Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

ପଥର ମାଫିଆଙ୍କ ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟି : ପଥର ଖାଦାନ ଲିଜ୍ ଯୋଜନାକୁ କାଠଗୋଛି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ବିରୋଧ

6/02/2019 at 4:54 PM

ନୀଳଗିରି ୬|୨: ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ପଥର ଖାଦାନ ଲିଜ୍‌ ଯୋଜନାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି କାଠଗୋଛି ଗାଁ ଲୋକେ । ପଥର ଖାଦାନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଲେ ଗାଁରେ ଚାଷ ଉପରେ ତା’ର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିପାରେ । ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ିବ, ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଗମନାଗମନରେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ । ସେଇ ଆଶଙ୍କାରେ ଉଠିଛି ବିରୋଧର ସ୍ବର । ହେଲେ ପଥର ମାଫିଆଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ନଜରରେ ରଖି ଜିଲ୍ଲାପ୍ରଶାସନ କାଠଗୋଛି ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥ ଓ ସୁବିଧାକୁ ନଜର ଅନ୍ଦାଜ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ଭରା ବାଲେଶ୍ବର ନୀଳଗିରିର ଏହି କାଠଗୋଛି ଗାଁ । ଯେଉଁଠାରେ ରହିଛି ପାହାଡ଼, ଜଙ୍ଗଲ ଆଉ ବିଶାଳ ଜଳ ଭଣ୍ଡାର । ମିତ୍ରପୁର ଠାରୁ ମାତ୍ର ୨ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଏହି ଗାଁରେ ଅଛନ୍ତି ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆଦିବାସୀ ଓ ହରିଜନ ପରିବାର । ୧୦ବର୍ଷ ତଳେ ଏଠାରେ ପଥର ଖାଦାନ ଚାଲିଥିଲା ।  ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା । ଅଂଚଳବାସୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ପରେ ପଥର ଖାଦାନକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ଏବେ ପୁଣି ଥରେ କିଛି ପଥର ମାଫିଆଙ୍କ ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟି ଏଇ ଅଂଚଳ ଉପରେ ପଡ଼ିଛି । ଆଉ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରେସରରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ପୁଣି ଥରେ ପଥର ଖାଦାନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଥିବା କଥା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଲେଣି କାଠଗୋଛି ଗାଁ ଲୋକେ । ଆଉ ପୁଣି ଥରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଲେଣି ।

ପଥର ଖାଦାନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ନଦେବାକୁ ନୀଳଗିରି ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟି ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ କାଠଗୋଛି ଗାଁ ଲୋକେ । ହେଲେ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ ଏଥି ପ୍ରତି ନଜର ଅନ୍ଦାଜ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ସେପଟେ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଧମକ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କଲେଣି ପଥର ମାଫିଆ । ପରିସ୍ଥିତି ଏମିତି ହୋଇଛି ଯେ, ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ପିଇବା ପାଣି ସମସ୍ୟା ଦୂର ପାଇଁ ଏକ ଗଭୀର ନଳକୂପ ଖୋଳା କାମ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ, ଖାଦାନ କଥା ଶୁଣି କାମ କରୁଥିବା କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟର କାମକୁ ଅଧାପନ୍ତରିଆ ପକାଇ ଚାଲି ଯାଇଛି । ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।    

ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ କାହା ସ୍ବାର୍ଥ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ କାମ କରୁଛନ୍ତି । କିଛି ପଥର ମାଫିଆଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ନା’ କାଠଗୋଛି ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥ ପାଇଁ ? ଯେଉଁଠି ସମୁହ ସ୍ବାର୍ଥ କଥା ଆସୁଛି ସେଠି କିଛି କିଛି ମାଫିଆଙ୍କ ପାଇଁ କାଠଗୋଛି ଗାଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ତୁରନ୍ତ ଏ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଦରକାର ।

   Related Posts