Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ ଯାଏଁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବିମାନ ସେବା ବନ୍ଦ, କରୋନା ପ୍ରଭାବ
  • ||
  • କଟକ : ବସ୍‌ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ବସ୍‌ରେ ଲାଗିଗଲା ନିଆଁ, କେଇ ମିନିଟ୍‌ରେ ଜଳିଗଲା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବସ୍
  • ||
  • କନ୍ଧମାଳ : ଜଗାକୁ ଏକା କରି ଚାଲିଗଲା କାଳିଆ, ମା’ ଆଖିରୁ ଶୁଖୁନି ଲୁହ : ମରଶରୀର ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଗାଁରେ ଶୋକାକୂଳ ପରିବେଶ
  • ||
  • କୋରାପୁର : କୋରାପୁର ବସ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରୁ ୩ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ନକଲି ନୋଟ୍ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • କଟକ : ବାହା ବେଦୀରୁ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ମ୍ୟାନେଜରଙ୍କୁ ଉଠାଇନେଲା ପୋଲିସ, IIFL ଲୁଟ୍ ଘଟଣାରେ ରହିଛି ଲିଙ୍କ୍
  • ||
  • ସୋର : ପାଣିରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ବୃଦ୍ଧଙ୍କ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପଞ୍ଚୁକର ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନ, ବାଙ୍କଚୁଡା ବେଶରେ ବିଭୂଷିତ ମହାପ୍ରଭୁ
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : ନିର୍ମାଣଧୀନ ପାଣି ଟାଙ୍କି ଉପରେ ଚଢି ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଉଦ୍ୟମ କଲେ ଯୁବକ, ଉଦ୍ଧାର କଲେ ଅଗ୍ନିଶମ କର୍ମଚାରୀ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାରୁ ୮୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ଚାକିରୀଆଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଖବର: ୮ଘଣ୍ଟା ବଦଳରେ ହୋଇପାରେ ୧୨ ଘଣ୍ଟା ସିଫ୍ଟ
  • ||

ବର୍ଷା ନଥିବାରୁ ଚାଷୀ କୂଳ ହତାଶ, ଏବେ ଆଶା ଦେଇଛି ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ : ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ରାଜ୍ୟରେ ଭଲ ବର୍ଷା !

28/07/2020 at 7:52 AM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୨୮।୦୭: ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ତାତିର ଜୁଲମ । ରାଜଧାନୀ ସମେତ ୬ ସହରରେ ପାରଦ ୩୭ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍‌ ଉପରେ । ଗୁଳୁଗୁଳି ବି ଭୀଷଣ । ବର୍ଷା ନଥିବାରୁ ଚାଷୀ କୂଳ ବି ହତାଶ । ରୁଆ, ବେଉଷଣ ଅଟକି ପଡ଼ିଛି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ଆଶା ଦେଖାଇଛି । ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ। ଯାହାକି ଲଘୁଚାପ ରୂପ ନେବା ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି । ଯଦି ପୂର୍ବାନୁମାନ ଠିକ୍‌ ହୁଏ, ତେବେ ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ସପ୍ତାହରେ ରାଜ୍ୟରେ ଭଲ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାରେ ବି ବର୍ଷା ଅଭାବ ସଙ୍କଟ ଟଳିପାରେ । ଏହି ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଲଘୁଚାପ ବର୍ଷାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀ ।

ରାଜ୍ୟରେ ସୋମବାର ଦିନ ଭୀଷଣ ଗରମ ନାକେଦମ୍‌ କରିଥିଲା । ଉପକୂଳ ଓଡ଼ିଶାର ଚାନ୍ଦବାଲି, କଟକ ଓ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଦିନ ତାପମାତ୍ରା ୩୭.୨ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍‌ ଛୁଇଁଥିଲା । ଯାହାକି ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୪ ଡିଗ୍ରୀ ଅଧିକ। ଶ୍ରାବଣରେ ସାଧାରଣତଃ ବର୍ଷା ଢାଳିବା କଥା । ମାତ୍ର ଏ ମାସରେ ଧୁ ଧୁ ଖରା ଜନଜୀବନକୁ ଦୁର୍ବିସହ କଲାଣି । କଟକରେ ଗତ ୧୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା କେବେ ବି ୩୭.୨ ଡିଗ୍ରୀରେ ପହଞ୍ଚି ନଥିଲା ।

