Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୯୩୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ୧୨କୋଟି ଟଙ୍କାର ଜିଏସ୍‌ଟି ଠକେଇ ଅଭିଯୋଗ, ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଛାନ୍‌ଭିନ୍‌ ଆରମ୍ଭ
  • ||
  • ବିଜାପୁରରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର : ଜଣେ ନକ୍ସଲ ନିହତ, ୨ ଯବାନ ଆହତ
  • ||
  • ମାଓବାଦୀଙ୍କ ବର୍ବର କାଣ୍ଡ , ପୋଲିସ ଇନଫର୍ମର ସନ୍ଦେହରେ ଘରୁ ଡାକି ନେଇ ହତ୍ୟା
  • ||

ଭିଟାମିନ୍ ବି ଉପକାରିତା: ଭିଟାମିନ୍ B12 ଅଭାବ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି କରିବ କି ? ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ ଆବଶ୍ୟକ ମିନେରାଲ୍

15/10/2020 at 5:06 PM

ଭୁବନେଶ୍ୱର ୧୫/୧୦ : ହାନିକାରକ ଖାଦ୍ୟାଭ୍ୟାସ ଯୋଗୁଁ ସାଧାରଣତଃ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ସଠିକ ଓଜନ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ଖାଦ୍ୟାଭ୍ୟାସ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ଉଚିତ। କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ଓଜନ ବଢ଼ିଯାଇଥାଏ। ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ ବି-12 ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ମଧ୍ୟ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ।

ଭିଟାମିନ ବି-12 ର ମହତ୍ତ୍ୱ – ଶରୀର ପାଇଁ ଭିଟାମିନ ବି-12 ର ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପୁଷ୍ଟିକର ବିକଳ୍ପ ନାହିଁ। ପାଣିରେ ଦ୍ରବୀଭୂତ ଭିଟାମିନ୍ ଶରୀରର ଅନେକ ଗତିବିଧିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥାଏ। ରେଡ୍ ବ୍ଲଡ଼୍ ସେଲ୍ ଡିଏନଏ ନିର୍ମାଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଏହାଛଡା ନର୍ଭସ ସିଷ୍ଟମକୁ ଉଚିତ ତରିକାରେ କ୍ରିୟାଶୀଳ କରିଥାଏ। ଏମାନେ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ ବି-12 ର ମହତ୍ତ୍ୱ ବଢାଇଥାନ୍ତି। ଦୁନିଆର ଅଧିକାଂଶ ଜନସଂଖ୍ୟା ଭିଟାମିନ ବି-12 ଅଭାବ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ସମସ୍ୟା ସାକାହାରୀ ଓ ସାକାହାରୀ ଡାଏଟରେ ସାମିଲ। ପଶୁଙ୍କ ମାଂସରେ ଭିଟାମିନ ବି-12 ରହିଛି। ସାକାହାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭିଟାମିନ ବି-12 ପାଇବାର ସ୍ରୋତ ବହୁତ କମ୍।

ଭିଟାମିନ ବି-12 ଅଭାବର ସଂକେତ – ପ୍ରତିଦିନ ଭିଟାମିନ ବି-12 ମାତ୍ରାର ଆବଶ୍ୟକତା ବହୁତ କମ ହୋଇଥାଏ। ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଭିଟାମିନ ବି-12 ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଲିଭରରେ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିଥାଏ। ସେଥିପାଇଁ ଭିଟାମିନ ବି-12 ଅପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସେବନ ଯୋଗୁଁ ହେଉଥିବା ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ହେବାକୁ ପାଖାପାଖି ବର୍ଷେ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ ବି-12 ଅଭାବ ହୋଇଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଥକାପଣ, ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା, ହୃଦୟର ଅସାମାନ୍ୟ ଗତି, ମୁଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଓ ଧ୍ୟାନ ଭଙ୍ଗ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ଏହାସହ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାର ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭାବନା ରହିଥାଏ।

କିଛି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଭିଟାମିନ ବି-12 ଅଭାବ ଯୋଗୁଁ ଶରୀରର ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଅତ୍ୟଧିକ ମୋଟା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭିଟାମିନ ବି-12 ଲେଭଲ ସାମାନ୍ୟ ବିଏମଆଇ ଲୋକଙ୍କ ତୁଳନାରେ କମ ରହିଥାଏ। ମେଟାବୋଲିକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ମେଦ ପାଇଁ ଭିଟାମିନ୍ ବି-12 ଏକ ଜରୁରୀ ମିନେରାଲ୍। ଶରୀରର ଓଜନ ଉପରେ ଏହାର ଅଳ୍ପ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ। ତଥାପି ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଏ ଉପରେ ରିସର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଭିଟାମିନ ବି-12 ମାତ୍ରା ବଢ଼ିଲେ ଶୀଘ୍ର ଓଜନ କମ କରାଯାଇ ପାରିବ ନା ନାହିଁ।

ସନ୍ତୁଳିତ ଡାଏଟ ସେବନ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଜରୁରୀ। ସନ୍ତୁଳିତ ଏହାର ଛଡା ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ଓ ଜୀବନଶୈଳୀର ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ରହିଛି। ତେବେ ଏହା ଏଯାଏଁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ ଯେ ଅପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ମାତ୍ରାରେ ଭିଟାମିନ ବି-12 ସେବନ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧିର କାରଣ ହୋଇପାରେ ନା ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯୁକ୍ତ ଡାଏଟରେ ସାମିଲ କରିବା ଉଚିତ। ଶରୀରକୁ ସୁସ୍ଥ ଓ ଫିଟ ରଖିବାକୁ ପୋଷାକ ତତ୍ତ୍ୱ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ।

(ବି: ଦ୍ର: ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ସାମାନ୍ୟ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ, କୌଣସି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ)

   Related Posts