Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ଷଣ୍ଢକୁ ଧକ୍କା ଦେବା ପରେ ହୁତୁ ହୁତୁ ହୋଇ ଜଳିଲା କାର୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪ ଜଣ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀ’ ହତ୍ୟାକାରୀକୁ ଧରାଇଦେଲେ ମିଳିବ ଲକ୍ଷେ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ନୟାଗଡ : ଘର ବାଡିପଟୁ ମିଳିଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ମୁହଁରେ ରହିଛି କ୍ଷତଚିହ୍ନ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ଭୟାବହ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୨ ବଖରା ଘର ସହ ଜଳିଗଲା ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସୁନା ଗହଣା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ବାଇକ୍‌କୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ଆରୋହୀ ପିଟିହେଲେ ଟ୍ରକ୍‌ରେ, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ନିଆଳି : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ନାଳକୁ ଖସିପଡିଲା ଟ୍ରକ୍ : ଜଣେ ମୃତ, ଦୁଇ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ମୁନିଗୁଡା : ଅପରେସନ୍ ଗ୍ରୀନ୍ କ୍ଲିନ୍, ୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଷ ନଷ୍ଟ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଚାଷୀଙ୍କୁ କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା, କ୍ଷତିପୂରଣ ଦାବିରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ ରାସ୍ତା ଅବରୋଧ
  • ||
  • ହରିୟାଣାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କୋରୋନା ପଜିଟିଭ୍‌ ଚିହ୍ନଟ, ‘କୋଭାକ୍ସିନ୍‌’ର ପରୀକ୍ଷାମୂଳକ ଟିକା ନେଇଥିଲେ ଅନିଲ ଭିଜ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୭୬୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ବାଲାକୋଟ ଆକ୍ରମଣରେ ପାକିସ୍ତାନ ବିମାନକୁ ଧ୍ବଂସ କରିଥିବା ଭାରତୀୟ ବାୟୁ ସେନାର ‘ମିଗ୍-୨୧’ ବିମାନ ସଂପର୍କରେ ଜାଣନ୍ତୁ…

2/09/2019 at 9:02 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ୨|୯: ଗଣେଷ ଚତୁର୍ଥୀ  ଅର୍ଥାତ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨ ତାରିଖରେ ବାୟୁସେନର ମୁଖ୍ୟ ମାର୍ଶଲ ବିଏସ ଧନୌଓ ଓ ବୀର ଚକ୍ରରେ ସମ୍ମାନିତ ଓ୍ବିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ଉଭୟ ମିଶି ମିଗ୍-୨୧ ବିମାନର ଉଡାଣ ଭରିଥିଲେ। ବାଲାକୋଟ ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପାକିସ୍ତାନର ଲଡ଼ୁଆ ବିମାନ ଏଫ-୧୬କୁ ମାରି ତଳକୁ ଖସାଇ ପକାଇଥିଲେ। ବାୟୁସେନାର ମୁଖ୍ୟଙ୍କ ସହ ପଠାନକୋଟରେ ଅଭିନନ୍ଦନ ଆଜି ଉଡାଣ ଭରିଥିଲେ।

ପାକିସ୍ତାନ ଏଫ-୧୬ ଜେଟକୁ ମାରି ଭାରତୀୟ ମିଗ୍-୨୧ ବିମାନ ତଳକୁ ଖସାଇ ପକାଇଥିଲା । ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଥିବା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମିଗ-୨୧ ବିମାନ ସଂପର୍କରେ ଜାଣନ୍ତୁ।

ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନା ପାଖରେ ବହୁ ଲଡ଼ୁଆ ବିମାନ ରହିଛି। ହେଲେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ମିଗ-୨୧ ବିମାନକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ବିମାନ ମଧ୍ୟରୁ ଏହି ବିମାନ ସବୁଠାରୁ ପୁରୁଣା । ଶତ୍ରୁଙ୍କୁ ସୀମା ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ ନକରାଇ ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ବାଲାକୋଟ ସମୟରେ ମିଗ-୨୧ ଲଡ଼ୁଆ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା।

ମିଗ-୨୧ ବିମାନ ସେଭିୟତ ଜେଟ୍‌ର ଏକ ଅପଗ୍ରେଡ ଭର୍ସନ। ମିଗ-୨୧ ବାଇସନ ସର୍ଟ ରେଞ୍ଜର ଓ ମିଡ଼ିୟମ ରେଞ୍ଜ ଏୟାରକ୍ରାପ୍ଟ ମିସାଇଲ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବା ପାଇ ସମର୍ଥ। ୧୯୭୧ ଓ ୧୯୯୯ ମସିହାରେ ପାକିସ୍ତାନ ସହ ହୋଇଥିବା କାରଗିଲ ଯୁଦ୍ଧରେ ମିଗ-୨୧ ବିମାନ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ମିଗ-୨୧ ବିମାନକୁ ଆମେରିକାର ଲଡ଼ୁଆ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ସହ ସମାନ। ୨୦୧୩ ମସିହାରେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ମିଗ-୨୧ ବିମାନର ୫୦ ବର୍ଷ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। ୧୯୬୭ ମସିହାରେ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଏରୋନଟିକ୍ସ(ହାଲ)କୁ ମିଗ୍-୨୧ ବିମାନ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଥିଲା

ଋଷ ଓ ଚୀନ ପରେ ମିଗ-୨୧ ବିମାନର ତୃତୀୟ ଅପରେଟର ଭାବେ ଭାରତକୁ ସବୁ ଜାଣିଛନ୍ତି। ୧୯୬୪ ମସିହାରେ ମିଗ-୨୧ ବିମାନକୁ ପ୍ରଥମ ଲଡ଼ୁଆ ବିମାନ ଭାବେ ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାରେ ସାମିଲ କରାଯାଇଥିଲା। ୧୯୮୫ ମସିହା ପରେ ଏହି ବିମାନର ତିଆରି କରିବାକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା। ନିର୍ମାଣ ସମୟରେ ଏହି ବିମାନର ଦାମ ଥିଲା ୨୦ କୋଟି କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏହି ବିମାନର ଦାମ ୧୭୭ କୋଟି ଟଙ୍କା।

   Related Posts