Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଫୁଟବଲର ଡିଏଗୋ ମାରାଡୋନାଙ୍କ ପରଲୋକ, ୩ ଦିନ ପୂର୍ବେ ପାଳିଥିଲେ ୬୦ତମ ଜୟନ୍ତୀ
  • ||
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||

ସେମିଫାଇନାଲ ପୂର୍ବରୁ ଧୋନୀଙ୍କ ସନ୍ୟାସ ନେଇ କୋହଲିଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବୟାନ

9/07/2019 at 10:18 AM

ମାଞ୍ଚେଷ୍ଟର ୯|୭: ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ମଧ୍ୟରେ ଆଜି ବିଶ୍ବକପ୍ ର ପ୍ରଥମ ସେମିଫାଇନାଲ ହେବାକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଗତକାଲି ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରିଛନ୍ତି । ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତର ରଣନୀତି ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସାମ୍ବାଦିକଙ୍କ ସହ ବିଭିନ୍ନ ବିଷୟ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଏଥିସହ କ୍ରିକେଟ୍ ରୁ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀଙ୍କ ସନ୍ୟାସ ସଂପର୍କରେ ମଧ୍ୟ ସେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରଖିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ବିଶ୍ବକପ୍ ଦଳରେ ମହନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀଙ୍କୁ ସାମିଲ କରାଯିବା ନେଇ ମୂଳରୁ ହିଁ ବିକର୍ତର ସୂତ୍ରପାତ ହୋଇଥିଲା । ୩୮ବର୍ଷ ବୟସରେ ପାଦ ଦେଇଥିବା ଧୋନୀଙ୍କୁ ନେଇ ବିଶ୍ବକପ୍ ର ଲିଗ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟର ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ଓ ସମାଲୋଚନା ଜାରି ରହିଥିଲା । ଓ୍ବିକେଟ୍ ପଛପଟେ ଧୋନୀ ଚମତ୍କାର ପଦର୍ଶନ କରି କିମ୍ବା ବ୍ୟାଟିଂ ଯୋଗୁଁ ବାରମ୍ବାର ସମାଲୋଚନାର ଶୀକାର ହୋଇଥିଲେ । ଦଳର ବହୁ ପୂର୍ବତନ ବରିଷ୍ଠ ଖେଳାଳୀ ଧୋନୀଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ପଦର୍ଶନକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ ।

ବିଶ୍ବକପ୍ ର ଲିଗ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଭାରତ ବଶ୍ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା । ଦଳର ସମସ୍ତ ଖେଳାଳୀଙ୍କ ପଦର୍ଶନ ଉଚ୍ଚକୋଟୀର ଥିଲା । ବ୍ୟାଟିଂ ଓ ଓ୍ବିକେଟ କିପିଂ ସହ ଧୋନୀ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ କୋହଲିଙ୍କୁ ବରାବର ସହଯୋଗ କରୁଥିବା ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା । ଧୋନୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଦଳ ପାଇଁ ବେଶ୍ ଲାଭଦାୟକ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲା । ଏପରିକି ଓ୍ବିକେଟ୍ ପଛପଟେ ରହି ବୋଲରମାନଙ୍କୁ ଟିପ୍ସ ଦେଇ ଏକପ୍ରତିପକ୍ଷ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ମାନଙ୍କୁ ଆଉଟ୍ କରିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଧୋନୀଙ୍କ ଭୂମିକା ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ।

ତେବେ ବିଶ୍ବକପ୍ ପ୍ଲେଇଂ ଇଲେଭେନ୍ ରେ ସ୍ଥାନ ନପାଇବା ଯୋଗୁଁ କ୍ଷୁବ୍ଧ ହୋଇ କ୍ରିକେଟ୍ ର ସବୁ ଫର୍ମାଟରୁ ଅମ୍ବାତି ରାୟିଡୁଙ୍କ ସନ୍ୟାସ ଘୋ।ଣା ପରେ ମହେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଧୋନୀଙ୍କ କ୍ରିକେଟରୁ ସନ୍ୟାସ ନେବା ନେଇ ପୂର୍ବାନୁମାନ ଓ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ବିଶ୍ବକପ୍ ପରେ ପରେ ଧୋନୀ ଏକଦୀବସୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରୁ ସନ୍ୟାସ ନେଇ ପାରନ୍ତି ବୋଲି ଚର୍ଚ୍ଚା ହୋଇଥିଲା ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ଧୋନୀ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟ୍ ରୁ ସନ୍ୟାସ ନେଇସାରିଛନ୍ତି । ଏବେ ଏକଦୀବସୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ରୁ ଧୋନୀଙ୍କ ସନ୍ୟାସ ସଂପର୍କରେ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଗତକାଲି ଭାରତୀୟ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲି ନିଜର ମନ୍ତବ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି । ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଧୋନୀଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ବ ସମୟରେ ସେ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ବରେ ଖେଳ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ଯେକୌଣସି ଖେଳାଳି କେବେ ତାଙ୍କ ସନ୍ୟାସ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ସହଜରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ ନାହିଁ । ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳକୁ ଏକ ସମ୍ମାନଜନକ ସ୍ଥିତିରେ ପହଞ୍ଚାଇବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ଧୋନୀଙ୍କ ଭୂମିକାକୁ କେହି ଅସ୍ବୀକାର କରିପାରିବେନାହିଁ । ଧୋନୀ ଦଳ ପାଇଁ ଏକ ଅମୂଲ୍ୟ ରତ୍ନ ଏକଥାକୁ ନେଇ କେହି ବିବାଦ କରିପାରିବେ ନାହିଁ । କୋହଲିଙ୍କ ଏଭଳି ମନ୍ତବ୍ୟ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କରିଥିଲା ।

   Related Posts