Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାରବାଟୀରେ ହେବନି ଭାରତ-ଓ୍ଵେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚ୍, ଦର୍ଶକ ନିରାଶ
  • ||
  • ଆଇପିଏଲ ନିଲାମୀ ତାଲିକାରୁ କ୍ରିସ୍ ଗେଲ୍‌ଙ୍କ ସମେତ ଏହି ଖେଳାଳି ବାହାର
  • ||
  • Syed Modi International: ଫାଇନାଲ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଲେ ପିଭି ସିନ୍ଧୁ, ମାଲଭିକାଙ୍କ ସହ ଟାଇଟଲ୍‌ ମୁକାବିଲା
  • ||
  • IPLରେ ଜଲଓ୍ବା ଦେଖାଇବେ ଶ୍ରୀସନ୍ତ, ନିଲାମୀ ପାଇଁ ବେସ୍‌ ପ୍ରାଇସ୍ ରହିଛି ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା
  • ||
  • ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରେ ଭାରତୀୟ ସେନା ପକ୍ଷରୁ ଏନକାଉଣ୍ଟର, ଜଣେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସଫା, ସର୍ଚ୍ଚ ଅପରେସନ ଜାରି
  • ||
  • ୟେମେନ ଗଣହତ୍ୟାକୁ ନିନ୍ଦା କଲା ଜାତିସଂଘ, ସାଉଦିର ବିମାନ ଆକ୍ରମଣରେ ନିହତ ହୋଇଥିଲେ ୭୦ ବିଦ୍ରୋହୀ
  • ||
  • ସୋର : ଟ୍ରକ୍ ସହ ଧକ୍କା ହୋଇ ନୟନଜୋରିକୁ ଓଲଟିଲା ବସ୍, ୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, କିଛି ଲୋକ ଚାପି ହୋଇ ରହିଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକରେ ବିଜେପିକୁ ଝଟ୍‌କା, ଦଳ ଛାଡିଲେ ଶତାଧିକ ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଓ କର୍ମୀ
  • ||
  • ୨୦ ମହଲା କୋଠାରେ ଭୀଷଣ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୧୫ ଆହତ
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩ ଲକ୍ଷ ୩୭ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୪୮୮ ମୃତ
  • ||

୧୯,୪୧୦ ରନ, ୫୭ ଶତକ: କ୍ରିକେଟରୁ ଅବସର ଘୋଷଣା କଲେ ଓ୍ଵାସିମ ଜାଫର

7/03/2020 at 6:03 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୦୭।୦୩- ଭାରତର ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ଓ୍ଵାସିମ ଜାଫର କ୍ରିକେଟର ସମସ୍ତ ଫର୍ମାଟରୁ ଅବସର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଜାଫର ଭାରତ ପକ୍ଷରୁ ୩୧ଟି ଟେଷ୍ଟ ଓ ଦୁଇଟି ଦିନିକିଆ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟରେ ଜାଫର ଜଣେ ବହୁତ ବଡ ଖେଳାଳି। ତାଙ୍କର କ୍ୟାରିୟର ଅନେକ ବଡ ବଡ ରେକର୍ଡରେ ଭରି ରହିଛି। ୪୨ ବର୍ଷୀୟ ପୂର୍ବତନ କ୍ରିକେଟର ନିଜର ଶେଷ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମ୍ୟାଚ୍ ୨୦୦୮ ଏପ୍ରିଲରେ କାନପୁରରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିଥିଲେ।

ଘରୋଇ କ୍ରିକେଟର ଏହି ରନ ମେସିନ ଏହି ଅବସରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସଚିନ ତେନ୍ଦୁଲକର, ରାହୁଲ ଦ୍ରାବିଡ, ସୌରଭ ଗାଙ୍ଗୁଲି, ଅନିଲ କୁମ୍ବଲେ, ଭିଭିଏସ ଲକ୍ଷ୍ମଣ, ବୀରେନ୍ଦ୍ର ସେହ୍ଵାଗ ଓ ଏମଏସ ଧୋନୀଙ୍କ ପରି ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହିତ ଡ୍ରେସିଂ ରୁମରେ ସମୟ ବିତାଇବା ମୋ ପାଇଁ ସମ୍ମାନର କଥା। ସଞ୍ଜୟ ମଞ୍ଜେକର ମୋର ପ୍ରଥମ ଅଧିନାୟକ ଥିଲେ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ଦଳରେ ସଚିନ, ବିନୋଦ କାମ୍ବଲି, ଜାହିର ଖାନ, ଅମୋଲ ମଜୁମଦାର ଓ ନିଶେଲ କୁଲକର୍ଣ୍ଣୀଙ୍କ ପରି ଖେଳାଳିଙ୍କ ସହିତ ଡ୍ରେସିଂ ରୁମ ସର୍ବଦା ପାଇଁ ଖାସ୍ ରହିଛି।

