Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୫୪୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଡିସେମ୍ବର ୩୧ପୂର୍ବରୁ ବସିବ ବିଧାନସଭାର ଶୀତ ଅଧିବେଶନ
  • ||
  • କରୋନାର ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣରେ ବୃଦ୍ଧି, ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ ୪୩୮୯୩ ନୂଆ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅପରେସନ ଅଲ୍ଆଉଟ୍ : ସେନା ଗୁଳିରେ ୨ ଆତଙ୍କୀ ନିହତ, ବନ୍ଧୁକ ଓ ଗୁଳି ଜବତ
  • ||
  • ବିହାର ନିର୍ବାଚନ : ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପାଇଁ ମତଦାନ ଆରମ୍ଭ, ୭୧ଟି ଆସନରେ ଚାଲିଛି ଭୋଟିଂ
  • ||

ନନ୍ଦନକାନନ ଶାଗୁଣା ପ୍ରଜନନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରଥମ କରି ଗୋଟିଏ ଶାଗୁଣା କଲା ଅଣ୍ଡା ଦାନ, ପରିବେଶବିତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଶା ସଂଚାର

5/01/2019 at 5:51 PM

ଭୁବନେଶ୍ବର ୫|୧: ନନ୍ଦନକାନନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୁସି ଖବର । ଶାଗୁଣା ପ୍ରଜନନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ପ୍ରଥମ  ଥର ପାଇଁ ଏକ ଶାଗୁଣା ଅଣ୍ଡା ଦାନ କରିଛି । ଏହି ସଫଳତା ପରେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସାଧାରଣ ପରିବେଶରେ ଶାଗୁଣା ଦେଖାଦେବା ନେଇ ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ପରିବେଶବିତ୍ । …

୧୯୯୯ ମହାବାତ୍ୟ ପରଠୁ ଓଡ଼ିଶାରେ ଶାଗୁଣା ବଂଶ ଲୋପ ପାଇଯାଇଥିଲା । ଯାହାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରିଥିଲେ ପରିବେଶବିତ୍ ଓ ନନ୍ଦନକାନନ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ । ଏହା ପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଚିଡିଆଖାନା ସହାୟତରେ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟରେ ରାଜ୍ୟ ଉଦ୍ଭିଦ ବିଜ୍ଞାନରେ ଶାଗୁଣା ପ୍ରଜନନ କେନ୍ଦ୍ର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା । ୨୦୧୮ ନଭେମ୍ବର ୨୭ରେ ଲିଙ୍ଗବିଲଡ ପ୍ରଜାତିର ୬ ହଳ ଶାଗୁଣା ପ୍ରଜନନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଛଡାଯାଇଥିଲା । ଶାଗୁଣାଙ୍କୁ ଛାଡିବା ପରଠୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ମିଳନ ଚାଲିଥିଲା । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ଶାଗୁଣା ପ୍ରଜନନ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅଣ୍ଡା ଦାନ କରିଛି । ଏଥି ସହ ଅନ୍ୟମାନେ ଅଣ୍ଡାଦେବା ନେଇ ଆଶା ଉଦଜ୍ଜଳ ହୋଇଛି ।

ଶାଗୁଣା ମିଳନ ସମୟରେ କୌଁସି ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ୧୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ନଖାଇ ଶାଗୁଣା ବଞ୍ଚି ପାରନ୍ତି ବୋଲି ପରିବେଶବିତମାନେ କହିଛନ୍ତି । ଆଗକୁ ଶାଗୁଣାମାନେ ଆହୁରୀ ଅଣ୍ଡା ଦେବାର ଆଭାସ ମିଳିଛି । ତେବେ ଅଣ୍ଡାଗୁଡିକୁ ପରୀକ୍ଷାଗାରରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପଦ୍ଧତିରେ ଛୁଆ ବାହାର କରିବାକୁ ଯୋଜନା ରହିଛି । ଶାଗୁଣା ଅଣ୍ଡାଦାନକୁ ନେଇ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବି ଖୁସି ଦେଖା ଯାଇଛି ।

ନନ୍ଦନକାନନରେ ୧୩ଟି ଲିଙ୍ଗବିଲଡ, ୩ଟି ସ୍ନେରିୟସ, ୨ଟି ଗ୍ରିଫନ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ହ୍ବାଇଟ୍ ବକଡ ପ୍ରଜାତିର ଶାଗୁଣା ଅଛନ୍ତି ।

   Related Posts