Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କେରଳରେ ଭୀଷଣ ବର୍ଷା: ୫ ଜିଲ୍ଲାରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି, ଭୂସ୍ଖଳନରେ ଜଣେ ମୃତ, ୧୨ ନିଖୋଜ
  • ||
  • ପୂର୍ବତନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମନମୋହନ ସିଂହଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଆସୁଛି ସୁଧାର
  • ||
  • କାମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ଦାନବାକ୍ସ ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୫୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନବୀନ @ ୭୬, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ
  • ||
  • ୭୬ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ ନବୀନ, କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ପାଳିବେନି ଜନ୍ମଦିନ
  • ||
  • ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଶେଷ, ଶନିବାର ଧରାପୃଷ୍ଠରୁ ବିଦାୟ ନେବେ ମା
  • ||
  • ହାଟରୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଘରେ ଛାଡିଦେବେ କହି ଇଜ୍ଜତ ଲୁଟିଲେ ୮ ସଇତାନ
  • ||
  • କଟକ : କଟକରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ରାକେଶ ଆହତ
  • ||

ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ ବ୍ରତ କରିବା ଦ୍ବାରା ପୂରା ହୁଏ ସମସ୍ତ ମନୋସ୍କାମନା..

6/09/2021 at 3:38 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୦୬/୦୯ : ଶ୍ରୀ ବିନାୟକ ଚତୁର୍ଥୀ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ ମନା ଯାଇ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପର୍ବ ହେଉଛି ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଅନୁଗାମୀମାନଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ପର୍ବ । ଶ୍ରୀ ବିନାୟକ ଚତୁର୍ଥୀକୁ ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ ଭାବରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ସମ୍ମାନ ସହିତ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଭାରତରେ ଏହା ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟରେ ପାଳନ କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ବିଶେଷ କରି ଏହା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏହାକୁ ଖୁବ୍ ଆଡମ୍ବର ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ ।

ବିନାୟକ, ସଙ୍କଷ୍ଟୀ ଏବଂ ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ

ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡରରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚନ୍ଦ୍ର ମାସରେ ଦୁଇଟି ଚତୁର୍ଥୀ ରହିଛି । ଏହା ସହିତ ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଚତୁର୍ଥୀ ତିଥୀ ହେଉଛି ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ତିଥୀ। ଅମାବାସ୍ୟା ପରେ ଆସୁଥିବା ଶୁକ୍ଲ ପକ୍ଷର  ଚତୁର୍ଥୀକୁ ବିନୟାକା ଚତୁର୍ଥୀ ଏବଂ ପୂର୍ଣ୍ଣଚନ୍ଦ୍ର ପରେ ଆସୁଥିବା କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷର ଚତୁର୍ଥୀକୁ ସଙ୍କଟୀ ଚତୁର୍ଥୀ କୁହାଯାଏ ।

ସାଧାରଣତଃ ପ୍ରତି ମାସରେ ବିନାୟକ ଚତୁର୍ଥୀ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ, ତଥାପି ଭଦ୍ରପଦର ମାସରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ ବିନାୟକ ଚତୁର୍ଥୀର ବ୍ରତ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଭଦ୍ରପଦ ସମୟରେ ପଡୁଥିବା ବିନାୟକ ଚତୁର୍ଥୀକୁ ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ ଭାବରେ ବେଶ୍ ଜଣାଶୁଣା । ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀକୁ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଭାବରେ ସାରା ବିଶ୍ବର କୋନ ଅନୁକୋଣରେ ପାଳନ କରାଯାଏ।

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟ ପର୍ବ

ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ ପର୍ବକୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ମୁଖ୍ୟ ପର୍ବ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇପାରେ । କାହିଁକି ନା ଏହି ଦିନ ଲୋକମାନଙ୍କର ମୋହଲା ଏବଂ ସବୁଠାରେ ପ୍ରଥମେ ପୂଜାପାଠ କରିବା ସହ ଗଣେଶଙ୍କ ପ୍ରତିମା ବା ମୂର୍ତ୍ତି ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଏ । ଆରତୀ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ଗଣେଷଙ୍କର ନାମର ସମଗ୍ର ବିଶ୍ବରେ ଜପ ସୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ଏହା ସହ ଗଣେଶଙ୍କ ପ୍ରତିମାକୁ ସମୁଦ୍ରରେ ବୁଡ଼ାଇବା ପରେ ଅନନ୍ତ ଚତୁଃର୍ଦଶୀ ଦିନ  ଏହି ପର୍ବ ଶେଷ ହୁଏ ।

ଚୌପର ଖେଳ

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଚୌପର ଖେଳ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ । ଏହି ଖେଳକୁ ତିନିଥର ଖେଳାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସୁଯୋଗରେ ପାର୍ବତୀ ହିଁ ତିନିଥର ଜିତିଥିଲେ । ଖେଳ ଶେଷରେ, ପିଲାଟିକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ  କିଏ ଜିତିବ କି ହାରିବ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଥିଲା, ତା’ପରେ ପିଲାଟି ମହାଦେବଙ୍କୁ ବିଜେତା ବୋଲି ଘୋଷଣା କରି କହିଥିଲା । ଏହା ଶୁଣି ମାତା ପାର୍ବତୀ ରାଗି ଯାଇଥିଲେ । ରାଗରେ ସେ ପିଲାଟିକୁ କାଦୁଅରେ ଶୋଇବାକୁ ଅଭିଶାପ ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ପିଲାଟି ମାଆକୁ କ୍ଷମା ମାଗି କହିଲା, କି ‘ଏହା ଅଜ୍ଞତା ହେତୁ ଘଟିଛି, ମୁଁ କୌଣସି ଦୋଷ କରି ନାହିଁ। ପିଲାଟି କ୍ଷମା ମାଗିବା ପରେ ମା କହିଛନ୍ତି, ଗଣେଷ ପୂଜା ପାଇଁ ଏଠାକୁ ନାଗ କନ୍ୟା ଆସିବେ, ସେମାନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ତୁମେ ଗଣେଶ ବ୍ରତ କର, ଏହା କରିବା ଫଳରେ ତୁମେ ମୋତେ ପାଇବ। ଏହା କହି ମାତା ପାର୍ବତୀ କହି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ସହ କୈଳାଶ ପର୍ବତକୁ ଗଲେ ।

ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ ବ୍ରତରେ ଏକ ପୌରାଣିକ ପ୍ରଥା ଅଛି । ଏହି ପ୍ରଥା ଅନୁଯାୟୀ, ଥରେ ଭଗବାନ ଶଙ୍କର ଏବଂ ମାତା ପାର୍ବତୀ ନର୍ମଦା ନଦୀ ନିକଟରେ ବସିଥିଲେ। ସେଠାରେ ଦେବୀ ପାର୍ବତୀ ପ୍ରଭୁ ଶଙ୍କରଙ୍କ ସହ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିବାକୁ ଚୌପର ଖେଳ ଖେଳିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଭଗବାନ ଶଙ୍କର ଚୋପଡ୍ ଖେଳିବାକୁ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥିଲା ​​ଯେ ଏହି ଖେଳରେ ଜିତିବ କି ହାରିବ କିଏ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ। ଏହାର ଜବାବରେ ପ୍ରଭୁ ଭୋଲେନାଥ କିଛି ନଡ଼ା ସଂଗ୍ରହ କରି ଏହାର ଏକ ପୁତଳା ତିଆରି କରିଥିଲେ, ସେହି ପୁତଳା ଜୀବନକୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପୁତଳାକୁ କହିଥିଲେ, ‘ପୁତ୍ର, ଆମେ ଚୌପର ଖେଳିବାକୁ ଚାହୁଁ, କିନ୍ତୁ ଆମର ବିଜୟ କିମ୍ବା ପରାଜୟର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ କେହି ନାହାଁନ୍ତି। ତେଣୁ ତୁମେ କୁହ ଆମ ମଧ୍ୟରେ କିଏ ହାରିଲା ଏବଂ କିଏ ଜିତିଲା ।

ଠିକ୍ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ପରେ ନାଗ କନ୍ୟା ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ଆସିଥିଲେ | ନାଗ କନ୍ୟାମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଶ୍ରୀ ଗଣେଶଙ୍କ ବ୍ରତର ପଦ୍ଧତି ଜାଣିବା ପରେ ସେହି ପିଲା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ୨୧ ଦିନ ବ୍ରତ ପାଳନ କଲେ। ଭଗବାନ ଗଣେଶ ତାଙ୍କର ସମ୍ମାନ ଦେଖି ଖୁସି ହୋଇ ପିଲାଟିକୁ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିବା ଫଳ ବା ବର ମାଗିବାକୁ କହିଥିଲେ। ପିଲାଟି କହିଲା, ‘ହେ ବିନାୟକ! ମୋତେ ଏତେ ଶକ୍ତି ଦିଅ ଯେ ମୁଁ ମୋର ପାଦରେ ଚାଲିପାରିବି ଏବଂ ମୋର ପିତାମାତାଙ୍କ ସହିତ କୈଳାଶ ପର୍ବତରେ ପହଞ୍ଚି ପାରିବି ଏବଂ ସେମାନେ ଏହା ଦେଖି ଖୁସି ହେବେ ।

ଭଗବାନ ଗଣେଶ ପିଲାଟିକୁ ବରଦାନ ଦେବା ପରେ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇଗଲେ | ଏହା ପରେ ପିଲାଟି କୈଳାଶ ପର୍ବତରେ ପହଞ୍ଚି ପ୍ରଭୁ ମହାଦେବଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବାର କାହାଣୀ ବର୍ଣ୍ଣନା କଲେ । ସେହି ଦିନଠାରୁ ପାର୍ବତୀ ଶିବଙ୍କଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଥିଲେ। ଭଗବାନ ଶଙ୍କର ମଧ୍ୟ ପିଲାଟିର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଗଣେଶଙ୍କ ୨୧ ଦିନ ଉପବାସ ପାଳନ କରିଥିଲେ। ଏହି ପ୍ରଭାବ ହେତୁ, ପ୍ରଭୁ ଶଙ୍କରଙ୍କ ପାଇଁ ମାତା ରାଗ ଶାନ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିଲା ।

ଭଗବାନ ଶଙ୍କର ଏହି ବ୍ରତ ପଦ୍ଧତିକୁ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ କହିଥିଲେ। ଏହା ଶୁଣି ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ପୁଅ କାର୍ତ୍ତିକେୟଙ୍କୁ ଭେଟିବାର ଇଚ୍ଛା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ମନରେ ଜାଗ୍ରତ ହୋଇଥିଲା । ମା ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀ ଗଣେଶଙ୍କୁ ୨୧ ଦିନର ବ୍ରତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଦୁବ, ଫୁଲ ଏବଂ ଲଡୁ ସହିତ ଶ୍ରୀ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୂଜା କରିଥିଲେ। ଉପବାସର ଏକବିଂଶ ଦିନରେ କାର୍ତ୍ତିକେୟ ନିଜେ ପାର୍ବତୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ସେହି ଦିନଠାରୁ ଶ୍ରୀ ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଥୀ ବ୍ରତକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଇଚ୍ଛା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

   Related Posts