Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିଏସଏଫର ବଡ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ, ବାଂଲାଦେଶ ସୀମାରେ ୮୨ ନକଲି ଡ୍ରାଇଭିଂ ଲାଇସେନ୍ସ ଜବତ
  • ||
  • ୟୁପି ସମର: ଅଖିଳେଶଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଚାର କରିବେ ମମତା, ଫେବୃଆରୀ ୮ରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଭର୍ଚୁଆଲ ରାଲି
  • ||
  • ଆସନ୍ତାକାଲି ପ୍ରଥମ ଦିନିକିଆ: କିଏ କରିବ ଓପନିଂ ? ଖୁଲାସା କଲେ ରାହୁଲ, ୫ ବର୍ଷ ପରେ ଦିନିକିଆକୁ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିବେ ଏହି ଖେଳାଳି
  • ||
  • କାରିଗରଙ୍କଠୁ ଲାଞ୍ଚ ନେବା ମହଙ୍ଗା ପଡିଲା, ଭିଜିଲାନ୍ସ ଦ୍ଵାରା ବନ୍ଧା ହେଲେ ହସ୍ତଶିଳ୍ପ ନିଗମର ସହ-ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଓ କ୍ରାପ୍ଟମ୍ୟାନ୍
  • ||
  • କଲେଜ୍ରେ ନିର୍ବାଚନୀ ସଭା ନେଇ କଠୋର ହେଲେ ଏସଇସି: ଏସଡିପିଓ ଏବଂ ପ୍ରିନ୍ସିପାଲଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2022: କେଏଲ ରାହୁଲଙ୍କ ସହ ଏହି ଦୁଇ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ସାମିଲ୍ କଲା ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି
  • ||
  • ମଙ୍ଗଳବାର ପୃଥିବୀର ନିକଟତର ହେବ ବିରାଟ ଗ୍ରହାଣୁ : ମାଡ ହେଲେ ଘଟାଇବ ବିନାଶ !
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୨ ଲକ୍ଷ ୩୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୧୦ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୪ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୪୮୮କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୧ ହଜାର ଉପରେ ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୧୦୮୬ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୫୫୪୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ଜଳ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିଥାଏ କରୋନା ଭାଇରସ ! ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଲା ନୂଆ ତଥ୍ୟ, ମିଳିଲା ପ୍ରମାଣ

12/04/2020 at 10:59 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୨|୦୪:  କରୋନା ଭାଇରସକୁ ନଇ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଲଗାତାର ଭାବେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ପ୍ରତିଦିନ କିଛି ନା କିଛି ନୂଆ ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ଏବେସୁଦ୍ଧା ସ୍ପର୍ଶ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଭାଇରସ ବ୍ୟାପିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ରହିଥାଏ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା । ପରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ପଶୁପକ୍ଷୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିଥାଏ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଏବେ ଏକ ଚକିତ କଲା ଭଳି ତଥ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ପାଣି ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ କରୋନା ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ । କାରଣ ପାଣିରେ ସବୁକିଛି ଆଧାରିତ । ଏହି ନୂଆ ଦାବି ପରେ ଲୋକଙ୍କ ଚିନ୍ତା ବଢିଯାଇଛି ।

ଅନଲାଇନ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ କେଡବ୍ଲ୍ୟୁଆର୍ ମୁତାବକ, ନେଦରଲାଣ୍ଡର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସେମାନଙ୍କଓ୍ୱାଟର ଟ୍ରିଟମେଣ୍ଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟରେ କରୋନା ଭାଇରସର ତିନୋଟି ସକ୍ରିୟ ଜିନ୍ ମିଳିଛନ୍ତି । ଏହି ଭଳି ୟୁକେ ସେଣ୍ଟର ଫର୍ ଇକୋଲୋଜୀ ଓ ହାଇଡ୍ରୋଲୋଜୀର କହିବାନୁସାରେ ଏହି ଭାଇରସକୁ ଦୂଷିତ ପାଣିରେ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି । ତେବେ ଭାଇରସ ପାଣିରେ କେତେ ଦିନ ଯାଏଁ ଜୀବିତ ରହେ ତାହାର କୌଣସି ସୂଚନା ମିଳିପାରି ନାହିଁ । ଏତତ୍ ବ୍ୟତୀତ ଏନଭାର୍ଣ୍ଣମେଣ୍ଟାଲ ସାଇନ୍ସ, ଓ୍ୱାଟର ରିସର୍ଚ୍ଚ ଓ ଟେକ୍ନୋଲୋଜୀ ମଧ୍ୟ ପାଣିରେ ଥିବା ସମ୍ଭାବ୍ୟ ବିପଦକୁ ନେଉ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛି ।

କୋଭିଡ-୧୯ ଭାଇରସ ପାଣିରେ ସଂକ୍ରମଣ ହୁଏ ନା ନାହିଁ ଏହାକୁ ନେଇ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ୍ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆର ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ସମେତ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ୍ ସାଲୋରନୋର କିଛି ଗବେଷକ ମିଳିତ ଭାବେ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏଥିରୁ ସୂଚନା ମିଳିଥିଲା ଯ, ୨୦୦୨, ୨୦୦୩ରେ ସାର୍ସ ପ୍ରକୋପ ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟାରେ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ କରୁଥିଲେ । ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ଜଳ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାପିଥିଲା । କାରଣ ଜଳବୁନ୍ଦା ଏରୋସଲ ଜରିଆରେ ବାୟୁ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା । ତେବେ ଏବେ ସୁଦ୍ଧା କୋଭିଡ-୧୯ ମାମଲାରେେ ଏପରି ଘଟଣା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନାହିଁଁ । ପାଣି ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମଣ ବ୍ୟାପିବାର ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସାଓ୍ୱାରହାର୍ଡ ଏରୋସଲ ଟ୍ରାନ୍ସମିଶନ କୁହାଯାଏ ।

   Related Posts