ଜାଫର ନିଜର କ୍ୟାରିୟରରେ ୨୬୦ଟି ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ମ୍ୟାଚରେ ୫୦.୬୭ ହାରରେ ୧୯୪୧୦ ରନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିରେ ମୋଟ୍ ୫୭ଟି ଶତକ ଓ ୯୧ଟି ଅର୍ଦ୍ଧଶଥକ ସାମିଲ। ଜାଫର ୧୫୦ ରଣଜୀ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାରେ ପ୍ରଥମ ଖେଳାଳି। ତାଙ୍କ ନାମରେ ରଣଜୀରେ ୧୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ରନ ରହିଛି,. ଯାହା ଭାରତୀୟ ହିସାବରେ ଏକ ରେକର୍ଡ।

ଲିଷ୍ଟ ଏ କ୍ରିକେଟରେ ତାଙ୍କ ନାମରେ ୧୧୮ଟି ଇନିଂସରେ ୪୪.୦୮ ହାରରେ ୪୮୪୯ ରନ ରହିଛି। ଲିଷ୍ଟ ଏ କ୍ରିକେଟରେ ଜାଫର ୧୦ ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି। ୨୩ଟି ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚରେ ଜାଫର ୨୮ ହାରରେ ୬୧୬ ରନ କରିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥାତ ଓ୍ଵାସିମ ଜାଫର ନିଜର କ୍ୟାରିୟରେ ମୋଟ୍ ୬୭ ଶତକ ଓ ୨୪୮୭୫ ରନ କରିଛନ୍ତି। ମୁମ୍ବାଇର ଏହି ଖେଳାଳି ୨୦୦୦ ରୁ ୨୦୦୮ ମଧ୍ୟରେ ମୋଟ୍ ୩୨ଟି ଟେଷ୍ଟ ଖେଳି ୧୯୪୪ ରନ କରିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ୫ ଶତକ ଓ ୧୧ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ସାମିଲ।

୧୦ ଫାଇନାଲ, ୧୦ ରଣଜୀ ଟାଇଟଲ

ଜାଫର ୧୯୯୬-୯୭ ରୁ ୨୦୧୨-୧୩ ମଧ୍ୟରେ ୮ ଥର ରଣଜୀ ଟ୍ରଫି ଜିତିଥିବା ମୁମ୍ବାଇ ଦଳର ଅଂଶ ଥିଲେ ଏବଂ ଏବେ କ୍ରମାଗତ ଦୁଇ ଥର(୨୦୧୮ ଓ ୨୦୧୯)ରେ ବିଦର୍ଭକୁ ଚମ୍ପିଆନ କରାଇବାରେ ସେ ମହତ୍ଵପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ନିଭାଇଥିଲେ। ଜାଫର ଗତ ସିଜିନରେ ୧୧ଟି ମ୍ୟାଚରୁ ୪ ଶତକ ଓ ୬୯.୧୩ ହାରରେ ୧୦୩୭ ରନ କରିଥିଲେ।

ଦ୍ଵିତୀୟ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ମ୍ୟାଚରେ ତ୍ରିଶତକ

ଜାଫନ କ୍ୟାରିୟରର ଦ୍ଵିତୀୟ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ମ୍ୟାଚରେ ତ୍ରିଶତକ ଲଗାଇ ୨୦୦୦ରେ ଭାରତୀୟ ଟେଷ୍ଟ ଦଳରେ ନିଜକୁ ସାମିଲ କରାଇଥିଲେ। ସେ କ୍ୟାରିୟରର ପ୍ରଥମ ଟେଷ୍ଟ ୨୦୦୦ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିଥିଲେ। ଉକ୍ତ ମ୍ୟାଚରେ ସେ ଦୁଇଟି ଇନିଂସରେ ଯଥା କ୍ରମେ ୬ ଓ ୪ ରନ କରିଥିଲେ। ଟେଷ୍ଟରେ ପ୍ରଥମ ଶତକ ଅର୍ଜନ କରିବାକୁ ତାଙ୍କୁ ଛଅ ବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା। ମାତ୍ର ଏହା ପରେ ସେ ଟେଷ୍ଟରେ ଦ୍ଵିଶତକ ହାସଲ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲ। ଜାଫର  ପାକିସ୍ତାନ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିଥିବା ୨୦୨ ଓ ଓ୍ଵେଷ୍ଟଇଣ୍ଡିଜ ବିପକ୍ଷରେ ୨୧୨ରନର ଇନିଂସକୁ ନିଜର ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ସମୟ ଅବିଭିତ କରିଛନ୍ତି।

   Related Posts