Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ବଢ଼ିଲା ଚିନ୍ତା : ପିଆଜ କିଲୋ ୧୦୦ ଟଙ୍କା !
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଝାଡୁମାରି ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଥିବା ଟ୍ରାଫିକ୍ କନେଷ୍ଟବଳ ଲଳିତ ମୋହନ ରାଉତ ସମ୍ମାନୀତ
  • ||
  • ଲେମ୍ବୁ ପାଣିରେ ସନ୍ଧବ ଲୁଣ ମିଶାଇ ସେବନ କଲେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ଓଜନ
  • ||
  • ଆକର୍ଷଣୀୟ ଚାକିରୀ: ବିସ୍କୁଟ୍ ଚାଖିବାକୁ ମିଳିବ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦରମା
  • ||
  • ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମିଳିବ ମହାପ୍ରସାଦ ମିଳିବ
  • ||
  • ପୂଜା ପାଇଁ କଟକ ସହରରେ ମୁତୟନ ହେବେ ୩୦ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ପଡିଆବାହଲରେ ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ଓ ଶିଶୁପୁତ୍ରର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନ
  • ||
  • ସଞ୍ଜୁ ବାବାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ ଖବର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ମିସାଇଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଭିଡିଓ ଜାରି କଲା ଭାରତୀୟ ନୌସେନା
  • ||

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ କି? କ’ଣ କହୁଛି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାଣନ୍ତୁ

13/04/2020 at 12:51 PM

ବେଜିଂ ୧୩।୪: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ସଙ୍କଟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିଗ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି । ଶ୍ବାସକ୍ରିୟା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଥିବା ଏହି ଭାଇରସ୍ ଯୋଗୁଁ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ଚୀନ ୱୁହାନ ସହରରୁ ଉତ୍ପନ ହୋଇଥିବା ଏହି ଭାଇରସ୍ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗ ଉପରେ କଣ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି ତାକୁ ନେଇ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୀନ୍ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ କରୋନାର କଣ ପ୍ରଭାବ ପଡୁଛି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି ।

SARS-CoV-2 ଦ୍ବାରା ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ସ୍ନାୟୁଗତ ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକର ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଛି । ରୋଗୀମାନଙ୍କ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀରେ ବ୍ୟାହତ ହେତୁ କରୋନା ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଇଥିଲା ।

ଉହାନରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କୋଭିଡ-୧୯ ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଛି । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହି ରୋଗର ସ୍ନାୟୁଗତ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଦେଖିଛନ୍ତି। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଏହି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଚୀନର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସ୍ନାୟୁବିଜ୍ଞାନ ପତ୍ରିକା JAMA ରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି । ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ରୋଗୀର ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅନୁପାତରେ କୋଭିଡ-୧୯ ର ସ୍ନାୟୁଗତ ଲକ୍ଷଣ ପାଇଛନ୍ତି ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ୩୬.୪ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ରୋଗୀଙ୍କଟାରେ କରୋନାର ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ଜ୍ବର-କାଶ ଅପେକ୍ଷା ସ୍ନାୟୁଗତ ଲକ୍ଷଣ ଅଧିକ ଥିଲା । ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ସାଧାରଣତଃ ଗୁରୁତର ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକୁ ତିନୋଟି ଶ୍ରେଣୀରେ ବିଭକ୍ତ କରିଛନ୍ତି । ପ୍ରଥମେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା, ଚେତନା ଦୁର୍ବଳତା, ତୀବ୍ର ସେରେବ୍ରୋଭାସ୍କୁଲାର ରୋଗ, ଆଟୋକ୍ସିଆ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପେରିଫେରାଲ୍ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀ ଦ୍ବିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ଦେଖାଗଲା । ଏଥିରେ ସ୍ବାଦ ଏବଂ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ହ୍ରାସ, ଦୃଷ୍ଟି ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ଏବଂ ରୋଗୀର ସ୍ନାୟୁ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ତୃତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ, ସ୍କଲେଟ ମାଂସପେଶୀ ଆଘାତ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ଦେଖାଗଲା ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଗୁରୁତର ସଂକ୍ରମଣ ହେଲେ କରୋନା ମନୁଷ୍ୟ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ ।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ୨୧୪ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୨୬ ଜଣଙ୍କର ଭୟଙ୍କର ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇନଥିବାବେଳେ ୮୮ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କର ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ର ପ୍ରଭାବ ସହିତ ମୋଟ୍ ୭୮ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ସ୍ନାୟୁଗତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖାଦେଇଥିଲେ ।

   Related Posts