Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବିରାଟ କୋହଲିଙ୍କ ଘୋଷଣା, ଟି-୨୦ ୱାର୍ଲ୍ଡ କପ୍‌ ପରେ ଛାଡ଼ିବେ କ୍ୟାପ୍ଟେନ୍‌ ପଦ
  • ||
  • ସାନଖେମୁଣ୍ଡି : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଇଂଜିନିୟର, ଠିକାଦାରଙ୍କଠୁ ନେଉଥିଲେ ୫୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ବଙ୍ଗୋପସାଗରରେ ଦାନା ବାନ୍ଧୁଛି ଆଉ ଏକ ଲଘୁଚାପ, ୧୯ ଓ ୨୦ରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା : IMD ଡିଜି
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ମାଲକାନଗିରିରେ ସୁରକ୍ଷାକର୍ମୀ-ମାଓବାଦୀ ଗୁଳିବିନିମୟ, ଛତ୍ରଭଙ୍ଗ ଦେଲେ ମାଓବାଦୀ : କ୍ୟାମ୍ପ୍‌ରୁ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ମାଓ ସାମଗ୍ରୀ ଠାବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ଶୁକ୍ରବାର ବନ୍ଦ ରହିବ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର, ବିଶେଷ ନୀତି ଯୋଗୁଁ ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କୁ ଦର୍ଶନ କରିପାରିବେନି ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ
  • ||
  • ସୋର : ଫୁଲୁଛି କାଂଶ ବାଂଶ ନଦୀ, ବଢୁଛି ଜଳସ୍ତର : ଚିନ୍ତାରେ ତଳିଆ ଅଞ୍ଚଳବାସୀ
  • ||
  • ଖଣ୍ଡପଡା : ରଥିଆ ନାଳରେ ଭାସି ବୃଦ୍ଧ ନିଖୋଜ, ମାଛ ଧରିବାକୁ ଯାଇ ନାଳରେ ଭାସିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ମହାନଦୀ ବନ୍ୟାଜଳରେ ବୁଡି ଗାଡି ଚାଳକ ନିଖୋଜ, ଇଟାଭାଟିକୁ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ଅଘଟଣ
  • ||
  • ଯାଜପୁର : ପାଣିରେ ଭାସି ଯାଇଥିଲେ ବାପା-ପୁଅ, ଠାବ ହେଲା ମୃତଦେହ
  • ||
  • ଉପରତଳ ହେଉଛି କରୋନା ଗ୍ରାଫ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୫୮୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍
  • ||

ପଥର ମାଫିଆଙ୍କ ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟି : ପଥର ଖାଦାନ ଲିଜ୍ ଯୋଜନାକୁ କାଠଗୋଛି ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ବିରୋଧ

6/02/2019 at 4:54 PM

ନୀଳଗିରି ୬|୨: ବାଲେଶ୍ବର ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର ପଥର ଖାଦାନ ଲିଜ୍‌ ଯୋଜନାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି କାଠଗୋଛି ଗାଁ ଲୋକେ । ପଥର ଖାଦାନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଲେ ଗାଁରେ ଚାଷ ଉପରେ ତା’ର ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିପାରେ । ପାନୀୟ ଜଳ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ିବ, ଗ୍ରାମବାସୀଙ୍କ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ଗମନାଗମନରେ ମଧ୍ୟ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ । ସେଇ ଆଶଙ୍କାରେ ଉଠିଛି ବିରୋଧର ସ୍ବର । ହେଲେ ପଥର ମାଫିଆଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥକୁ ନଜରରେ ରଖି ଜିଲ୍ଲାପ୍ରଶାସନ କାଠଗୋଛି ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥ ଓ ସୁବିଧାକୁ ନଜର ଅନ୍ଦାଜ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି ।

ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ଭରା ବାଲେଶ୍ବର ନୀଳଗିରିର ଏହି କାଠଗୋଛି ଗାଁ । ଯେଉଁଠାରେ ରହିଛି ପାହାଡ଼, ଜଙ୍ଗଲ ଆଉ ବିଶାଳ ଜଳ ଭଣ୍ଡାର । ମିତ୍ରପୁର ଠାରୁ ମାତ୍ର ୨ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଏହି ଗାଁରେ ଅଛନ୍ତି ୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ଆଦିବାସୀ ଓ ହରିଜନ ପରିବାର । ୧୦ବର୍ଷ ତଳେ ଏଠାରେ ପଥର ଖାଦାନ ଚାଲିଥିଲା ।  ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଜୀବିକାକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥିଲା । ଅଂଚଳବାସୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ପରେ ପଥର ଖାଦାନକୁ ବନ୍ଦ କରାଯାଇଥିଲା । ହେଲେ ଏବେ ପୁଣି ଥରେ କିଛି ପଥର ମାଫିଆଙ୍କ ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟି ଏଇ ଅଂଚଳ ଉପରେ ପଡ଼ିଛି । ଆଉ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରେସରରେ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ପୁଣି ଥରେ ପଥର ଖାଦାନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଥିବା କଥା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି । ଯାହାକୁ ନେଇ ବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇପଡ଼ିଲେଣି କାଠଗୋଛି ଗାଁ ଲୋକେ । ଆଉ ପୁଣି ଥରେ ଆନ୍ଦୋଳନ ପାଇଁ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଲେଣି ।

ପଥର ଖାଦାନ ପାଇଁ ଅନୁମତି ନଦେବାକୁ ନୀଳଗିରି ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଭେଟି ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ କାଠଗୋଛି ଗାଁ ଲୋକେ । ହେଲେ ଉପଜିଲ୍ଲାପାଳ ଏଥି ପ୍ରତି ନଜର ଅନ୍ଦାଜ କରୁଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ସେପଟେ ଗାଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଧମକ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କଲେଣି ପଥର ମାଫିଆ । ପରିସ୍ଥିତି ଏମିତି ହୋଇଛି ଯେ, ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ପିଇବା ପାଣି ସମସ୍ୟା ଦୂର ପାଇଁ ଏକ ଗଭୀର ନଳକୂପ ଖୋଳା କାମ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ, ଖାଦାନ କଥା ଶୁଣି କାମ କରୁଥିବା କଣ୍ଟ୍ରାକ୍ଟର କାମକୁ ଅଧାପନ୍ତରିଆ ପକାଇ ଚାଲି ଯାଇଛି । ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସମ୍ପର୍କରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଜଣାଇଛନ୍ତି ।    

ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ କାହା ସ୍ବାର୍ଥ ରକ୍ଷା କରିବାକୁ କାମ କରୁଛନ୍ତି । କିଛି ପଥର ମାଫିଆଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ନା’ କାଠଗୋଛି ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ବାର୍ଥ ପାଇଁ ? ଯେଉଁଠି ସମୁହ ସ୍ବାର୍ଥ କଥା ଆସୁଛି ସେଠି କିଛି କିଛି ମାଫିଆଙ୍କ ପାଇଁ କାଠଗୋଛି ଗାଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନ ତୁରନ୍ତ ଏ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ଦରକାର ।

   Related Posts