Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • କାମେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ଦାନବାକ୍ସ ଭାଙ୍ଗି ଟଙ୍କା ଲୁଟିନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ କମୁଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍: କୋଭିଡ୍ ନେଲା ଆଉ ୩ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ୍ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୩୫୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||
  • ନବୀନ @ ୭୬, ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ
  • ||
  • ୭୬ ବର୍ଷରେ ପାଦ ଦେଲେ ନବୀନ, କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ପାଳିବେନି ଜନ୍ମଦିନ
  • ||
  • ଶାରଦୀୟ ଦୁର୍ଗାପୂଜା ଶେଷ, ଶନିବାର ଧରାପୃଷ୍ଠରୁ ବିଦାୟ ନେବେ ମା
  • ||
  • ହାଟରୁ ଫେରୁଥିବା ବେଳେ ବୃଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଘରେ ଛାଡିଦେବେ କହି ଇଜ୍ଜତ ଲୁଟିଲେ ୮ ସଇତାନ
  • ||
  • କଟକ : କଟକରେ ଏନ୍‌କାଉଣ୍ଟର, ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ ଅପରାଧୀ ରାକେଶ ଆହତ
  • ||

ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ମୁଣ୍ଡଫଟା ଖରା : ଉଜୁଡିଗଲାଣି ଚାଷ, ଇନ୍ଦ୍ର ଦେବତାଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ ହେଲା ବେଙ୍ଗପୂଜା

23/07/2019 at 4:31 PM

କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ୨୩|୭: ଆକାଶରେ ବର୍ଷ। ନାହିଁ , ଆଷାଢ ପୁରି  ଶ୍ରାବଣ ମାସ ଚାଲିଛି। ଖାଲି ମୁଣ୍ଡଫଟା ଖରା । କୋଉଠି ତଳି ଘେରା ମରିଯାଇଛି ତ କେଉଠି ଗଜା ମରୁଡି । ଏଭଳି ସ୍ଥିତି ଚାଷୀକୁ ହତାଷ କରିଛି ।ବର୍ଷ। ଋତୁରେ ଚାଷ ଜମିରେ ଧାନଗଛ ପବନରେ ଦୋହଲୁଥିବା କଥା । ମାତ୍ର ଏବେ ବିଲ ଶୁଖି ଫାଟି ପଡିଛି । ବର୍ଷ। ଋତୁରେ ନୁହେଁ ବଂର ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁର ଭ୍ରମ ଷୃଷ୍ଟି କରୁଛି । ଏନେଇ ଚାଷୀ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଯାଇଛି । ଇନ୍ଦ୍ରଦେବଙ୍କୁ ଶାନ୍ତ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲା ବଉଳକଣି ପଂଚାୟତର ବାଘୁଆମେଦୀ ଗ୍ରାମରେ ଆଦିବାସୀ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକମାନେ ବେଙ୍ଗ ପୁଜା କରଛନ୍ତି । 

ଆଜି ବାଘୁଆମେଦୀ ଗ୍ରାମବାସୀ ଗାଁରେ ପାରମ୍ପାରିକ ବାଦ୍ୟ ଓ ଶଙ୍ଖ ହୁଳହୁଳି, ଭଜନ ସଂକିର୍ତନରେ ଯାଇ ପୁରୋହିତଙ୍କୁ ନେଇ ଜମିରେ ବେଙ୍ଗ ପୁଜା କରି ଇନ୍ଦ୍ରଦେବଙ୍କୁ ଆହ୍ବାନ କରିଛନ୍ତି । ବିଶ୍ବାସ ଅଛି  ବର୍ଷ। ନହଲେ ବେଙ୍ଗ ପୁଜା କଲେ ବର୍ଷ। ହେବ । ଧରିତ୍ରି ଶସ୍ୟ ଶ୍ୟାମଳା ହେବ ଏବଂ ସମାଜରେ ମଙ୍ଗଳ ସାଧନ ହେବ । 

ବର୍ଷ। ହେବା ବିଳମ୍ବକୁ ନେଇ ଚାଷୀ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଛି । ଖାଲି ବାଘୁଆମେଦୀ ଗ୍ରାମରେ ସମସ୍ୟା ନୁହେଁ ବଂର ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ବଳ୍ପ ବୃଷ୍ଟି ଯୋଗୁ ଚାଷ କାମରେ ବାଧା ଉପୁଜୁଛି । ଯଦି ଏଭଳି ପାଣିପାଗର ସ୍ଥିତି ଲାଗିରୁହେ ତାହଲେ ଜମି ପଡିଆ ପଡିବା ନିଶ୍ଚିତ । କୃଷି ଉପରେ ନିର୍ଭରକରି ଜୀବିବିକା ନିର୍ବ।ହ କରୁଥିବା ଚାଷି ଓ କୃଷି ଶ୍ରମିକ ଜୀବିକା ପାଇଁ ଦାଦନ ଖଟିବାକୁ ସହର ବଜାରକୁ ଜିବାକୁ ପଡିବ । ପାଣି ପାଗ ବା ପ୍ରକୃତି ଭଗବାନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ବାସ ରହିଛି। ଭଗବାନ କୃପା କଲେ ନିଶ୍ଚିତି ଶସ୍ୟ ଶ୍ୟାମଳ ହୋଇ ଉଠିବ ଧରିତ୍ରି । ଏ ପରି ବିଶ୍ବାସ ରଖିଛନ୍ତି ବାଘୁଆମେଦି ଗ୍ରାମବାସୀ । ଆଉ ସମାଜର ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ଏପରି ପୁଜା କରୁଛନ୍ତି ।

   Related Posts