ଅନ୍ୟ ସହର ଭିତରେ ଟିଟିଲାଗଡ଼, ମାଲକାନଗିରି ଓ ବୌଦ୍ଧ ସହରରେ ବି ପାରଦ ୩୭ ଡିଗ୍ରୀ ଛୁଇଁଥିଲା । ଏହାବାଦ୍‌ ଅନେକ ସହରରେ ତାପମାତ୍ରା ୩୫ ଓ ୩୬ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ ଥିଲା । ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଟାଣ ଖରା ନାକେଦମ୍‌ କରୁଥିବାବେଳେ ଦିନ ବଢ଼ିବା ସହ ଗୁଳୁଗୁଳି ପ୍ରକୋପ ବି ଭୀଷଣ ହେଉଛି । ଦିନ ଭିତରେ କାଁ ଭାଁ ବର୍ଷା ଛିଞ୍ଚିଥିଲା । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ କହିଛି, ମୌସୁମୀ ଟ୍ରଫ୍‌ ଏବେ ହିମାଳୟ ପାଦଦେଶ ଉପରେ ରହିଛି । ତେଣୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ମୌସୁମୀ ପ୍ରବାହ ଦୁର୍ବଳ ରହିଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ବଙ୍ଗୋପସାଗର ଓ ପାଶ୍ୱର୍ବର୍ତ୍ତୀ ଆଣ୍ଡାମାନ ସାଗର ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ଏକ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ ରହିଛି । ଏହା ପ୍ରଭାବରେ ୩ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ଉତ୍ତର ପଶ୍ଚିମ ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଏକ ଲଘୁଚାପ ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ଏହା ପ୍ରଭାବରେ ୧ରୁ ବର୍ଷା ବଢ଼ିପାରେ ।

ସେହିପରି ଆଜି ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ମୟୂରଭଞ୍ଜ, କେନ୍ଦୁଝର, ଢେଙ୍କାନାଳ ଓ ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍ଥାନେ ସ୍ଥାନେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ହୋଇପାରେ । ୨୯ରୁ ବର୍ଷା କମିଯିବ । ୪/୫ ଦିନ ପରେ ପୁଣି ବର୍ଷା ବଢ଼ିପାରେ । ସମ୍ଭାବ୍ୟ ଲଘୁଚାପ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରହିଲେ ଉପକୂଳରେ ନିଅଣ୍ଟିଆ ବର୍ଷା ସ୍ଥିତି ଦୂର ହୋଇପାରେ ।

ଜୁନ୍‌ ପହିଲାରୁ ଆଜି ସୁଦ୍ଧା ଓଡ଼ିଶାରେ ସମୁଦାୟ ୪୫୮.୪ ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ହୋଇଛି । ଯାହାକି ସ୍ୱାଭାବିକଠାରୁ ୧୦% କମ୍‌ । ପୂର୍ବରୁ ୯ଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ବର୍ଷା ଅଭାବ ଥିବାବେଳେ ଏହି ତାଲିକାରେ ଆଉ ଦୁଇଟି ଜିଲ୍ଲା (କେନ୍ଦୁଝର ଓ ମୟୂରଭଞ୍ଜ) ସାମିଲ ହୋଇଛି । ୧୧ ଜିଲ୍ଲାରେ ଏବେ ବର୍ଷା ଅଭାବ ରହିଛି ।

ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ୪୮% କମ୍‌ ବର୍ଷା ହୋଇଥିବାବେଳେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ାରେ ୪୩%, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରେ ୪୨%, ଯାଜପୁରରେ ୪୧%, କଟକରେ ୪୦% କମ୍‌ ବର୍ଷିଛି ମୌସୁମୀ । ସେହିପରି ବାଲେଶ୍ୱରରେ ୩୪%, ଭଦ୍ରକରେ ୨୭%, ଜଗତସିଂହପୁରରେ ୨୭%, କେନ୍ଦୁଝରରେ ୨୨%, ମୟୂରଭଞ୍ଜରେ ୨୧% ଓ ସୋନପୁରରେ ୨୯% କମ୍‌ ରହିଛି ବର୍ଷା।

   Related Posts