Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ହାତ ଟେକିଦେଲେ ବାଚସ୍ପତି, କହିଲେ- ଯଦି ସବୁ ସଦସ୍ୟ ଗୃହ ଚଲାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ମୁଁ କ’ଣ କରିବି ?
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ମେହେର ହତ୍ୟା ପ୍ରସଙ୍ଗ : ଆସନ୍ତା ୧୦ରେ ବିଧାନସଭା ଘେରାଉ କରିବ ଛାତ୍ର କଂଗ୍ରେସ
  • ||
  • ପରଲୋକରେ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ନନ୍ଦ ସାର୍, ୧୦୪ ବର୍ଷରେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ଦେହାନ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ନିୟମ ଅନୁସାରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦିଆଯିବ : ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁଦାମ ମାରାଣ୍ଡି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବିଡିଏ ଫେରାଇବ ସର୍ବକ୍ଷମା ଯୋଜନାର ଅଧିକ ଫାଇନ୍, ଆବେଦନର ଶେଷ ତାରିଖ ୧୦ ଡିସେମ୍ବର
  • ||
  • ଖୋର୍ଦ୍ଧା : ଭିଜିଲାନ୍ସ ହାତରେ ଧରାପଡିଲେ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, ବିଲ୍ କରାଇ ଦେବାକୁ ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୧୦ ହଜାର
  • ||
  • ଟିଟିଲାଗଡ : ପୁରୀ-ଅଜମେର ଟ୍ରେନ୍‌ରେ ନିଆଁ, ଟ୍ରାକ୍‌ରେ ବ୍ରେକ୍ ଘସି ହୋଇ ଧୂଆଁ ବାହାରୁଥିଲା
  • ||
  • ରୋହିଙ୍ଗ୍ୟା ବିରୋଧୀ ହିଂସା ପାଇଁ ଫେସବୁକ ଦାୟୀ ! ୧୫୦ ବିଲିୟନ ପାଉଣ୍ଡର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ମାମଲା
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଇଚ୍ଛା ମୃତ୍ୟୁ ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ସାହା ହେଲା BSKY, ଯୋଜନାରେ ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • ତୁରେଇକେଲା ବ୍ଲକରେ ମାତିଲେ ୩୦ ଟିକିଆ ହାତୀପଲ, ଭାଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଛପର
  • ||

ରେକର୍ଡ ବ୍ରେକିଙ୍ଗ୍ ରନ୍ ମେସିନ୍, ଶତକର ସମ୍ରାଟ୍ : ସବୁଠାରୁ ସଫଳ ଅଧିନାୟକ, ଜନ୍ମଦିନରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଚିତ୍ତାକର୍ଷକ କଥା

5/11/2021 at 10:42 AM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧/୦୫: ନଭେମ୍ବର ୫ । ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପାଇଁ ଏକ ବିଶେଷ ଦିନ । ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ଏହି ତାରିଖ । ଯିଏ ଗତ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । ଆଜି ଏହି ଶତାବ୍ଦୀର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ତଥା ଭାରତୀୟ କ୍ରିକେଟ୍ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ । ନଭେମ୍ବର ୫, ୧୯୮୮ରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ବିରାଟ କୋହଲି ।

ଦିଲ୍ଲୀ ରାସ୍ତାରୁ ବାହାରି ଗତ ଦଶନ୍ଧିରେ କ୍ରିକେଟ୍ ଜଗତରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲେ । ଅନେକ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଏକ ନୂଆ ଯୁଗର ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ । ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏତେଗୁଡ଼ିଏ କଥା ପଢାଯାଇଛି ଏବଂ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ତାଙ୍କ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ କେତେ ମହାନ । ତଥାପି କୋହଲିଙ୍କ ୩୩ ତମ ଜନ୍ମଦିନରେ କିଛି ବିଶେଷ ରେକର୍ଡ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଉଛୁ ।

