Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନଙ୍କ ପରେ ବିଫଳ ହେଲେ ଆରସିବି ବୋଲର, ‘କର ବା ମର’ ମ୍ୟାଚରେ ୫ ଓ୍ୱିକେଟରେ ଜିତିଲା ହାଇଦ୍ରାବାଦ
  • ||
  • ଗହଣା ଦୋକାନରୁ ଚୋରି, ଛାତ କଣା କରି ଲୁଟିନେଲେ ୨ କିଲୋର ସୁନା ଅଳଙ୍କାର
  • ||
  • ସାରୁଅ ଜମି କେଳେଙ୍କାରୀ : ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍‌ର ଦୁଇ କର୍ମଚାରୀ ଗିରଫ, ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଧମକ ଅଭିଯୋଗରେ ବାନ୍ଧିଲା ବାଘମାରୀ ପୋଲିସ
  • ||
  • IPL 2020: ବୁମରା ଓ ବୋଲ୍ଟଙ୍କ ଶାଣିତ ବୋଲିଂ ପରେ ଇଶାନଙ୍କ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ, ୯ ଓ୍ଵିକେଟ୍‌ରେ ଜିତିଲା ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ, ଦିଲ୍ଲୀର କ୍ରମାଗତ ଚତୁର୍ଥ ପରାଜୟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଆସିଲା ଅନଲକ୍ ୬.୦ ଗାଇଡ଼ଲାଇନ୍‌
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୨ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ୧୪୭୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ୧୬ତାରିଖରେ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ, ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଯାଏଁ ପିଲା ପଢିବାକୁ ଆସିବେ
  • ||
  • ଝରକା ତାଡ଼ି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଲୁଟ୍ ! ପୋଲିସର ତଦନ୍ତ ଜାରି
  • ||
  • ଭୟଙ୍କର ଭୂକମ୍ପରେ ଥରିଲା ତୁର୍କୀ ଓ ଗ୍ରୀସ : ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୧୭କୁ ବୃଦ୍ଧି, ୭ ଶହରୁ ଅଧିକ ଆହତ
  • ||

ଖାଲି ହେବାକୁ ବସିଲାଣି ଭାରତ-ଚୀନ ସୀମା ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଗାଁ

11/09/2020 at 1:20 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧/୦୯ : ଭାରତ ଚୀନ ସୀମା ନିକଟରେ ଥିବ ଗାଁଗୁଡ଼ିକ ଖାଲି ହେବାକୁ ଲାଗିଛି | ଗ୍ରୀଷ୍ମକାଳୀନ ପ୍ରବାସରେ ଉଚ୍ଚ ହିମାଳୟ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଯାଉଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଫେରିବାକୁ ଲାଗିଛନ୍ତି | ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ତାରିଖ ସୁଦ୍ଧା ସୀମା ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ଗାଁଗୁଡିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ ଖାଲି ହୋଇଯିବ | ଏହି ଗ୍ରାମବାସୀ ଆଗାମୀ ୬ ମାସ ପାଇଁ ଘାଟିରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାୟୀ ଘରମାନଙ୍କରେ ରହିବେ | 

ପିଥୌରାଗଡ଼ରେ ମୁନସ୍ୟାରି ଓ ଘରଚୂଲା ଘାଟି ଅଞ୍ଚଳରୁ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ପାଖାପାଖି ୩୦ ଗାଁର ୬ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଉଚ୍ଚ ହିମାଳୟ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଚାଷ ପାଇଁ ଯାଇଥାନ୍ତି | ଚାଷ କରି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଜୀବନଯାପନ କରନ୍ତି | ପ୍ରବାସ ସମୟରେ ଗ୍ରାମୀଣ ଜମ୍ବୁ, ଗଣ୍ଡାରୟନି. ଚିପି, କୁଟ୍, କାଲା ଭଳି ଜଡିବୁଟି ଉତ୍ପାଦନ କରନ୍ତି | ଏଠାରେ ଆଳୁ ଚାଷ ମଧ୍ୟ ବହୁ ପରିମାଣରେ ହୋଇଥାଏ | ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭଲ ଦାମ୍‌ରେ ଆଳୁ ବିକ୍ରି ହୁଏ | ଆଳୁ ଚାଷ କରି ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାମବାସୀ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରନ୍ତି |

ପ୍ରବାସୀ ଗ୍ରାମବାସୀ ସେନାଙ୍କ ଅସଲ ସାଥି | ପ୍ରବାସୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସେନାକୁ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳେ | ୧୯୬୨ ମସିହାରେ ଭାରତ-ଚୀନ ବିବାଦରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ସେନାକୁ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ | ଏବେ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରାମବାସୀ ଅନେକ ପ୍ରକାରେ ସେନାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି |

ସାଧାରଣତଃ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୫ ପରେ ଗ୍ରୀଷ୍ମକାଳୀନ ପ୍ରବାସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଏ ଓ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ଯାଏଁ ଗ୍ରାମବାସୀ ପ୍ରବାସରୁ ଫେରି ଆସିଥାନ୍ତି | ଚଳିତ ବର୍ଷ କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରବାସ ୨ ମାସ ବିଳମ୍ବରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ମେ ୧୫ ତାରିଖ ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ଉଚ୍ଚ ହିମାଳୟ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଯାଇଥିଲେ | ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସରୁ ଶୀତ ଆରମ୍ଭ ହେବା ପରେ ଗ୍ରାମବାସୀ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଫେରି ଆସନ୍ତି | ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରବାସ ଗାଁଗୁଡିକରେ ଥଣ୍ଡା ପଡ଼ିଲାଣି | ବର୍ତ୍ତମାନ ସେଠାରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ୧୪ ଡିଗ୍ରୀ ଓ ସର୍ବନିମ୍ନ ତାପମାତ୍ରା ୪ ଡିଗ୍ରୀ ରହିଛି | 

   Related Posts