Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ଟିକା ନେବା ପରେ ୫୧ ଜଣଙ୍କ ଠାରେ ଦେଖାଗଲା ପାର୍ଶ୍ବ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୮୯୯ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା କୋଭିଡ୍ ଟିକାକରଣ, ୧୬୧ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଚାଲିଛି ଟିକାଦାନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୭୮ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୧୨୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ଖସୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍, ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୧୫୧୫୮ କୋଭିଡ଼ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଘାଟିରେ ଦୁର୍ଘଟଣା : ଟ୍ରକକୁ ସାମ୍ନା ପଟୁ ପିଟିଲା ବାଇକ୍‌, ଚାଲିଗଲା ଶଳା-ଭିଣୋଇଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ବୈଠକ ପରେ ବୈଠକ କିନ୍ତୁ ଫଳ ଶୂନ ! ୧୯’ରେ ପୁଣି ଚାଷୀ-ସରକାର ଆଲୋଚନା
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ବ୍ୟବସାୟୀଙ୍କ ଘରୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା-ଗହଣା ଲୁଟ, ୩ ଲୁଟେରା ଗିରଫ
  • ||

ସାବଧାନ ! ଆପଣ ଖାଉଥିବା ଅଟା ହୋଇପାରେ ହାନିକାରକ: ପଚାସଢ଼ା ଗହମରେ ସୁନେଲି ରଙ୍ଗ କରି ବିଭିନ୍ନ ବ୍ରାଣ୍ଡ ନାଁରେ ହେଉଛି ବିକ୍ରି

5/12/2020 at 1:55 PM

ନିମଚ ୦୫/୧୨ : ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ ନିମଚ ଅନ୍ତର୍ଗତ କନାବଟି ସ୍ଥିତ ଏଗ୍ରୋ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଗହମରେ ନକଲି ସୁନେଲି ରଙ୍ଗ ଦିଆଯାଉଥିବା ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଅଭିଯୋଗ ହେବାପରେ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଔଷଧ ବିଭାଗ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଚଢଉ କରିଛି। ପ୍ଲାଣ୍ଟରୁ ବହୁ ପରିମାଣର ଗହମ ଓ ରଙ୍ଗ ଜବତ ହୋଇଛି। ଦଶିଲ ଏଗ୍ରୋ ପ୍ଲାଣ୍ଟରୁ ପାଖାପାଖି ୨୫ କିଲୋର ଅନେକ ଗହମ ପ୍ୟାକେଟ ଜବତ କରାଯାଇଛି। ପ୍ଲାଣ୍ଟରୁ ୫୦ କିଲୋ ସୁନେଲି ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଜବତ ହୋଇଛି। ଗହମରେ ରଙ୍ଗ ଦିଆଯାଉଥିବା ଏହା ପ୍ରଥମ ମାମଲା ଯାହା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଦେଶର ଅନେକ ସ୍ଥାନରୁ ବିଭିନ୍ନ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀରେ ନକଲି ରଙ୍ଗ ଦେଉଥିବା ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି। 

ଖରାପ ଏବଂ ପଚାସଢ଼ା ଗହମରେ ସୁନେଲି ରଙ୍ଗ ଦେଇ ତାକୁ ସବୁଠାରୁ ଉତ୍ତମ କ୍ୱାଲିଟିର ଗହମ କହି ବଜାରକୁ ସପ୍ଲାଏ କରାଯାଉଥିଲା। ଏହି ଗହମ ଅମୁଲ, ସୁପର କିଙ୍ଗ, ଜଲସା ଆଦି ୧୧ ବ୍ରାଣ୍ଡରେ ପ୍ୟାକ କରାଯାଇଥାଏ। ଗହମ ଜବତ ପରେ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଭୋପାଲ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି। 

ଜିଲ୍ଲା ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଔଷଧ ଅଧିକାରୀ ସଂଜୀବ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି, ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ ଥିବା ଗହମରୁ ୫ ପ୍ରକାରର ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି। ରଙ୍ଗ କରାଯାଇଥିବା ଗହମ ନମୁନା ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି। ଏହି ଗହମ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ବ୍ରାଣ୍ଡର ପ୍ୟାକେଟରେ ପ୍ୟାକ କରାଯାଇଥିଲା। ପ୍ଲାଣ୍ଟରୁ ଅନେକ ବ୍ରାଣ୍ଡର ନାଁରେ ଗହମ ପ୍ୟାକ ହୋଇଥିବା ଜବତ ହୋଇଛି। ପ୍ଲାଣ୍ଟରୁ ଅମୁଲ, ଝିଲମିଲ, ପ୍ରତିଷ୍ଠା, ବିଟ କ୍ୱିନ, ସୁପର କିଙ୍ଗ, ଅଲମ୍ପିକ, ଜଲସା, ଅଲମ୍ପିକ ପ୍ରିମିୟମ, ରେଡ୍ଡୀ, ଛୋଟା ଭୀମ, ଜନତା, ୱଣ୍ଡର, ଅନ୍ନା ଆଦି ଅନେକ ବ୍ରାଣ୍ଡର ଗହମ ଜବତ ହୋଇଛି।

ଏହି ସବୁ ବ୍ରାଣ୍ଡର ପ୍ୟାକେଟରେ ହାନିକାରକ ରଙ୍ଗ ଓ ପଲିସଯୁକ୍ତ ଗହମ ବିକ୍ରି ହେଉଥିଲା। ସଂଜୀବ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ପ୍ଲାଣ୍ଟରୁ ହାଲୁକା ନାରଙ୍ଗୀ ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଜବତ ହୋଇଛି। ପ୍ଲାଣ୍ଟରୁ ମୋଟ ଏକ ଲକ୍ଷ ୨୦ ହଜାର ୬୨୦ କିଲୋ ଗହମ ଜବତ ହୋଇଛି। ଏହି ଗହମର ମୂଲ୍ୟ ପାଖାପାଖି ୨୭ ଲକ୍ଷ ୭୮ ହଜାର ୮୦୦ ଟଙ୍କା ବୋଲି କୁହାଯାଇଛି।

ଅଧିକାରୀ ସଂଜୀବ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ନମୁନା ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଭୋପାଲକୁ ପଠାଯାଇଛି। ପ୍ଲାଣ୍ଟକୁ ସିଲ କରାଯାଇଛି। ଯାଞ୍ଚରୁ ଗହମର ମାନକ ସଠିକ ନଥିବା ଜଣାପଡେ ତାହେଲେ ଦଶିଲ ଏଗ୍ରୋ ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ।

   Related Posts