Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭିସା ଉପରେ ଲାଗିଥିବା କଟକଣା ହଟାଇଲେ ସରକାର
  • ||
  • ଟ୍ୱିଟରରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦିଙ୍କ ପାଇଁ କବିତା ଲେଖିଲେ ରାହୁଲ
  • ||
  • ମା’ ମାଣିକେଶ୍ଵରୀଙ୍କ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଛତର ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ପ୍ରକାଶ ପାଇଲା ମାଟ୍ରିକ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟାରୀ ପରୀକ୍ଷା ଫଳ
  • ||
  • ରାୟଗଡାରେ ବୋଲେରୋ-ବାଇକ୍ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା, ୨ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ବିନା ଅନୁମତିରେ ଦାଢ଼ି ରଖି ନିଲମ୍ବିତ ହେଲେ ପୋଲିସ ବାବୁ
  • ||
  • ପାଲଘର ମାମଲାରେ ଆଉ ୨୪ ଅଭିଯୁକ୍ତ ଗିରଫ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପି ଜାରି କଲା ସଂକଳ୍ପ ପତ୍ର
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||

ପାଣି ପାଇଁ ହାହାକାର : ପାଓମେକ୍ସ ଷ୍ଟିଲ୍ କାରଖାନା ଆଖପାଖ ଗାଁଗୁଡିକରେ ଘୋର ପାଣି ସମସ୍ୟା

10/06/2019 at 2:55 PM

କାରଖାନା ଟିଏ ହେଲେ ଲୋକଙ୍କୁ ଜିଁଇବାର ରାହା ଦେଖାଇଥାଏ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଲୋକମାନଙ୍କର ଆଶାଟିଏ ଥାଏ କାରଖାନା ଟିଏ ହେଲେ, ଲୋକଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ମିଲିବ, ପାଖ ଗାଁ କୁ ସୁବିଧା ମିଲିବ ହେଲେ ଲୋକଙ୍କୁ ସୁବିଧା ଦେବା ତ ଦୂରର କଥା ଓଲଟା ଲୋକଙ୍କ ମୁହଁରୁ ପାଣି ଛଡାଇ ନେଉଛି । ନିଜ କର୍ମଚାରୀ ଓ କାରଖାନା ପାଇଁ ପାଣି ଯୋଗାଉଥିବା  ନେଇ କାରଖାନା ଆଖପାଖ ଗାଁ ଗୁଡିକର ପାଣିର ସମସ୍ୟା ସାଜିଛି ପାଓମେକ୍ସ ଷ୍ଟିଲ୍ କାରଖାନା । 

ପାଣି ପାଇଁ ସବୁଠି ହାହାକାର । ପାଣି ଟୋପାଏ ପାଇଁ ନଳକୂପରେ ଚାଲିଛି ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରୟାସ । ଗୋଟାଏ ବାଲଟି ପାଣି ବାହାରିବା ତ ଦୂରର କଥା ଗୋଟିଏ ମୁନ୍ଦା ବି ପଡୁନାହିଁ । ଇଏ ହେଉଛି ଟିଟିଲାଗଡ ଭାଟିପଡା ଗାଁର ଦୃଶ୍ୟ ।  ଗାଁରେ ବାସ କରନ୍ତି ୨ ରୁ ୩ ହଜାର ଲୋକ । ନଳକୂପ ବି ଅନେକ । ହେଲେ ସବୁ ଅଚଳ ହୋଇ ପଡିଛି । ଗାଁର ୨ ରୁ ୩ ଟି ନଳକୂପକୁ ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ ଖରା ଦିନ ଆସିଲେ ସେଇଠୁ ବି ପାଣି ବାହାରିବା ମୁସ୍କିଲ ହୋଇପଡିଥାଏ ।

ଯାହା ବି ବାହାରେ ଦୂଷିତ  ପାଣି ବାହାରିଥାଏ । ଠିକ୍ ମେ ଓ ଜୁନ ମାସରେ ଗାଁର କୂଅ ମଧ୍ୟ ଶୁଖି ଯାଇଥାଏ । କୁହାଯାଏ ଯେ, ପାଉମେକ୍ସ କାରଖାନା ନିଜ କର୍ମଚାରୀ ଓ କାରଖାନା ପାଇଁ ଯୋଗାଣ କରିଥାଏ  । କାରଖାନା ଓ ଆଖପାଖ ଗାଁରେ ଗଭୀର ନଳକୂପ ଖୋଳି କାରଖାନା ପାଇଁ ଯୋଗାଣ କରିଥାଏ । ଯେଉଥି ପାଇଁ ଭାଟିପଡା ଓ ତୁର୍ଲା ରେ ଅନେକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ । 

ପାଓମେକ୍ସ ଷ୍ଟିଲ କାରଖାନା ତୁର୍ଲା ଓ ଭାଟିପଡା ନିକଟରେ ଅନେକ ଗଭୀର ବୋରୱେଲ ଖୋଲିଥିବାରୁ ସେଥିରୁ ୩ ଟି ବୋରୱଲ ନିୟମିତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ଥିବାବେଳେ ଗାଁରେ ଥିବା ନଳକୂପ ଓ କୂଅରେ ଜଳସ୍ତର କମୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । କାରଖାନା ଓ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପାଣି ଯୋଗାଣ କରିଥାଏ ।

ଯାହାକି ଆଖପାଖ ଗାଁରେ ଚାଷ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜି ଥାଏ । ଗଭୀର ବୋରୱେଲ ପାଇଁ ଜଳସ୍ତର କମୁଥିବା ବେଳେ ମାଟିର ଆଦ୍ରତା କମିଥାଏ ଓ ସେଥିପାଇଁ ମାଟି ଶୁସ୍କ ହେଉଥିବାରୁ ବର୍ଷ। ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ଚାଷ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଥାଏ । କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଟିଟିଲାଗଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ଚାଷ ଜମିରେ ଚାଷପାଇଁ କଙ୍କଡା ଯୋର ମାଧ୍ୟମରେ ଜଳସେଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହି କେନାଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ପାଓମେକ୍ସ କାରଖାନା ନିକଟରେ ଓ କାରଖାନା ଜମିଦେଇ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ମାଟିତଳେ କାରଖାନାର ବିଦ୍ୟୁତ ତାରର ଥିବା ଆଳ ଦେଖାଇ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ଚାଷୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାରଖାନା ଜୁଳାଇ ୧୯୯୦ ମସିହାରେ ୭୦  କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ପାଓମେକ୍ସ ଷ୍ଟିଲ୍ କାରଖାନା ଓ ଏହାକୁ ଶିଳାନ୍ୟାସ କରିଥିଲେ ତତ୍କାଳିନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜୀବ ଗାନ୍ଧୀ ।

କାରଖାନା ହେବା ପରେ ଲୋକଙ୍କ ଅନେକ ଆଶା ଥିଲା ହେଲେ ତାହା ଆଶାରେ ରହିଗଲା । ଏ ସର୍ମ୍ପକରେ ପ୍ରଶାସନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନିବେଦନ କରିଥିଳେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସୁଫଳ ମିଳିପାରିନାହିଁ ବୋଲି ଚାଷୀମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଏ ବିଷୟରେ ଇନକ୍ୟାରୀ କରାଯିବାପରେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଟିଟିଲାଗଡ ଉପଜିଲ୍ଳାପାଳ ।

   Related Posts