Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ଛିଡିଲାନି ଭାଗବଣ୍ଟା, ଦୁଇ ପିସ୍ ମାଂସ ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କଲେ ଭଉଣୀ
  • ||
  • କଟକ : ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର ନୂତନ କୁଳପତି ହେଲେ ପ୍ରଫେସର ସଞ୍ଜୟ ନାୟକ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ନାବାଳିକା ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ଅପ୍ରେଲ ୫ରେ ଚୂଡାନ୍ତ ଶୁଣାଣି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୪ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୪୦୨୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ମେ’ ରେ ହେବ କଂଗ୍ରେସର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ, ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ ପରେ ବଡ ଘୋଷଣା କଲା ଦଳ
  • ||
  • ହୁ ହୁ ହୋଇ ବଢୁଛି ତୈଳଦର, ମୁମ୍ବାଇରେ ୯୧ ଟଙ୍କା ଉପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଦାମ୍
  • ||
  • ରାଉରକେଲା : ନିଆଁ ପୁଇଁବା ହେଲା କାଳ, ଦଳିଦେଲା ଦନ୍ତା, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଝଲସିବ ଅର୍କ କ୍ଷେତ୍ର : ନୂଆ ରୂପ ପାଇବ କୋଣାର୍କ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର, ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମିଳିବ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ସୁବିଧା
  • ||
  • ଆଜି ବସୁଛି କଂଗ୍ରେସର ସିଡବ୍ଲ୍ୟୁସି ବୈଠକ, ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ନିର୍ବାଚନ ନେଇ ହେବ ଆଲୋଚନା !
  • ||
  • ଏଥର ନିଜ ସ୍କୁଲରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଦେବେ ମାଟ୍ରିକ ପରୀକ୍ଷା, ୨ ଘଣ୍ଟାରେ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଉତ୍ତର
  • ||

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଜାରି କଲା ନମ୍ବର : କରୋନା ସମ୍ପର୍କିତ ସଠିକ ସୂଚନା ପାଇବା ପାଇଁ ଏହି ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ନମ୍ବରରେ ହେଲୋ ଲେଖି ପଠାନ୍ତୁ

30/03/2020 at 7:16 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦/୦୩ : ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ତାଣ୍ଡବ ରଚି ଚାଲିଛି । ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି | ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହାର ଔଷଧ ଏବଂ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ କରୋନା ସମ୍ପର୍କିତ ନାନା ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ଖବର ମଧ୍ୟ ପ୍ରସାରିତ ହେଉଛି | ଲୋକମାନେ ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପାୟ ମଧ୍ୟ ଅବଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ସଠିକ ଉପାୟ ନଜାଣି ତାକୁ ଆପଣେଇବାକୁ ଡାକ୍ତର ବାରଣ କରୁଛନ୍ତି |

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ସ୍ୱଦେଶୀ ପଦ୍ଧତିକୁ ବିରୋଧ କରିଛି | ଏପରି ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ଏବଂ ମିଥ୍ୟା ଖବର ପ୍ରତି ସତର୍କ ରହିବାକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଲୋକଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିଛି। ଏଥିପାଇଁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏକ ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ନମ୍ବର ଜାରି କରିଛି। ଏହି ନମ୍ବରରେ ବିଶ୍ୱର ଯେକୌଣସି କୋଣରୁ ଲୋକମାନେ କରୋନା ବିଷୟରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଜାଣିପାରିବେ | ଏହି ନମ୍ବର ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ବିଶେଷ କିଛି କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ | ଏହି ନମ୍ବରକୁ ସେଭ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ହାଏ ଲେଖି ଏହାକୁ ପଠାନ୍ତୁ | ଏହା ପରେ ଆପଣ କରୋନା ସମ୍ପର୍କିତ ସମସ୍ତ ତାଜା ଖବର ପାଇପାରିବେ |

ଆଜିକାଲି କୋଭିଡ-୧୯ ସହିତ ଜଡିତ ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ଏବଂ ମିଥ୍ୟା ଖବର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି | ଏପରିକି ଏହି ବିଭ୍ରାନ୍ତିକର ରିପୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଉଛି ଯେ ମାତ୍ର କିଛି ସରଳ ଉପାୟରେ କରୋନା ବିପଦକୁ ଏଡାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ | ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଡାକ୍ତର ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହାର ଔଷଧ କିମ୍ବା ଟିକା ଖୋଜିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ସଫଳତା ହାସଲ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ତେଣୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) କୋଭିଡ -୧୯ ରେ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା, ମୃତକଙ୍କ ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଏବଂ ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ସୂଚନା ପାଇବା ପାଇଁ ଏହିଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି।

ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ (UNDP)ର ସହଭାଗିତାରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଏହି ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ
ନମ୍ବର ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏହି ନମ୍ବରରେ କୋଭିଡ-୧୯ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ନୂତନ ସୂଚନା ଏବଂ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ପାଇପାରିବେ |

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଅନୁଯାୟୀ, ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଲୋକମାନେ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ, ଏହାର ରୋଗ, ଏହାର ଲକ୍ଷଣ, ଏହାର ପ୍ରତିଷେଧକ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ସହିତ ଜଡିତ ଭାଇରାଲ୍ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ବିଷୟରେ ଜାଣିପାରିବେ। ଯେଉଁମାନେ ମୋବାଇଲରେ ଏହି ନମ୍ବର ସଞ୍ଚୟ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ସର୍ବଶେଷ ସୂଚନା ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୂଚନା ପାଇବା ଜାରି ରଖିବେ | ଯେଉଁମାନେ ଏହି ନମ୍ବର ନିଜ ମୋବାଇଲରେ ସେଭ କରିବେ ସେମାନେ ତାଜା ଖବର ପାଇପାରିବେ |

ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନାରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ଲୋକ, ପୀଡିତ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଭୁଲ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଚାର କରାଯାଉଛି | ଏହି ନମ୍ବର ଜରିଆରେ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଜାଣିହେବ | ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ କୋଭିଡ -19 ବିଷୟରେ ସଠିକ୍ ସୂଚନା ପାଇବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି |
ନମ୍ବରଟି ହେଲା + 41 798 931 892

   Related Posts