Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦେଶରେ ତଳମୁହାଁ କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: ଓଡ଼ିଶାରେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ସଂକ୍ରମଣ
  • ||

ଯଦି ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୫.୦ ଲାଗୁ ହେବ : ତେବେ କ’ଣ ରହିବ ଖୋଲା, କାହା ଉପରେ କଟକଣା…. କିଛି ସମ୍ଭାବନା

30/05/2020 at 2:58 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦।୦୫:  ସାରାଦେଶରେ କରୋନା କରୋନା ପ୍ରକୋପ ଜାରି ରହିଛି । ଏହା ଦୃଷ୍ଟିରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଅବଧିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଉଛି ।  ଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ବର୍ତ୍ତମାନ ୪ର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଜାରି ରହିଛି । ଯାହାର ଅବଧି ମେ ୩୧ରେ ସରୁଛି । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସ୍ଥିତିରେ ଦେଶରୁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଅବଧି ହଟାଇବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ସରକାର ଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୫.୦ ଜାରି କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛି । ଏନେଇ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଘୋଷଣା କରାଯାଇପାରେ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ର ୫.୦ ବା ପଞ୍ଚମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସୋମବାର ଠାରୁ ଲାଗୁ ହେବା ନେଇ ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । କାହିଁକି ନା ଏବେ ଜାରି ରହିଥିବା ଲକ୍‌ଡ଼ାଉନ୍‌ ୪.୦ ମେ ୩୧(ରବିବାର)ରେ ସରୁଛି ।

ସୋମବାର ଠାରୁ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୫.୦ରେ ଲାଗୂହୋଇପାରେ । ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ 5.0ରେ  କିଛି କ୍ଷେତ୍ରରୁ ରିହାତି ଦିଆଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଯେପରି ଲକ୍‌ଡ଼ାଉନ୍‌ର ପୂର୍ବ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ମଲ୍, ମଲ୍ଟିପ୍ଲେକ୍ସ, ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନ ଏବଂ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଖୋଲିବା ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନଥିଲା, ପରେ ୪ର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାରେ କିଛିଟା କୋହଳ କରାଯାଇଥିଲା ।  ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ ରୁ ୭ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାତ୍ରୀକାଳାନ କର୍ଫ୍ୟୁ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା ।  ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶକୁ ଆଧାର କରି ସରକାର ରାତିର କର୍ଫ୍ୟୁ ଘଣ୍ଟାକୁ ଆରାମ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରିପାରନ୍ତି। ତେବେ ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟର ପରାମର୍ଶକୁ ଭିତ୍ତି କରି କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍‌ରେ କଡା ଅବରୋଧ ଜାରି ରହିବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ରହିଛି । ୧୩ ଟି ପ୍ରମୁଖ ସହରରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ରହିବ, ଯେଉଁଠାରେ କୋଭିଡ -19 ମାମଲାର ଏକାଧିକ ସଂକ୍ରମଣ ରହିଛି ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେନ୍ଦ୍ର ସରକରା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ୫.୦ନେଇ କୌଣସି ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍‌ ଜାରି କରିନାହାନ୍ତି । ତେବେ ସୂଚନାନୁସାରେ କିଛି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆହୁରି କୋହଳ ହୋଇପାରେ କଟକଣା ।

ବିମାନ ସେବା : ଲକଡାଉନ୍ 5.0 ରେ ଅଧିକ ବିମାନ ଯାତ୍ରା ମାର୍ଗ ଖୋଲିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସରକାର ବିମାନ କମ୍ପାନୀଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଶର କିଛି ସ୍ଥାନକୁ କଟକଣା ଅନୁଯାୟୀ ଯାତ୍ରୀ ପରିବହନ କରିବା ନେଇ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି । ଆଗାମୀ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏହା ଅଧିକ ସଂପ୍ରସାରଣ ହୋଇପାରେ ।

ଟ୍ରେନ୍‌ ସେବା : ଦେଶରେ ଲକ୍‌ଡାଉନର ୪ର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଟ୍ରେନ୍‌ ସେବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ସେହିପରି ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ ନିଜ ନିଜ ରାଜ୍ୟକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ରେଳବାଇ ଶ୍ରାମିକ୍ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଉଛି। ମେ 28 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, 3,736 ଟ୍ରେନ୍ ପ୍ରାୟ 50 ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପରିବହନ କରିଥିଲା। ଏହି ଟ୍ରେନଗୁଡିକର ପ୍ରାୟ 40 ପ୍ରତିଶତ ଗୁଜୁରାଟ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ବିହାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ପଠାଉଥିଲେ।  ଜୁନ୍୧ ରୁ ରେଳବାଇ ୧୦୦ ଯୁଗଳ ମେଲ୍ / ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି । ଯାହା ପାଇଁ ବୁକିଂ ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି | ଏହା ପରେ, ଟ୍ରେନ୍ ସେବାଗୁଡିକର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଏସି ଶ୍ରେଣୀର ଟ୍ରେନ୍‌ ସେବା ଆରମ୍ଭ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି |

ଇଣ୍ଟର ଷ୍ଟେଟ ମେଟ୍ରୋ ଓ ବସ୍‌ ସେବା :  କିଛି ରାଜ୍ୟ ପୂର୍ବରୁ ଆନ୍ତଃରାଜ୍ୟ ବସ୍ ଆରମ୍ଭ କରିସାରିଛନ୍ତି । ଯେପରି ଓଡିଶା ଓ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ।  ଜୁନ୍ 1 ପରେ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟମାନେ ଏହା ଅନୁସରଣ କରିପାରନ୍ତି। ତଥାପି ମେଟ୍ରୋ ସେବାଗୁଡିକ “କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ଏସି ସିଷ୍ଟମ୍” କାରଣରୁ ସୀମା ବାହାରେ ରହିପାରେ ଯାହା ସଂକ୍ରମଣକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିପାରେ | ମେଟ୍ରୋ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଦିଲ୍ଲୀ ଦାବି ଦୋହରାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ଦୋକାନ, ବଜାର, ମଲ୍‌ : ଅନାବଶ୍ୟକ ଜିନିଷ ବିକ୍ରୟ କରୁଥିବା ଦୋକାନଗୁଡ଼ିକୁ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରବେଶ କଲାବେଳେ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଥଖିଲା | ତେବେ ଲକଡାଉନ୍ 5.0 ଅଧିକ ଦୋକାନ ଖୋଲିପାରେ, ଏବଂ ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ଖୋଲିବା ନେଇ ଅନୁମତି ମିଳିପାରେ । ଏହାସହିତ କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟକୁ ସପିଂ ମଲ୍‌ ଓ ମଲ୍ଟିପେକ୍ସ ଗୁଡିକ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବାର ସମ୍ଭାବନ ରହିଛି । ଯେଉଁ ଦୋକାନ ସବୁ ବଜାର ଅଞ୍ଚଳରେ ରହିଛି, ତାହା ପୁନଃ ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ।

ଜିମ୍, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ, ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନ ଓ ସେଲୁନ୍ : ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିମ୍ ଏବଂ ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟ ବନ୍ଦ ରହିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । କିନ୍ତୁ ଚତୁର୍ଥ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ରେ ଏହା ଉପରେ କଟକଣା ସାମାନ୍ୟ କୋହଳ କରାଯାଇଛି । ଅବଶ୍ୟ, ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ ପୂଜାପାଠ ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ପରିଦର୍ଶନ ଉପରେ ଆରାମ ଦିଆଯାଇପାରେ । କିନ୍ତୁ କୌଣସି ଧାର୍ମିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ କିମ୍ବା ସମାବେଶକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ” |

କେତେକ ସହର ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରକ୍ଷା ପାଇଁ  ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀକୁ କଡାକଡି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ଏହା ସହିତ ସେଲୁନ୍ ଏବଂ ବିୟୁଟି ପାର୍ଲର ଖୋଲିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆସାରିଛି | ଏଗୁଡିକ ତଥାପି କିଛି କ୍ଷେତ୍ରରେ ବନ୍ଦ ହୋଇ ରଖିବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।

ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ : ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ କେବେ ଖୋଲିବ ସେଥିପାଇଁ HRD ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ  ଜାରି ରହିଛି ।  ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀରେ ୯, ୧୦, ୧୧ ଏବଂ ୧୨ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପ୍ରଥମେ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଫେରିପାରନ୍ତି । ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ମାସ୍କ  ପିନ୍ଧିବା ଏବଂ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ର ରକ୍ଷାକରିବା । ଶ୍ରେଣୀଗୃହର ବାରମ୍ବାର ପରିମଳ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ବିଶେଷ ଭାବେ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଉଛି ।   ୧୦ ଏବଂ ୧୨ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଅନୁମତି ଦେଇଛି । ଜୁଲାଇ ପ୍ରଥମ ଦୁଇ ସପ୍ତାହରେ ସିବିଏସ୍ଇ ପରୀକ୍ଷା କରିବ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିସାରିଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ,  କିଛି ଦିନ ତଳେ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା ହେବା ପରେ ଏବଂ ଶୁକ୍ରବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଚୂଡାନ୍ତ କରୁଛି।

ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ସହ ଫୋନ୍‌ରେ କଥା ହେବା ପରେ ଗୋଆର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଅବଧିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲା । ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ଅବଧି ଆହୁରୀ ୧୫ଦିନ ବଢାଇବା ପାଇଁ ସଙ୍କେତ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ । ସେହିପରି ମମତା ବାନାର୍ଜୀ ମଧ୍ୟ ମନ୍ଦରି ଓ ମସଜିଦ ବନ୍ଦ ରଖାଯିବାର ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲା । ଏହା ସହିତ ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି, କାହାରିକୁ ବି ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳରେ ରୁଣ୍ଡ ହେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ନାହିଁ। ଗୋଟିଏ ସମୟରେ କେବଳ ୧୦ ଜଣ ଲୋକଙ୍କୁ ଏକତ୍ର ହେବାକୁ ଅନୁମତି ମିଳିବ। ଏହ ସହିତ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥଳରେ ସାନିଟାଇଜ୍‌ର ପୂରା ବ୍ୟବସ୍ଥା ପ୍ରତି ସମୟରେ ରହିବ। ଜୁନ ୮ରୁ ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ସରକାରୀ ଓ ଘରୋଇ କର୍ମଚାରୀ ନିଜ ନିଜର କାମରେ ଯୋଗ ଦେବେ। ଏହା ସହିତ ଜୁନ ୧ରୁ ରାଜ୍ୟରେ ଝୋଟ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀ ଖୋଲି ଦିଆଯିବ।

   Related Posts