ ହଜାର ହଜାର ଯାତ୍ରୀ ନଦୀପାର ହେଉଛନ୍ତି । ଧାମରରେ ଆଦାନୀପୋର୍ଟ ଓ ଆରଡ଼ରି ବାବା ଅଖଣ୍ଡଳମଣି ପୀଠ ଏବଂ ଚାନ୍ଦବାଲି ବ୍ଲକ, ତହସିଲ କାର୍ଯୟାଳୟକୁ  ପ୍ରତିଦିନ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ନିଜର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ  ନଦୀ ପାର ହୋଇ ଯା ଆସ କରନ୍ତି  । 

ଏହି ତିନୋଟି ନଦୀରେ ଏବେ ମାଳମାଳ କୁମ୍ଭୀର , ଫେରୀ ଘାଟ ମାନଙ୍କରେ ନିଲାମ ଧାରୀ ମାନେ ମନଇଛା ବୋଟରେ ଗାଡ଼ମିଟର ଲୋଡ଼ କରି ଅସୁରକ୍ଷତ ଭାବରେ ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନ କରୁଛନ୍ତି । ସେପଟେ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଲୋକଙ୍କର ଧନଜୀବନ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ କୋଣସି ଫେରୀ ଘାଟରେ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଆ ଯାଉନାହିଁ ।

ଚିଲିକା ପରେ ଏବେ ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ରପଡ଼।ରେ ଡ଼ଙ୍ଗା ବୁଡ଼ି ପରେ ସରକାର ଓ ପ୍ରଶାସନିକ ଅଧତ୍କାରୀଙ୍କର ଲୋକଙ୍କର ଧନଜୀବନ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଚେତା ପଶୁନି । ଏପଟେ ଫେରିଘାଟ ମାନଙ୍କରେ ଯେ କୈ।ଣସି ମୁହୁର୍ତ୍ତରେ ବୋଟ ବୁଡ଼ି ହେବା ସହ ଶତାଧତ୍କ ଲୋକଙ୍କର ପ୍ରାଣହାନୀ ଆଶଂକା ରହୁଛି ।

   Related Posts