Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପାଟଣା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ଉପରୁ ୨୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା ବାଇକ୍, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି : ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ସିପିଆଇର ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନଦୀରେ ବୁଡିଗଲେ ମାଛ ଧରାଳି, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଖରା ପାଇଁ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ଛୁଟି ବାତିଲ
  • ||
  • ୨ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି, ରାଜଭବନ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍, ଆବଶ୍ୟକତା ନଥିଲେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଆଡମିଶନ ମନା
  • ||
  • ସରିଲା ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକ, ୯ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ବାଜିଲା ମୋହର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : BMCର ପେଡ୍ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ନନ୍ ଏସି ୧୦୯୯ ଓ ଏସି ରୁମ୍ ୧୪୯୯ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ପିପିଲି ହିଂସା ଘଟଣା, ମୁଖ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଲା ବିଜେଡି
  • ||
  • କରଞ୍ଜିଆ : ବିଡିଓଙ୍କ ମନମୁଖୀ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବିରୋଧ, ବ୍ଲକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ତାଲା ପକାଇ ନିର୍ବାଚିତ ଜନ ପ୍ରତିନିଧିଙ୍କ ଧାରଣା ୪ର୍ଥ ଦିନରେ
  • ||

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେଲେ ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ କରିବେ କ’ଣ ? କହିଲେ ନିଜର ମାଷ୍ଟରପ୍ଲାନ୍

3/04/2021 at 11:01 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୦୩/୦୪:   କଂଗ୍ରେସର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବେ ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ । ଯଦି ସେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ କଣ କରିବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ହାଭାର୍ଡ କେନେଡି ସ୍କୁଲର ଆମ୍ବାସାଡର୍ ନିକୋଲାସ ବର୍ଣ୍ଣସଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନାରେ ସେ ଅନେକ ମନର କଥା କହିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପ୍ରଶ୍ନରେ ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଜିଡିପି ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ନିଯୁକ୍ତି ଓ ରୋଜଗାର ଉପରେ ଫୋକସ କରିବେ । ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ରିତ ନୀତି ଉପରେ ଧ୍ୟାନ କେନ୍ଦ୍ରିଭୁତ କରିବେ । ଦେଶକୁ ବିକାଶର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଉତ୍ପାଦନ ରୋଜଗାର ଓ ଭାଲ୍ୟୁ ଆଡିସନକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ କିଛି କାମ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

କେଉଁ କେଉଁ ନୀତିକୁ ଅଧିକ ପ୍ରାଥମିକତା ଦେବେ ପ୍ରଶ୍ନରେ ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିକାଶ, ରୋଜଗାର ଓ ଉତ୍ପାଦନ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସମ୍ପର୍କ ରହିବା ଦରକାର । ଯାହା ନାହିଁ । ଭାଲ୍ୟୁ ଆଡିସନରେ ଚୀନ ଆଗରେ ରହିଛି । ଚୀନର କେଉଁ ନେତା ନିଜ ଦେଶରେ ରୋଜଗାର ସମସ୍ୟା ବାବଦରେ କୁହନ୍ତି ନାହିଁ । ଏବେ ଦେଶରେ ଅନେକ ଦାୟିତ୍ୱବାନ ସଂସ୍ଥା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗ କରୁନାହାଁନ୍ତି । ଏହାସହ ସେ ଛାତ୍ରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନାରେ ଆସାମରେ ବିଜେପି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ କାରରୁ ଇଭିଏମ ମିଳିବା ଘଟଣା ବାବଦରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ।

କଂଗ୍ରେସର ନିର୍ବାଚନୀ ବିଫଳତା ଓ ଆଗାମୀ ରଣନୀତି ବାବଦରେ ରାହୁଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଜି ସେମାନେ ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁଠି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସଂସ୍ଥା ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରଦାନରେ ବିଫଳ ହେଉଛନ୍ତି । ସେହି ସଂସ୍ଥାମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଯେଉଁ ସଂସ୍ଥା ରାଜନୀତିରୁ ଉର୍ଧ୍ୱରେ ରହି କାମ କରିବା କଥା ସେମାନେ ଏପରି କରୁ ନାହାଁନ୍ତି । ସରକାରୀ ଦଳ ଅନେକ ସଂସ୍ଥା ଉପରେ କବଜା କରିନେଇଛି ।

ଏହାସହ ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତି ଲୋକଙ୍କ ମୋହଭଙ୍ଗ ହେଲାଣି ।ଏହା କଂଗ୍ରେସ ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ । ଲୋକଙ୍କ ହାତକୁ ସିଧାସଳଖ ଟଙ୍କା ଦେଲେ ଅର୍ଥନୀତିର ବିକାଶ ହୋଇପାରିବ । କଂଗ୍ରେସ ପାଖରେ ଏଥିପାଇଁ ନ୍ୟାୟ ଯୋଜନା ରହିଛି । ଏହାସହ ଭାରତ ଓ ଆମେରିକା ମିଳିତ ଭାବେ ଚୀନ ତରଫରୁ ଆସୁଥିବା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜର ସାମ୍ନା କରିପାରିବେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ।

   Related Posts