Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯାଜପୁର ରୋଡ୍ : ଉପ-କାରାଗାରରେ ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା, କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଜଙ୍ଗଲୀ ଜନ୍ତୁକୁ ମାରି ମାଂସ ଭାଗବଣ୍ଟା କଲେ, ଭାଗ ଛିଡିଲାନି ବୋଲି ଜଣଙ୍କୁ ମାରିଦେଲେ, ଅଭିଯୁକ୍ତ ଫେରାର
  • ||
  • ଚଣ୍ଡିଖୋଲ : କ୍ୟାବିନରୁ ୨ଶହ ଲିଟର ଡିଜେଲ ଜବତ, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ପଟ୍ଟାମୁଣ୍ଡାଇ : ନଦୀରେ ଭାସୁଛି କୁମ୍ଭୀରର ମୃତଦେହ, ମୃତ୍ୟୁର କାରଣ ଅସ୍ପଷ୍ଟ
  • ||
  • ଭଦ୍ରକ : ଗାଁ ମୁହାଁ ହାତୀ ପଲ, ଭୟଭୀତ ଗ୍ରାମବାସୀ, ପଡିଲା ତାଟି କବାଟ
  • ||
  • ମନ୍ଦିର ନିକଟରେ ପଡିଛି ଅଜଣା ଯୁବକ ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆଉ କିଛି ?
  • ||
  • କମୁଛି ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଗତ ୨୪ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନା ନେଲା ୩୮ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • କମୁଛି ସଂକ୍ରମଣ, ରାଜ୍ୟରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ୨୯୫୭ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଅମାନବୀୟ : ଗୋଡାଇବାରୁ କୁକୁରକୁ ହତ୍ୟା, ଜଣେ ଗିରଫ
  • ||
  • ସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ପାଇଁ ପୁରୀରେ ୧୪୪ ଧାରା, ଆସନ୍ତାକାଲି ରାତି ୧୦ଟାରୁ ୨୫ ତାରିଖ ଭୋର ୨ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କଟକଣା ଲାଗୁ
  • ||

ମହିଳାଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା, ସ୍ପିଡ଼୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ତତ୍କାଳ ମେଡ଼ିକାଲ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଏବେ ସାର୍ବଜନୀନ ଗାଡ଼ିରେ ଲାଗିବ ଏହି ବର୍ଟମ..ଜାଣନ୍ତୁ ଚିପିଲେ କେମିତି ପାଇବେ ସୁବିଧା

23/01/2019 at 8:40 PM

ଆପଣଙ୍କୁ କେହି ଅସୁବିଧାରେ ପକାଉଛି, ଗାଡ଼ି ଡ଼୍ରାଇଭର ନିଶାଖାଇ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବାହାରକୁ ଗାଡ଼ି ନେଇଯାଉଛି, କୌଣସି ଜାଗାରେ ଗାଡ଼ି ଆକ୍ସିଡ଼େଣ୍ଟ ହୋଇଗଲା ମେଡ଼ିକାଲ ସୁବିଧା ଦରକାର..ଆଦି ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଉ ହଇରାଣ ହେବାକୁ ପଡ଼ିବନି । ଆସନ୍ତା ମାର୍ଚ୍ଚମାସ ଠାରୁ ସବୁ ଗାଡ଼ିରେ ଲାଗିଯିବ ଏହି ବର୍ଟମ, ଯାହାକୁ ଚିପିଲେ ଆପଣ ସମସ୍ତ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସେବା ପାଇପାରିବେ ।

Aerial view of cars in traffic

ତା ହେଲେ କଣ ଅଛି ସେଇ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ଏବେ ସାର୍ବଜନୀନ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଯାନରେ ଲାଗିବ VLT(Vehicle location tressing device) । ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସ୍ତାବିତ ରେଗୁଲେସନ ଅନୁସାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବାକୁଥିବା AIS 140 ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ଭିଏଲଟି ଡ଼ିଭାଇସ୍ କାମ କରିବ ।

ଏହାଦ୍ଵାରା ମହିଳାମାନେ ବିଶେଷକରି ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆଉ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ । ଏହି ଡ଼ିଭାଇସ ଲାଗିଲେ ଏଥିରେ ଥିବା ବର୍ଟମକୁ ଚିପିଲେ କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମକୁ ସତର୍କ ମେସେଜ ଯାଇ ଅସୁବିଧା ସ୍ଥାନରେ ଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କୁ ସରକାରୀ ସାହାର୍ଯ୍ୟ ମିଳିପାରିବ । ଅର୍ଥାତ ସୁରକ୍ଷାଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ତତ୍କାଳ ମେଡ଼ିକାଲ ସୁବିଧା କିମ୍ବା ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିବା ଯାନ କିମ୍ବା ଲୋକଙ୍କୁ ନିରାପଦ ରଖିବା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ସରକାରୀ ସ୍ତରରେ ନେଇହେବ । ସବୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏହି କଣ୍ଟ୍ରୋଲରୁମର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି ହୋଇଛି ।

ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ କେନ୍ଦ୍ର ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସୁବିଧା-ସୁଯୋଗ ଓ ଟେକିନିକାଲ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଯୋଗାଇଦେବା ସହିତ ରାଜ୍ୟ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ।

ଏହି ବର୍ଟମ ସବୁ ସାର୍ବଜନୀନ ଗାଡ଼ିରେ ଏପ୍ରିଲ ୧ ତାରିଖ ୨୦୧୯ରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣକାଳୀନ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବ ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଛି ।

   Related Posts