Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଗ୍‌ଚି ଦମ୍ପତ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କଲେ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀ ଧର୍ମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରଧାନ, ଭୁବନେଶ୍ବରରେ କ୍ୟାନସର ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ପାଇଁ ସୁବ୍ରତୋ-ସୁସ୍ମିତା ଦେବେ ୪୩୦ କୋଟି ଟଙ୍କା
  • ||
  • ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଡିସ୍‌ଚାର୍ଜ ହେଲେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦ, ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୦ରେ ହୋଇଥିଲା ବାଇପାସ୍‌ ସର୍ଜରୀ
  • ||
  • ପାଟଣା : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ବ୍ରିଜ୍ ଉପରୁ ୨୦ଫୁଟ ତଳକୁ ଖସିଲା ବାଇକ୍, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ନୀଳଗିିରି : ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ୍ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରତିବାଦରେ ସିପିଆଇର ରାସ୍ତାରୋକ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନଦୀରେ ବୁଡିଗଲେ ମାଛ ଧରାଳି, ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଖରା ପାଇଁ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଭାଗର ଛୁଟି ବାତିଲ
  • ||
  • ୨ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି, ରାଜଭବନ ପକ୍ଷରୁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଡାକ୍ତରଖାନା ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ଗାଇଡ୍‌ଲାଇନ୍, ଆବଶ୍ୟକତା ନଥିଲେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କୁ ଆଡମିଶନ ମନା
  • ||
  • ସରିଲା ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍‌ ବୈଠକ, ୯ଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ବାଜିଲା ମୋହର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : BMCର ପେଡ୍ କ୍ବାରେଣ୍ଟାଇନ୍ ବ୍ୟବସ୍ଥା, ନନ୍ ଏସି ୧୦୯୯ ଓ ଏସି ରୁମ୍ ୧୪୯୯ ଟଙ୍କା
  • ||

କରୋନା ମୃତକଙ୍କର ହେବନାହିଁ ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ, ମୃତଦେହକୁ ଛୁଇଁ ପାରିବେନି ସଂପର୍କୀୟ

24/03/2020 at 8:38 AM

କୋଲକତା ୨୪।୩: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ ପରିବାରଲୋକଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବାନାହିଁ । ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ।ଉତ୍ତର ୨୪ ପ୍ରାଗଣରେ ସ୍ଥିତ ଦମଦମରେ ରହୁଥିବା ୫୭ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗ ସୋମବାର ଦିନ ପ୍ରାୟ ୩ଟା ୩୫ ମିନିଟ୍ ସମୟରେ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲା। ଫଳରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା । କରୋନା ଭାଇରସ୍ (କୋଭିଡ-୧୯) ମହାମାରୀରେ ପୀଡିତଙ୍କ ମୃତ ଶରୀରକୁ କିଭଳି ପରିଚାଳନା କରାଯିବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ଭାରତ ସରକାର ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଅନେକ ଆଡଭାଇଜରୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସତର୍କତା ହେତୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ କିମ୍ବା ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଶରୀରରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ଥାଏ। କରୋନୋ ଭାଇରସ୍ ରୋଗୀର ଫୁସଫୁସ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ରୋଗ ହୋଇଥିବାରୁ ସରକାର ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ନକରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ସଲ୍ଟଲେକର ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଶବ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀମାନେ ନିଜ ହାତର ସ୍ବଚ୍ଛତା ବଜାୟ ରଖିବେ ଏବଂ ଓ୍ବାଟର ପ୍ରୁଫ୍ ଆପ୍ରୋନ୍, ଗ୍ଲୋଭସ୍, ମାସ୍କ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରିବେ । ଏହାସହ ଆଖିରେ ପିନ୍ଧିବା ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରିବେ ।

ସରକାରୀ ଗାଇଡଲାଇନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ଯେଉଁ ବ୍ୟାଗରେ ଶରୀରକୁ ଗୁଡାଇ ଦିଆଯିବ ତାହା ସ୍ବଚ୍ଛତା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର କ୍ଷତକୁ ୧% ହିପୋକ୍ଲୋରାଇଟ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ସ୍ବଚ୍ଛ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ଶରୀରରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ତରଳ ପଦାର୍ଥ ନର୍ଗତକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆମେ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ମୁହଁ ଏବଂ ନାକ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କହିଛୁ। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଗାଇଡଲାଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଆମେ ଏହା କରୁଛୁ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟକ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଦୂରରୁ ହିଁ ମୃତ ଶରୀରକୁ ଶେଷଥର ପାଇଁ ଦେଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ‘କେବଳ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରିବାକୁ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦୂରରୁ ଗଙ୍ଗା ପାଣି ସିଞ୍ଚନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଏହାପରେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସାନିଟାଇଜ୍ କରାଯିବ। କୌଣସି ମୃତ ଶରୀରକୁ ଛୁଇଁବା, ସ୍ନାନ, ଚୁମ୍ବନ କିମ୍ବା ଆଲିଙ୍ଗନ କରିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ | ତେବେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପରେ ମୃତଶରୀର ନିଆଯାଇପାରେ। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ସମୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ରେକର୍ଡ ରଖିବା ପାଇଁ ସମଗ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଭିଡିଓ ଗ୍ରାଫ୍ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପୀଡିତ ଜଣଙ୍କ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା କରିନାହାଁନ୍ତି। ଜ୍ବର ଏବଂ ଶୁଖିଲା କାଶ ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ହେଉଛି ରାଜ୍ୟର ଚତୁର୍ଥ ମାମଲା ଯିଏକି ୨୦ ମାର୍ଚ୍ଚରେ କୋଭିଡ-୧୯ ରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ  ​​| ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ଧରି ତାଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରୁଥିବା ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଆଇସୋଲେସନରେ ରଖାଯାଇଛି।

   Related Posts