Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇଲା ଗାଡ଼ି, ଜଣେ ମୃତ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପତ୍ର ସ୍ଵୀକାର କଲେନି କଂଗ୍ରେସ ହାଇକମାଣ୍ଡ, ନିଜ ସ୍ତରରେ ସମାଧାନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ନେତାଙ୍କୁ ଦେଲେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||
  • IPL 2021: ଦିଲ୍ଲୀ କ୍ୟାପିଟାଲ୍ସର ବିଜୟରେ ଲାଗିଲା ବ୍ରେକ୍, ପନ୍ତଙ୍କ ଟିମ୍‌କୁ ୩ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ହରାଇଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସରେ ମିଶିଲେ କହ୍ନେୟା କୁମାର ଓ ଜିଗ୍ନେଶ ମେଓ୍ଵାଣୀ, ରାହୁଲଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରହଣ କଲେ ସଦସ୍ୟତା
  • ||
  • ହରିୟାଣା ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅନିଲ ବିଜଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥା ଗୁରୁତର, ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଅଂଳେଇ ମନ୍ଦିରରୁ ଦାନବାକ୍ସ ଉଠାଇନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲା ସୁନାବେଡ଼ା ଟିଟିଏସରେ ଛାତ୍ର ଅଶାନ୍ତି, ଷ୍ଟାଇପେଣ୍ଡ ଟଙ୍କା ନମିଳିବାରୁ ବିକ୍ଷୋଭ
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ବର : ଅବକାରୀ ବିଭାଗ ଦ୍ଵାରା ୪ ଚୋରା ଦେଶୀ ମଦ ବେପାରୀ ଗିରଫ, ୨ଶହ ଲିଟରରୁ ଅଧିକ ଦେଶୀ ମଦ ଜବତ
  • ||
  • ଆନନ୍ଦପୁର : କେନ୍ଦୁଝର ଜିଲ୍ଲା ଘଷିପୁରା ଥାନା ଦୀପପାଳ ଗାଁରେ ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା, ଘର ଭିତରୁ ମିଳିଲା ନବ ବିବାହିତାଙ୍କ ମୃତଦେହ, ବାପଘର ପକ୍ଷରୁ ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଗଞ୍ଜାମ ଜିଲ୍ଲା ଧରାକୋଟ ଥାନା ସୁଂଦୁରିଆପଲି ଗାଁ ନିକଟ ଋଷିକୁଲ୍ୟା ନଦୀରେ ବୁଡି ବୃଦ୍ଧା ମୃତ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା ବେଳେ ବୁଡିଗଲେ
  • ||

ମନୋବଳ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସବୁଠୁ ସହଜ ଏବଂ ଫଳପ୍ରଦ ଉପାୟ : ପ୍ରତିଦିନ ଚାଲନ୍ତୁ ୧୨ମିନିଟ୍

4/05/2020 at 5:34 PM

ଚାଲିଲେ ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ଉପକାରିତା ଅଛି | ଏହା ଓଜନ ଠିକ୍ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ, ହୃଦୟକୁ ଉନ୍ନତ କରେ, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରେ ଏବଂ ଆମ ହାଡକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରେ | ଚାଲିବାର ଅନ୍ୟ ଏକ ସୁବିଧା ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଅତ୍ୟଧିକ ଥକ୍କା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଆତ୍ମାକୁ ଉଜ୍ଜୀବିତ କରିଥାଏ|

ଚାଲିବା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ମନୋବଳକୁ ବଢ଼ାଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଖାସ୍ କଥା ହେଉଛି ଫଳ ମିଳିବାକୁ ପ୍ରକୃତରେ କମ୍ ସମୟ ଲାଗେ | Iowa ଷ୍ଟେଟ୍ ୟୁନିଭରସିଟିରେ କରାଯାଇଥିବା ୨୦୧୬ମସିହାର ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ମାତ୍ର ୧୨ ମିନିଟ୍ ଚାଲିଲେ ଆପଣଙ୍କ ମନୋବଳ ଉପରେ ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିପାରେ | ଅଧିକନ୍ତୁ, ଆପଣ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପାରମ୍ପରିକ ସୁଖ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଯେପରିକି ସୂର୍ଯ୍ୟ, ପ୍ରକୃତି, ସାମାଜିକ ଯୋଗାଯୋଗ କିମ୍ବା ମ୍ୟୁଜିକ୍ |

ଇମୋସନ୍ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କ ଉପରେ ତିନୋଟି ପରୀକ୍ଷଣ କରିଥିଲେ | ପ୍ରଥମଟି ହେଲା ଚାଲୁଥିବା ବନାମ ନଚାଲୁଥିବାର ପ୍ରଭାବ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା | ଦ୍ୱିତୀୟରେ, ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନଙ୍କୁ ଏକ ଭ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଏବଂ ପରେ ଏକ ପ୍ରବନ୍ଧ ଲେଖିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା | ଏହା ସେମାନଙ୍କର ଅସନ୍ତୋଷର ସ୍ତର ଆକଳନ କରିବା ଥିଲା | ତୃତୀୟ ପରୀକ୍ଷଣରେ, ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନଙ୍କୁ ଏକ ଟ୍ରେଡମିଲରେ ଚାଲିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା | ଶେଷରେ, ଏହା ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଲା ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଘର ଭିତରେ ଥାଆନ୍ତି କିମ୍ବା ଆଦୌ ଚାଲନ୍ତି ନାହିଁ ସେମାନଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଯେଉଁମାନେ ବାହାରକୁ ଚାଲିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି ସେମାନଙ୍କର ଷ୍ଟ୍ରେସ୍ ହରମୋନର ମାତ୍ରା କମ୍ ଥାଏ |

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ବାହାରେ ବୁଲନ୍ତି ଆପଣ ନିଜ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ଶାନ୍ତ ସ୍ଥିତିକୁ ନେଇଯାଆନ୍ତି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଚିନ୍ତାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ | ଚାଲିବା ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ ସହିତ କିଛି ଗୁଣାତ୍ମକ ସମୟ ଦେଇଥାଏ | ଏହା ହେଉଛି  ପ୍ରକୃତ ସମୟ ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଆମ ଆଖପାଖରେ ଘଟୁଥିବା ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକୁ ପୁନଃ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିପାରିବା | ଏହା ଆମ ମନକୁ ରିଚାର୍ଜ କରେ ଏବଂ ଆମେ ଆରାମ ଅନୁଭବ କରୁ।

ପରବର୍ତ୍ତୀ ଥର ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ନିଜକୁ ସେହିପରି ଥକ୍କା ଅନୁଭବ କରିବେ, ଅତି କମରେ ୧୨ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ବାହାରେ ବୁଲନ୍ତୁ | ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମନୋବଳକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଏବଂ ଆପଣ ଭଲ ଅନୁଭବ କରିବେ |

   Related Posts