Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ବଢ଼ିଲା ଚିନ୍ତା : ପିଆଜ କିଲୋ ୧୦୦ ଟଙ୍କା !
  • ||
  • ରାସ୍ତା ଝାଡୁମାରି ପ୍ରଶଂସା ସାଉଁଟିଥିବା ଟ୍ରାଫିକ୍ କନେଷ୍ଟବଳ ଲଳିତ ମୋହନ ରାଉତ ସମ୍ମାନୀତ
  • ||
  • ଲେମ୍ବୁ ପାଣିରେ ସନ୍ଧବ ଲୁଣ ମିଶାଇ ସେବନ କଲେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ଓଜନ
  • ||
  • ଆକର୍ଷଣୀୟ ଚାକିରୀ: ବିସ୍କୁଟ୍ ଚାଖିବାକୁ ମିଳିବ ୪୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦରମା
  • ||
  • ଭକ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର, ପୁରୀ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରରେ ମିଳିବ ମହାପ୍ରସାଦ ମିଳିବ
  • ||
  • ପୂଜା ପାଇଁ କଟକ ସହରରେ ମୁତୟନ ହେବେ ୩୦ପ୍ଲାଟୁନ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର ପଡିଆବାହଲରେ ଟ୍ରକ୍ ଚାପାରେ ମା’ ଓ ଶିଶୁପୁତ୍ରର ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରେ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସମ୍ବୋଧନ
  • ||
  • ସଞ୍ଜୁ ବାବାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନେଇ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ବଡ ଖବର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ ମିସାଇଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରେ ଭିଡିଓ ଜାରି କଲା ଭାରତୀୟ ନୌସେନା
  • ||

କରୋନା ମୃତକଙ୍କର ହେବନାହିଁ ଶବ ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ, ମୃତଦେହକୁ ଛୁଇଁ ପାରିବେନି ସଂପର୍କୀୟ

24/03/2020 at 8:38 AM

କୋଲକତା ୨୪।୩: କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରେ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତଦେହ ପରିବାରଲୋକଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବାନାହିଁ । ଏଭଳି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସରକାର ।ଉତ୍ତର ୨୪ ପ୍ରାଗଣରେ ସ୍ଥିତ ଦମଦମରେ ରହୁଥିବା ୫୭ ବର୍ଷ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗ ସୋମବାର ଦିନ ପ୍ରାୟ ୩ଟା ୩୫ ମିନିଟ୍ ସମୟରେ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲା। ଫଳରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା । କରୋନା ଭାଇରସ୍ (କୋଭିଡ-୧୯) ମହାମାରୀରେ ପୀଡିତଙ୍କ ମୃତ ଶରୀରକୁ କିଭଳି ପରିଚାଳନା କରାଯିବ ସେ ସମ୍ପର୍କରେ ସଚେତନତା ଅଭାବରୁ ଭାରତ ସରକାର ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ଅନେକ ଆଡଭାଇଜରୀ ଜାରି କରିଛନ୍ତି ।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସତର୍କତା ହେତୁ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ କିମ୍ବା ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଶରୀରରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ଥାଏ। କରୋନୋ ଭାଇରସ୍ ରୋଗୀର ଫୁସଫୁସ ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ରୋଗ ହୋଇଥିବାରୁ ସରକାର ବ୍ୟବଚ୍ଛେଦ ନକରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗ ସଲ୍ଟଲେକର ବେସରକାରୀ ଡାକ୍ତରଖାନା ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଶବ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀମାନେ ନିଜ ହାତର ସ୍ବଚ୍ଛତା ବଜାୟ ରଖିବେ ଏବଂ ଓ୍ବାଟର ପ୍ରୁଫ୍ ଆପ୍ରୋନ୍, ଗ୍ଲୋଭସ୍, ମାସ୍କ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସୁରକ୍ଷା ଉପକରଣ ବ୍ୟବହାର କରିବେ । ଏହାସହ ଆଖିରେ ପିନ୍ଧିବା ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରିବେ ।

ସରକାରୀ ଗାଇଡଲାଇନରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ, ଯେଉଁ ବ୍ୟାଗରେ ଶରୀରକୁ ଗୁଡାଇ ଦିଆଯିବ ତାହା ସ୍ବଚ୍ଛତା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର କ୍ଷତକୁ ୧% ହିପୋକ୍ଲୋରାଇଟ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ସ୍ବଚ୍ଛ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ଶରୀରରୁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ତରଳ ପଦାର୍ଥ ନର୍ଗତକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆମେ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ମୁହଁ ଏବଂ ନାକ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ କହିଛୁ। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଗାଇଡଲାଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଆମେ ଏହା କରୁଛୁ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟକ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଦୂରରୁ ହିଁ ମୃତ ଶରୀରକୁ ଶେଷଥର ପାଇଁ ଦେଖିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ‘କେବଳ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରିବାକୁ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଦୂରରୁ ଗଙ୍ଗା ପାଣି ସିଞ୍ଚନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଏହାପରେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସାନିଟାଇଜ୍ କରାଯିବ। କୌଣସି ମୃତ ଶରୀରକୁ ଛୁଇଁବା, ସ୍ନାନ, ଚୁମ୍ବନ କିମ୍ବା ଆଲିଙ୍ଗନ କରିବାକୁ ଦିଆଯିବ ନାହିଁ | ତେବେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ପରେ ମୃତଶରୀର ନିଆଯାଇପାରେ। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ସମୟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ରେକର୍ଡ ରଖିବା ପାଇଁ ସମଗ୍ର ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଭିଡିଓ ଗ୍ରାଫ୍ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ପୀଡିତ ଜଣଙ୍କ ବିଦେଶ ଯାତ୍ରା କରିନାହାଁନ୍ତି। ଜ୍ବର ଏବଂ ଶୁଖିଲା କାଶ ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ହେଉଛି ରାଜ୍ୟର ଚତୁର୍ଥ ମାମଲା ଯିଏକି ୨୦ ମାର୍ଚ୍ଚରେ କୋଭିଡ-୧୯ ରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ  ​​| ଗତ ଏକ ସପ୍ତାହ ଧରି ତାଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରୁଥିବା ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ଘରୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଆଇସୋଲେସନରେ ରଖାଯାଇଛି।

   Related Posts