Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଘୋଷଣା ହେଲା ଜ୍ଞାନପୀଠ ପୁରସ୍କାର : ୨୦୨୧ ପାଇଁ ନୀଳମଣି ଫୁକନ, ୨୦୨୨ ପାଇଁ କୌଙ୍କଣୀ ସାହିତ୍ୟିକ ଦାମୋଦେର ମୌଜଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ
  • ||

ଦିନ ଥିଲା ଟ୍ରାଜେଡି କିଙ୍ଗଙ୍କ ପାଇଁ ନାମ ବଦଳାଇଥିଲେ ମନୋଜ କୁମାର, ଜାଣନ୍ତୁ କ’ଣ ଥିଲା କାରଣ

24/07/2021 at 1:50 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୪/୦୭ : ମନୋଜ କୁମାର ‘ରୋଟି, କପଡା ଔର ମକାନ’, ‘ପୁରବ ଔର ପଶ୍ଚିମ’, ‘କ୍ରାନ୍ତି’ ଏବଂ ‘ଉପକାର’ ଭଳି ଅନେକ ଫିଲ୍ମରେ ତାଙ୍କର ଭୂମିକା ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା। ଆଜି ମନୋଜ କୁମାରଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ (ମନୋଜ କୁମାର ଜନ୍ମଦିନ) । ଏହି ଅବସରରେ, ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଅଭିନେତାଙ୍କ ଜୀବନ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ରୋଚକ କଥା ।

Birthday boy Manoj Kumar was once beaten by police - OrissaPOST

ମନୋଜ କୁମାର ପାକିସ୍ତାନର ଆବଟ୍ଟାବାଦରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବିଭାଜନ ପରେ ସେ ନିଜ ପରିବାର ସହିତ ଭାରତ ଆସିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ନାମ ହରିକିଶନ ଗିରି ଗୋସ୍ୱାମୀ, କିନ୍ତୁ ଆଜି ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କୁ ମନୋଜ କୁମାର କିମ୍ବା ଭରତ କୁମାର ଭାବରେ ଜାଣନ୍ତି । ସେ ୧୮୫୭ ଫିଲ୍ମ ‘ଫ୍ୟାଶନ’ ସହିତ ବଲିଉଡରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ । ସେ ଯେତେବେଳେ ଛୋଟ ଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଦିଲୀପ କୁମାର, ଅଶୋକ କୁମାର ଏବଂ କାମିନୀ କୌଶଳଙ୍କ ପରି ବଲିଉଡ ଷ୍ଟାରମାନଙ୍କର ଜଣେ ବଡ଼ ପ୍ରଶଂସକ ଥିଲେ।

Manoj Kumar turns 83: Dharmendra, Madhur Bhandarkar wish veteran actor on  social media-Entertainment News , Firstpost

ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ମନୋଜ କୁମାର ତାଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ନାମ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ସେ କିପରି ଭାବରେ ତାଙ୍କ ନାମ ବଦଳାଇଲେ ଏହା ପଛରେ ଏକ ରୋଚକ କାହାଣୀ ରହିଛି । ସେ ଯେତେବେଳେ ଛୋଟ ଥିଲେ, ଦିଲୀପ କୁମାରଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ‘ଶବନମ୍’ ଦେଖିଥିଲେ, ଯାହା ୧୯୪୯ ରେ ରିଲିଜ୍ ହୋଇଥିଲା। ଫିଲ୍ମରେ ଦିଲୀପ କୁମାରଙ୍କ ଅଭିନୟରେ ସେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ। ତାଙ୍କୁ ଫିଲ୍ମରେ ଦିଲୀପ କୁମାରଙ୍କ ଭୂମିକା ‘ମନୋଜ କୁମାର’ ଏତେ ପସନ୍ଦ ଆସିଥିଲା ଯେ ସେ ନିଜର ନାମ ମନୋଜ କୁମାର ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।

ମନୋଜ କୁମାର ଭାରତୀୟ ସିନେମାରେ ଅବଦାନ ସହିତ ତାଙ୍କର ଚମତ୍କାର ଅଭିନୟ ପାଇଁ ଅନେକ ପୁରସ୍କାର ଜିତିଛନ୍ତି। ଏହି ଅଭିନେତାଙ୍କୁ ୧୯୯୨ ମସିହାରେ ଭାରତ ସରକାର ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଏବଂ ୨୦୧୫ ରେ ଦାଦାସାହେବ ଫାଲକେ ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରିଥିଲେ।

   Related Posts