Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ: ଜାନୁଆରୀ ୩୧ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ, ଫେବୃଆରୀ ୧ରେ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବ ବଜେଟ୍
  • ||
  • IPL 2022: ନିଜ ଟିମ୍‌ର ନାମ ଘୋଷଣା କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି, ରଖିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟ୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୩୦୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୧୧୫ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ ନିରାଶ, ଏହି ଖେଳାଳି ହେଲେ ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍‌ ଦି ଇୟର’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ କି? କ’ଣ କହୁଛି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାଣନ୍ତୁ

13/04/2020 at 12:51 PM

ବେଜିଂ ୧୩।୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିଗ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି । ଶ୍ବାସକ୍ରିୟା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଥିବା ଏହି ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଚୀନ ୱୁହାନ ସହରରୁ ଉତ୍ପନ ହୋଇଥିବା ଏହି ଭାଇରସ୍ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗ ଉପରେ କଣ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି ତାକୁ ନେଇ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ କରୋନାର କଣ ପ୍ରଭାବ ପଡୁଛି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

SARS-CoV-2 ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ସ୍ନାୟୁଗତ ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକର ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଛି । ରୋଗୀମାନଙ୍କ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀରେ ବ୍ୟାହତ ହେତୁ କରୋନା ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଇଥିଲା ।

ଉହାନରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଛି । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହି ରୋଗର ସ୍ନାୟୁଗତ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଦେଖିଛନ୍ତି। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଚୀନର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସ୍ନାୟୁବିଜ୍ଞାନ ପତ୍ରିକା JAMA ରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ରୋଗୀର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅନୁପାତରେ କୋଭିଡ-୧୯ ର ସ୍ନାୟୁଗତ ଲକ୍ଷଣ ପାଇଛନ୍ତି ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ୩୬.୪ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରୋଗୀଙ୍କଟାରେ କରୋନାର ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ଜ୍ବର-କାଶ ଅପେକ୍ଷା ସ୍ନାୟୁଗତ ଲକ୍ଷଣ ଅଧିକ ଥିଲା । ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ସାଧାରଣତଃ ଗୁରୁତର ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକୁ ତିନୋଟି ଶ୍ରେଣୀରେ ବିଭକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଚେତନା ଦୁର୍ବଳତା, ତୀବ୍ର ସେରେବ୍ରୋଭାସ୍କୁଲାର ରୋଗ, ଆଟୋକ୍ସିଆ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପେରିଫେରାଲ୍ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀ ଦ୍ବିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ଦେଖାଗଲା । ଏଥିରେ ସ୍ବାଦ ଏବଂ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ହ୍ରାସ, ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ଏବଂ ରୋଗୀର ସ୍ନାୟୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ, ସ୍କଲେଟ ମାଂସପେଶୀ ଆଘାତ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖାଗଲା ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଗୁରୁତର ସଂକ୍ରମଣ ହେଲେ କରୋନା ମନୁଷ୍ୟ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ୨୧୪ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୨୬ ଜଣଙ୍କର ଭୟଙ୍କର ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇନଥିବାବେଳେ ୮୮ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କର ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ର ପ୍ରଭାବ ସହିତ ମୋଟ୍ ୭୮ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ସ୍ନାୟୁଗତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଦେଇଥିଲେ ।

   Related Posts