୨୦୦୮ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ODI ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିବା ବିରାଟ କୋହଲି ଏହି ଫର୍ମାଟରେ ୮୦୦୦, ୯୦୦୦, ୧୦୦୦୦, ୧୧୦୦୦ ଏବଂ ୧୨୦୦୦ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିବାରେ ଦ୍ରୁତତମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଅଟନ୍ତି । କୋହଲି ମାତ୍ର ୧୭୫ ଇନିଂସରେ ୮୦୦୦ ରନ୍ ପୂରଣ କରିଥିବାବେଳେ ମାତ୍ର ୨୪୨ ଇନିଂସରେ (ସଚିନ୍ ୩୦୦୦ ଇନିଂସ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି) ୧୨୦୦୦ ରନ୍ କରିଛନ୍ତି ।

ଏହା କେବଳ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ସ୍କୋର କରିବାର ବିଷୟ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏଥିରେ ଶତାବ୍ଦୀ ଆଲୋଚନା କରିବା ମଧ୍ୟ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ସର୍ବଶେଷରେ, ରନ୍ ମେସିନ୍ ଏବଂ ଶତାବ୍ଦୀ ମେସିନ୍ ନାମ କୋହଲିଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସି ନଥିଲା । କୋହଲି ତାଙ୍କ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ୟାରିୟରରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୭୦ ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ୪୧ ଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି, ଯାହାକି ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ଅଟେ ।

କୋହଲିଙ୍କ ୪୩ଟି ODI ଶତାବ୍ଦୀ ମଧ୍ୟରୁ ୩୫ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଜିତିଛି ଭାରତୀୟ ଦଳ, ଯାହା ବିଶ୍ୱ ରେକର୍ଡ ଅଟେ । ଏଥିରେ ୨୦୧୩ ରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ବିପକ୍ଷରେ ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ଆସିଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ଏହି ଡାହାଣହାତୀ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ମାତ୍ର ୫୨ ବଲରେ ଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଯାହା ଭାରତ ପାଇଁ ODI ରେ ଦ୍ରୁତତମ ଶତାବ୍ଦୀର ରେକର୍ଡ ଅଟେ । ଶତାବ୍ଦୀର ଅଧିକ କାହାଣୀ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ଦ୍ୱି ଶତାବ୍ଦୀର ବିଷୟ ।

କୋହଲି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ODI ରେ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଟେଷ୍ଟରେ ସେ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ୯୬ ଟେଷ୍ଟ କ୍ୟାରିୟରରେ କୋହଲି ୭ଟି ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଯାହାକି କୌଣସି ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସର୍ବାଧିକ । କୋହଲି ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ସାତ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହିପରି ସର୍ବାଧିକ ଦ୍ୱିଶତକ ହାସଲ କରିବାକୁ ଅଧିନାୟକ ଅଟନ୍ତି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା, ଯାହା ଆଜିକାଲି ସର୍ବାଧିକ ଚର୍ଚ୍ଚିତ । ତାଙ୍କ ଅଧିନାୟକତ୍ୱରେ କୋହଲି ସିନିୟର ସ୍ତରରେ କୌଣସି ଆଇସିସି ଟାଇଟଲ୍ ଜିତି ନାହାଁନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ତାଙ୍କର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ରେକର୍ଡ ବହୁତ ଭଲ । ବିଶେଷକରି ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟରେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ଭାରତ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ୬୫ ଟି ଟେଷ୍ଟ ଅଧିନାୟକତ୍ୱ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସର୍ବାଧିକ ୩୮ ଟି ଟେଷ୍ଟ ଜିତିଛନ୍ତି ।

କୋହଲି ବିଶ୍ୱ କ୍ରିକେଟ୍ ର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଯିଏକି ଟି-20 କ୍ରିକେଟ୍ ରେ ୩୦୦୦ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଛନ୍ତି । ସେ ମାତ୍ର ୮୬ ଇନିଂସରେ ସର୍ବାଧିକ ୩୨୨୫ରନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ୨୯ ଅର୍ଦ୍ଧ ଶତାବ୍ଦୀ ମଧ୍ୟ ସ୍କୋର କରାଯାଇଛି । ସେ ହେଉଛନ୍ତି ଦୁନିଆର ଏକମାତ୍ର ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ଯିଏ ତିନୋଟି ଫର୍ମାଟରେ ହାରାହାରି ୫୦ରୁ ଅଧିକ । ଏହା ଟି-20 ରେ ୫୨.୦୧, ODI ରେ ୫୯.୦୭ ଏବଂ ଟେଷ୍ଟରେ ୫୧.୦୮ ।

   Related Posts