Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବୌଦ୍ଧ : ହାଇଓ୍ୱାକୁ ପଛ ପଟୁ ପିଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ୪୦ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଫେବୃଆରୀ ପାଇଁ କୋଭିଡ୍ ଗାଇଡ୍ଲାଇନ୍: ଏବେ ସିନେମା ହଲ୍ରେ ବସି ପାରିବେ ୫୦%ରୁ ଅଧିକ ଦର୍ଶକ, ସଭିଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ସ୍ଵିମିଂ ପୁଲ୍
  • ||
  • ଜାମିନ ସତ୍ତ୍ଵେ ଜେଲ୍‌ରେ ରହିବେ ପାଠକ ବାପ-ପୁଅ
  • ||
  • ପାଠକ ବାପ-ପୁଅଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଜାମିନ‌
  • ||
  • ବିସିସିଆଇର ଘୋଷଣା-ଫେବୃଆରୀ ୧୮ରେ ଚେନ୍ନାଇରେ ହେବ ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୧ ପାଇଁ ଖେଳାଳିଙ୍କ ନିଲାମୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚିତ, ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ହେବେ ଉପକୃତ
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ବାଇକ୍-ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା : ଜଣେ ମୃତ, ତିନି ଗୁରୁତର
  • ||

ସୁନା କିଣିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଟିକେ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତୁ – ଆହୁରି କମିପାରେ ଦର

17/12/2019 at 4:03 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୭।୧୨ – ସୁନାଦର ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରେ ୪୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ପାର କରିଥିଲା । ଏହା ଏବେ ଧୀରେ ଧୀରେ ହ୍ରାସ ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି।   ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ୨୪ କ୍ୟାରେଟ ସୁନାଦର ୩୮୦୦୦ରୁ ୩୯୦୦୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି । ସେହିପରି ୨୨ କ୍ୟାରେଟ୍‌ ସୁନାଦର ୩୭୦୦୦ ରୁ ୩୮ ହଜାର ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ।  ଏବେ ଆମେରିକା ଓ ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କରେ ସୁଧାର ଆସିବା ସହ ବାଣିଜ୍ୟିକକ ଯୁଦ୍ଧ ଏକ ନିର୍ଣ୍ଣାୟକ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚିଥିବାରୁ ଆଗରୁ ସୁନାଦର ଆହୁରି ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି  ମାର୍କେଟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ପିପି ଜୁଏଲରସ୍‌ର  ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ  ପବନ ଗୁପ୍ତା ସୁନା ଦର ଆହୁରି ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।  ଆମେରିକାର  ଓ ଚୀନ୍‌ ମଧ୍ୟରେ ବାଣିଜ୍ୟକୁ ନେଇ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଥିବାରୁ ସୁନାଦର ଆହୁରି ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି । ଏପରି ହେଲେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ସ୍ଥିରତା ଆସିବ । ସୁନାଦର ଆହୁରି ହ୍ରାସ ପାଇବ । ୨୪ କ୍ୟାରେଟ୍‌ ସୁନାଦର ୩୮ ହଜାରର ଟଙ୍କା ତଳକୁ ଓ ୨୨ କ୍ୟାରେଟ୍‌ ସୁନାଦର ୩୬ ହଜାର ଟଙ୍କା ତଳକୁ  ଯାଇପାରେ ବୋଲି ମାର୍କେଟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ଏପରି ହେଲେ ଲୋକମାନେ କମ୍‌ଦାମରେ ସୁନା କିଣିପାରିବେ ।  ମାର୍କେଟ ସର୍ବେକ୍ଷଣ ସଂସ୍ଥା ବିନାୟକ ଇଙ୍କ୍‌ର ମୁଖ୍ୟ ବିଜୟ ସିଂଙ୍କ ଅନୁସାରେ ଚଳିତ ବିବାହ ସିଜିନ୍‌ର ସୁନାର ଚାହିଦା ବଢିଲା ନାହିଁ । ଏବେ ଲୋକମାନେ ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ ସୁନା କିଣୁଛନ୍ତି ।

ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ସୁନାଦର ଗତ ଶୁକ୍ରବାରରେ ୧,୪୭୩ ଡଲାର ପ୍ରତି ଆଉନସ୍‌ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ।

କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ୩୭୫୦୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିପାରେ ବୋଲି ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଏବେ ଜାନୁଆରୀରୁ ଫେବ୍ରୁଆରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାହାଘର ସିଜିନ୍‌ ଚାଲିବ ।   ମାତ୍ର ଲୋକମାନେ ନିଜର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁସାରେ ସୁନା କିଣୁଛନ୍ତି । ସୁନାଦର ୩୭, ୫୦୦ ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚିବ ବୋଲି ମାର୍କେଟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

   Related Posts