Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବଜେଟ୍ ଅଧିବେଶନ: ଜାନୁଆରୀ ୩୧ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣ, ଫେବୃଆରୀ ୧ରେ ଉପସ୍ଥାପନ ହେବ ବଜେଟ୍
  • ||
  • IPL 2022: ନିଜ ଟିମ୍‌ର ନାମ ଘୋଷଣା କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି, ରଖିଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ସୁପର ଜିଆଣ୍ଟ୍ସ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ସୁସ୍ଥହେଲେ ଆଉ ୧୦,୩୦୯ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୩୧୧୫ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ରବିଚନ୍ଦ୍ରନ ଅଶ୍ବିନ ନିରାଶ, ଏହି ଖେଳାଳି ହେଲେ ‘ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର୍ ଅଫ୍‌ ଦି ଇୟର’
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୫ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୫କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୨୯୧ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୧୧୯୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଖଲ୍ଲିକୋଟ : ଅଟୋକୁ ପଛ ପଟୁ ଧକ୍କା ଦେଲା ଟ୍ରକ, ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୨୬ ଯାଏଁ ରାଜ୍ୟର କିଛି ସ୍ଥାନରେ କୋହଲା ପାଗ ସହ ବର୍ଷା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ
  • ||
  • ଲମତାପୁଟ : ପାଡୁଆ ପୋଲିସକୁ ସଫଳତା, ୨୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଗଞ୍ଜେଇ ଜବତ
  • ||

ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନର ବିଦେଶ ରପ୍ତାନୀ ଯୋଗୁ ଏବେ ବଦଳିବ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସିନକୋନା ଚାଷୀଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ

11/04/2020 at 4:08 PM

କୋଲକାତା : ଦେଶରେ ମେଲେରିଆ ନିରାକରଣ ଲାଗି ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସି କ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନ ଔଷଧ ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଭାରତକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେହି ଅନୁସାରେ ଭାରତ ନିଜର ଆବଶ୍ୟକତା ପରେ ବଳକା ଔଷଧ ଏବେ ଆମେରିକା ସମେତ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରାୟ କରୋନା ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶଙ୍କୁ ଯୋଗାଇ ଦେଉଛି। ଏଥିରେ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସି କ୍ଲୋରୋକ୍ଲିନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ଲାଗି ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା କଞ୍ଚାମାଲ ସିନକୋନା ଗଛର ଛାଲିର ଚାହିଦା ବଢିବ ବୋଲି ପଶ୍ଟିମବଙ୍ଗ ଦାର୍ଜିଲିଂର ଚାଷୀମାନେ ଆଶାୟୀ ହୋଇ ଉଠିଛନ୍ତି।

ଭାରତରେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଏକ ଜୀବନ ନାଶକ ରୋଗ। ଏଥିଲାଗି ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷରୁ କ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନ୍ ଔଷଧର ଆବଶ୍ୟକତା ପଡୁଥିବା ବେଳେ ଏଥିଲାଗି ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବା କଞ୍ଚାମାଲ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ଦାର୍ଜିଲିଂରୁ ମିଳେ। ଏଠାରେ ଚାଷୀମାନେ ୧୮୬୨ ମସିହାରୁ ସିନକୋନା ଚାଷ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ସିନକୋନା ଗଛ ଛାଲରୁ କ୍ୱିନାନାଇନ୍ ମିଳିଥାଏ। ଏଣୁ ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସିକ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ଲାଗି କ୍ୱିନାଇନର ଚାହିଦା ବଢିବ ଓ ଏଥି ଯୋଗୁ ଚାଷୀ ଉପକୃତ ହେବେ ବୋଲି ଆଶା କରୁଛନ୍ତି।

ତେବେ ଆଜିକାଲି ସିନ୍ଥେଟିକ୍ କ୍ୱିନାଇନ୍ ଟାବଲେଟ୍ ମିଳୁଛି। ଏଣୁ ଚାଷୀ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉଥିଲେ। ହେଲେ ଏବେ ବିଦେଶକୁ ସିନ୍ଥେଟିକ୍ ସାମଗ୍ରୀ ରପ୍ତାନୀ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏଣୁ ସିନକୋନା ଛାଲିର ଚାହିଦା ବଢିବ ବୋଲି ଚାଷୀ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି। ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ସିନକୋନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସାମୁଏଲ ରାଏ ଏବେ ଚାଷୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥାରେ ହୁଏତ ସୁଧାର ଆସିପାରେ ବୋଲି ଆଶା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। କାରଣ ଦେଶରେ ଔଷଧ ଉତ୍ପାଦନ ଲାଗି କଞ୍ଚାମାଲର ଆବଶ୍ୟକତା ବଢିବ ବୋଲି ରାୟ କହିଛନ୍ତି।

ହାଇଡ୍ରୋକ୍ସି କ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନ୍ ଏକ ସିନ୍ଥେଟିକ ଅଣୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ରାୟ। ଏହା ମଧ୍ୟ କ୍ଲୋରୋକ୍ୱିନରେ ହେଉଛି ହେଲେ ଏହା ରସାୟନିକ ଉପାୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କ୍ୱିନାଇନ୍ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ମ୍ୟାଲେରିଆ ଔଷଧର ଚାହିଦା ଯୋଗୁ ଏବେ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ କୁଇନାନ୍‌ର ଉତ୍ପାଦନ ବଢିବ ବୋଲି ରାୟ ଆଶାବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଦୀର୍ଘ ବର୍ଷରୁ ଅବହେଳାରେ ଥିବା ସିନକୋନା ଚାଷ ଲାଗି ପୁଣି ଚାଷୀ ଉତ୍ସାହିତ ହେବେ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ରାୟ।

   Related Posts