Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟିକା ବଣ୍ଟନ ପାଇଁ ୨୧ ଜଣିଆ ପରିଚାଳନା କମିଟି ଗଠନ, ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ହେଲେ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ
  • ||
  • ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ନଷ୍ଟ ହୋଇ ସାରିଥିଲା କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଫୁସ୍‌ଫୁସ୍, ଇକମୋ ପଦ୍ଧତିରେ ସୁସ୍ଥ କଲେ ସମ୍ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଦ୍ଵିତୀୟ ଲହର ସଂକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ, ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ୬୦୫ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୮ରେ କୃଷକଙ୍କ ଭାରତ ବନ୍ଦ ଡାକରା, ରାଜ୍ୟ କଂଗ୍ରେସର ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା
  • ||
  • ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କୃଷକ-ସରକାରଙ୍କ ଆଲୋଚନା ବିଫଳ, ଡିସେମ୍ବର ୯’ରେ ପୁଣି ବୈଠକ
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||

ଭାରତରେ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ

7/02/2019 at 1:57 PM

ଦିଲ୍ଲୀ ୭/୨ : ଆଜିକା ଦୁନିଆରେ ସମସ୍ତେ ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି | ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପର ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଜିନିଷ ସରଳ ହେଇଯାଉଛି | ଭାରତରେ ୨୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକେ ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି | ଯଦି ଆପଣ ବି ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତା’ହେଲେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କୁ ନିରାଶ କରିପାରେ | ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ ଏବଂ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗତବର୍ଷ ଠାରୁ ଟଣାଓଟରା ଚାଲିଛି | ସରକାର ଏବଂ ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ୍ପ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଥିବା ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ଏଥିପାଇଁ ସରକାର କିଛି ସର୍ତ୍ତ ରଖିଛନ୍ତି | ଯଦି କମ୍ପାନୀ ସରକାରଙ୍କ ସର୍ତ୍ତ ନ ମାନେ ତା’ହେଲେ ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ |


ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଭାରତ ସରକାର ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ ଆଗରେ କ’ଣ କ’ଣ ରଖିଛନ୍ତି ସର୍ତ୍ତ :
ସରକାରଙ୍କ ସର୍ତ୍ତ ଅନୁସାରେ, କମ୍ପାନୀ ସରକାରଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଉ ଯେ, କେଉଁ ମେସେଜ କେଉଁଠାରୁ ଭାଇରାଲ ହେଉଛି ଏବଂ ସେହି ମେସେଜ ପ୍ରଥମେ କିଏ ପଠେଇଛି | କିନ୍ତୁ ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ ଏଥିପାଇଁ ରାଜି ନୁହେଁ |


ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ ଅନୁସାରେ, ସେ ଡିଫଲ୍ଟ ଭାବେ ଏଣ୍ଡ ଟୁ ଏଣ୍ଡ ଏନକ୍ରିପସନ କୌଶଳ ବ୍ୟବହାର କରୁଛି | ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ ମଧ୍ୟ ମେସେଜ ପଢି ପାରିବନାହିଁ | ଏଣ୍ଡ ଟୁ ଏଣ୍ଡ ଏନକ୍ରିପସନ ରେ ମେସେଜ ପଠାଇଥିବା ଲୋକ ଏବଂ ପାଇଥିବା ଲୋକ ମଧ୍ୟରେ ହିଁ ସୀମିତ ରହିବ |


ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପର କମ୍ୟୁନିକେସନ ପ୍ରମୁଖ କଲ ବର୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ମେସେଜ ବିଷୟରେ ତଥ୍ୟ ରଖିବା ନିୟମ ଉପରେ ଜୋର ଦେବା ସବୁଠାରୁ ବଡ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ | ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଫିଚର ବିନା ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ କୌଣସି କାମର ନୁହଁ |


ଏଣ୍ଡ ଟୁ ଏଣ୍ଡ ଏନକ୍ରିପସନ କାରଣରୁ ଅଯଥା ଗୁଜବ ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ମେସେଜ କେଉଁଠୁ ଆସୁଛି ଏବଂ କିଏ ପଠାଉଛି ତାହା ଜାଣିବା ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଅସମ୍ଭବ ହୋଇପଡୁଛି | ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପ ଜରିଆରେ ଅପବ୍ୟବହାର ଏବଂ ହିଂସା ରୋକିବା ପାଇଁ ଏହି ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ |


କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ, ଭାରତରେ ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପର ଅପବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି | କେଉଁ ସବୁ ଦଳ ହ୍ୱାଟ୍ସ ଆପର ଅପବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ସେହି ସବୁ ଦଳର ନାଁ କହିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ମନା କରିଦେଇଛି |

   Related Posts