Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାଣ ଗୋଦାମରେ ଭୟଙ୍କର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ: ୫ ମୃତ, ଅନେକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି, କ୍ଷତିପୂରଣ ଘୋଷଣା କଲେ ସିଏମ
  • ||
  • ଆସୁଛି ଲଘୁଚାପ, ୨୮ରୁ ୩ ଦିନ ବର୍ଷିବ: ଦକ୍ଷିଣରେ ହାଲକା ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୧୪ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୫୮୫ ମୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୨ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୪୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବନକଲାଗି ନୀତି, ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ରାତି ୮ଟା ଯାଏଁ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ
  • ||

ଟିକା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଦଳଚକଟା ସ୍ଥିତି : ୨୫୦ଡୋଜ ନେବାକୁ ଆସିଲେ ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ, ସଟର ଖୋଲୁ ଖୋଲୁ ଧସେଇ ପସିଲେ ଲୋକେ

2/07/2021 at 10:50 AM

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ୨/୭ : ଦେଶରେ କରୋନା ଟିକାକରଣ ନେଇ ଦୈନିକ ନୂଆ ନୂଆ ଘଟମା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । କେଉଁଠି ଟିକା ନେଇ ସଚେତନତା କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ଆଉ କେଉଁଠି ଟିକା ଅଭାବରୁ ଲୋକେ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଏହାର ଜ୍ୱଳନ୍ତ ଉଦାହରଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଛିନ୍ଦଓ୍ୱାଡାରେ । ଏଠାରେ ଟିକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଲାଗିଥିଲା ଟିକା ନେବାକୁ ଯେମିତି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ।

ପରିସ୍ଥିତି ଏପରି ହୋଇଥିଲା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦଳାଚକଟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । କେନ୍ଦ୍ର ସଟର ଖୋଲୁ ଖୋଲୁ ଲୋକେ ଧାଁ ଧଉଚ କରି ନିଜର ନିଜର ନମ୍ୱର ଲଗାଇବାରେ ଲାଗିଥିଲେ । ଏମିତିକି ଜଣେ ଜଣଙ୍କ ଉପରେ ଚଢିବାକୁ ବି ପଛାଇନଥିଲେ । ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଏପରି ଦୃଶ୍ୟ । ଏହାକୁ ଦେଖିଲେ ଲାଗୁଛି ନିକଟରେ ରିଲିଜ ହୋଇଥିବା ଚଳଚିତ୍ରର ଫାଷ୍ଟ ଶୋ । ଯେମିତି ଫାଷ୍ଟ ଡେ ପାଷ୍ଟ ଶୋ ଦେଖିବାକୁ ଲାଗିଛି କମ୍ପିଟିସନ ।

ଟିକା ନେବାଲାଗି ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକପ୍ରକାର ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଲାଗିରହିଛି । ଦେଖନ୍ତୁ ଭିଡିଓକୁ କିପରି ସଟର ଖୋଲିବା ମାତ୍ରେ ଲୋକେ ଦଉଡା ଧାପଡା କରିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଛିନ୍ଦଓ୍ୱାଡାରେ ଜିଲ୍ଲା ଲୋଡିଖେଡା ଗ୍ରାମରୁ ଆସିଛି ଏହି ଘଟଣା । ପ୍ରକୃତରେ, ଜୁଲାଇ ୧ରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଏକ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ କରାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବହୁ ଜିଲ୍ଲାରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଲୋକ ଟିକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସୀମାନ୍ତକୁ ଲାଗିଛି ଏହି ଲୋଡିହେଡା ଗ୍ରାମ । ଆଉ ଏଠାକାର ଲୋକେ ଆସୁଥିବା କରୋନାର ତୃତୀୟ ଲହର ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । ତୃତୀୟ ଲହରକୁ ନେଇ ଲୋକେ ଏତେ ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି ଯେ, ଗୁରୁବାର ଲୋଡିଖେଡା ଟୀକାକରଣ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଡୋଜ ନେବାକୁ ଆସିଥିଲେ ୫୦୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ । କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ୨୫୦ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଡୋଜ୍ ରହିଥିଲା ।

ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଟିକାକୁ ନେଇ ଏତେ ଉତ୍ସାହ ଥିଲା ଯେ, ସଟର ଖୋଲୁ ଖୋଲୁ ଲୋକେ ମଡା ଚଢା ହୋଇ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲେ । ଏହି କାରଣରୁ, କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ପରେ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ପୋଲିସ ପହଞ୍ଚି ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାସୁଝା କରି ଟୋକେନ୍ ବଣ୍ଟନ କରିବାରୁ ଲୋକେ ଶାନ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ତେବେ ଗୋଟିଏ କଥା ଫୋକସରେ ଥିଲା କି, ଏହି ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନାଁ ଥିଲା ସାମାଜିକ ଦୂରତା ନାଁ କରୋନା କଟକଣା ।

   Related Posts