Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ବୁଧବାର ମୁଖ୍ଯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନର ହେବ ଟିଆଇ ପରେଡ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବହୁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ଅଞ୍ଜନା ମିଶ୍ର ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ ମାମଲା, ମୁଖ୍ଯ ଅଭିଯୁକ୍ତ ବିବନକୁ ୨ ଦିନିଆ ରିମାଣ୍ଡରେ ନେବ ସିବିଆଇ
  • ||
  • ଆଠଗଡ : ଟାୟାର ଫାଟି ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ୍, ଡ୍ରାଇଭର ଆହତ
  • ||
  • ବାଲେଶ୍ବର : ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆରେ ସ୍ତ୍ରୀର ଉଲଗ୍ନ ଫଟୋ : ସ୍ବାମୀକୁ ଗିରଫ କରି ଦଫା ଲଗାଇଛି ପୋଲିସ, ଅଭିଯୁକ୍ତ କହୁଛି- ମୁଁ ଅପଲୋଡ୍ କରିନି
  • ||
  • ନୂଆପଡା : ୫ ଡକାୟତ ଗିରଫ, ଲୁଟ୍ ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ସହ ଅଳଙ୍କାର ଜବତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ୧୦ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ୧୦ ଜିଲ୍ଲା ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣେ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ୧୯୧୭ ଛୁଇଁଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୭୪ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୩୩୭୩୫୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିସୁଟ୍‌ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ରିପୋର୍ଟ ଥିଲା ଭୁଲ୍, ଆଣ୍ଟିଜେନ୍ କିଟ୍ ଖରାପରୁ ୨୫ଜଣଙ୍କର ରିପୋର୍ଟ ଆସିଥିଲା ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • କୋରାପୁଟ : ଜବତ ହେଲା ୭ କୋଟି ୯୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଜାଲ ନୋଟ୍, ୩ ଅଟକ
  • ||

ଏବେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଲ୍ୟାବ୍, ଘରେ ରହି କରିପାରିବେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରୟୋଗ

17/07/2020 at 7:37 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୭|୦୭:  କରୋନା ଭାଇରସ ପାଇଁ ଏବେ ଅନଲାଇନ୍ ପାଠପଢାର ଚାହିଦା ବଢିଛି । ଏହା ମଧ୍ୟରେ ମାନବ ସମ୍ବଳ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ସମସ୍ତ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟସ୍ତରରେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ଭର୍ଚୁଆଲ୍  ଲ୍ୟାବ୍‌ର ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ।

ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛି ଯେ, ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଲ୍ୟାବର ଉପଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରର ଏହା ଏକ ଅଂଶ ଅଟେ । ଛାତ୍ରମାନେ ନିଜ ଘରେ ବିଭିନ୍ନ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରୟୋଗ କରିପାରିବେ । ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଆଇଆଇଟି ସମେତ ଦେଶର କିଛି ଶୀର୍ଷ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନର ସହଯୋଗରେ ଏକ ନୂଆ ଟେକ୍ନୋଲୋଜୀ ଉପରେ ବିଚାର ଚାଲିଛି । ଏଠାରେ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଲ୍ୟାବରେ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ୍ ଉପରେ ଜ୍ଞାନ ଦିଆଯିବ । ଏବେ ଏଥିରେ ୯୫୮ଟି ନୋଡାଲ ସେଣ୍ଟର୍ ଯୋଡି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୬,୩୧,୨୦୭ଜଣ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ସରକାରଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଡିଜିଟାଲ ଶିକ୍ଷାକୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦେବା ପାଇଁ ଭର୍ଚ୍ୟୁଆଲ ଲ୍ୟାବ୍ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏଥିରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ବଞ୍ଚିପାରିବ । କେବଳ ଉପକରଣକୁ ସିଧାସଳଖ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଭୈତିକ ଲ୍ୟାବ୍‌ ଯିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହି ଭର୍ଚ୍ୟୁଆଲ୍ ଲ୍ୟାବର ଲାଭ ଅଣ୍ଡର ଗ୍ରାଜୁଏଟ୍ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଉଠାଇପାରିବେ । ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ପାଇଁ ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଭର୍ଚ୍ୟୁଆଲ୍ ଲ୍ୟାବରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପ୍ରାକ୍ଟିକାଲ୍‌ର ସୁବିଧା ପାଇବେ । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଏହି ଲ୍ୟାବରେ ବିଭିନ୍ନ ପଦାର୍ଥର ଉପଯୁକ୍ତ ମାତ୍ରା ନେଇ ପରୀକ୍ଷା କରିପାରିବେ ।

   Related Posts