Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୧୧ ମୃତ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ଓମିକ୍ରନ ଗଞ୍ଜାମକୁ ବିପଦ : ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ ! ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

ମୃତ୍ୟର ନାଁ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ଜ୍ବର : ଲିଚୁରେ କଣ ଅଛି? ଯାହା ନେଲାଣି ୧୦୦ ଶିଶୁଙ୍କ ଜୀବନ

17/06/2019 at 7:51 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର୧୭|୬; ମୃତ୍ୟର ନାଁ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ଜ୍ବର । ଧିରେ ଧିରେ ମାରାତ୍ମକ ରୂପ ନେଲାଣି ବିହାର ମୁଜାଫରପୁରରେ । କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇ ପାରୁ ନାହିଁ ।

ବିହାରର ମୁଜାଫରପୁରରେ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍ ଜ୍ବର ମାରାତ୍ମକ ରୂପ ନେଲାଣି । ତେବେ ଏହି ଜ୍ବର ବ୍ୟାପିବାର କଣ କାରଣ ରହିଛି ?  କାହିଁକି ଏହା ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇ ପାରୁ ନାହିଁ ? ଅନ୍ୟପଟେ ଲିଚୁ ଖାଇବ ଯୋଗୁଁ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍ ଜ୍ବର ବ୍ୟାପୁଛି ବୋଲି ବର୍ତମାନ ସମୟରେ ଦେଶବ୍ୟାପି ଚର୍ଚା ହେଉଛି । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ମଧ୍ୟ କେତେକାଂଶରେ ଏହାକୁ ସ୍ବୀକାର କରିଛନ୍ତି । କାହିଁକି ନା ୨୦୧୪ ମୁଜାଫରପୁରରେ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍ ଜ୍ବର ବ୍ୟାପିଥିଲା ।

ସେହିସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଶିଶୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟ ହୋଇଥିଲା । ଅମେରିକାନ ସେଣ୍ଟର ଫର ଡିଜିଜ କୋଣ୍ଟ୍ରଲ ଓ ନ୍ୟାସନାଲ ଡିଜିଜ କୋଣ୍ଟ୍ରଲ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆର ବିଶେଷଜ୍ଞ ଦଳ ସେହି ସମୟରେ ରକ୍ତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରି ଲିଚୁ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍ ଜ୍ବର କାରଣ ବୋଲି ରିପୋର୍ଟ ଦେଇଥିଲା । ଏହି ଅଧାରରେ ଚଳିତ ଥର ମଧ୍ୟ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍ ଜ୍ବର ବ୍ୟାପିବାର କାରଣ ଲିଚୁ ହୋଇଥାଇ ପାରେ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ।

ଅପରପକ୍ଷରେ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍ ଜ୍ବର ସାଧାରଣତଃ ୧୫ ବର୍ଷ କମ ବୟସର ପିଲାଙ୍କୁ  ହୋଇଥାଏ ।  ତେବେ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବେଶି ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍ ଜ୍ବର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ । ଲିଚୁରେ ସାଧାରଣତଃ ପ୍ରଥମରୁ ଦୁଇଟି କେମିକାଲ ଟକସିନ ରହିଛି । ଯଥା ହାଇପୋଗ୍ଲାସିନ – ଏ  ତାସହ ମେଥିସିଲ ସାଇକୋ ପ୍ରପାଇଲ ଗ୍ଲାଇସିନ ।

ଏହି ଦୁଇଟି ଟକସିନ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍ ଜ୍ବରର କାରଣ ହୋଇଥାଇ ପାରେ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ ଦେଇଛନ୍ତି ।  ଲିଚୁ ଖାଲିପେଟରେ ଖାଇଲେ ଏହା ବ୍ଲଡ ସୁଗାର କମିଯିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି, ଯାହାକି ଶିଶୁଙ୍କ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କମାଇଦିଏ। ଏବଂ ଶିଶୁଟିଏ ଶୀଘ୍ର ରୋଗରେ ପଡ଼ିବା ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଏ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ରକ୍ତ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇ ଏହା ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା ପରେ ହିଁ ଜଣାପଡିବ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍ ଜ୍ବର ବ୍ୟାପିବାର ପ୍ରକୃତ କାରଣ କଣ ।

   Related Posts