Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ଶତ୍ରୁତା କଲେ ପସ୍ତାଇବ ଚୀନ୍, ଭାରତୀୟ ସେନା ପାଖରେ ରହିଛି ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆମେରିକୀୟ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର

30/06/2020 at 11:46 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦।୬: ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଆମେରିକାରୁ କିଣାଯାଇଥିବା ନୂତନ ଅସ୍ତ୍ର ପ୍ରଣାଳୀ ହେଉଛି ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଚୀନ୍ ସୈନ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ବାରା କୌଣସି ଉତ୍ତେଜନାକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ। ଉଭୟ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଉତ୍ତେଜନା ହ୍ରାସ କରିବାର କୌଣସି ସଙ୍କେତ ନାହିଁ । ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ସି-୧୭ ହେଭି ଲିଫ୍ଟର୍, ଆପାଚେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହେଲିକପ୍ଟର ଏବଂ ସି-୧୩୦ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ଅପରେସନ୍ ବିମାନଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭାରତର ନୌସେନାର ପି-୮ଆଇ ନୀରିକ୍ଷଣ ବିମାନ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସେନାର ଏମ-୭୭୭ ଅଲ୍ଟ୍ରା ଲାଇଟ୍ ହୋଓ୍ବିତଜର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ସିଷ୍ଟମ୍ ଗୁଡିକ ରହିଛି । ଏହି ସମସ୍ତ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଭାରତୀୟ ସେନାର ନିୟୋଜନକୁ ମଜବୁତ କରିବାରେ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ ।

ଏଆଇଏଫର ସି-୧୭ ଗ୍ଲୋବେମାଷ୍ଟର III ପରିବହନ ବିମାନ ସେକ୍ଟରକୁ ସୈନ୍ୟ, ଟ୍ୟାଙ୍କ ଏବଂ ପାଦଚଲା ସେନାମାନଙ୍କର ପରିବହନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ସି-୧୩୦ଜେ ସୁପର ହର୍କ୍ୟୁଲିସ୍ ବିମାନ ଷ୍ଟ୍ରାଟେଜିକ୍ ଦୌଲତ ବେଗ୍ ଓଲ୍ଡ (DBO) ସେକ୍ଟରକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଛି । ୧୬,୬୧୪ ଫୁଟରେ, ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଲଦାଖର DBO ରନୱେ ହେଉଛି ବିଶ୍ବର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ରନୱେ ଏବଂ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (LAC) ଠାରୁ ୮ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଚୀନ୍ ପିପୁଲ୍ସ ଲିବରେସନ୍ ଆର୍ମି (ପିଏଲ୍ଏ) ସେନାବାହିନୀର ପାଟ୍ରୋଲିଂ ପଦ୍ଧତିକୁ ବାଧା ଦେବା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଡିବିଓ ନିକଟସ୍ଥ ଡିପସଙ୍ଗ ସମତଳ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସୈନ୍ୟ, ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ସଂଗ୍ରହ କରିଛି ।

ସୁଖୋଇ-୩୦ ଏବଂ ଅପଗ୍ରେଡ୍ ହୋଇଥିବା ମିଗ୍-୧୯ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ବ୍ୟତୀତ ଆଇଏଏଫ ଉଭୟ ଆପାଚେ ଏଏଚ-୬୪ଇ ଆକ୍ରମଣ ହେଲିକପ୍ଟର ଏବଂ ସିଏଚ-୪୭ଏଫ(I) ଚିନୁକ୍ ମଲ୍ଟି ମିଶନ୍ ହେଲିକପ୍ଟର ଚଳାଉଛି । ଉଭୟ ଆମେରିକାରୁ ଆମଦାନୀ ହୋଇଥାଏ । ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଚୀନ୍ ର କୌଣସି ଉତ୍ତେଜନାକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଫରୱାର୍ଡ ଏୟାର ବେସକୁ ସର୍ବୋଚ୍ଚସ୍ତରରେ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

   Related Posts