Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ‘ପରୀକ୍ଷା ଦର୍ପଣ’ ପୁସ୍ତକ ଉନ୍ମୋଚିତ, ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷାର୍ଥୀ ହେବେ ଉପକୃତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୩୮ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୬୬୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଜି.ଉଦୟଗିରି : ବାଇକ୍-ଅଟୋ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କା : ଜଣେ ମୃତ, ତିନି ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଭୁବନେଶ୍ବର ବ୍ଲକ୍ କନିଷ୍ଠ ଯନ୍ତ୍ରୀ ଶୁଭେନ୍ଦୁ କୁମାର ପ୍ରଧାନ, ଆୟ ବହିର୍ଭୂତ ସମ୍ପତ୍ତି ଠୁଳ ଅଭିଯୋଗରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ଆକ୍ସନ : ଟ୍ରାକ୍ଟର ରାଲି ବେଳେ ହିଂସା ପରେ ୨୨ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଅଟୋକୁ ଧକ୍କା ଦେଲା କାର୍, ୪ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଘଟଗାଁ : ରାତିରେ ଘରକୁ ଫେରିବା ବେଳେ ଭାଲୁ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସେବାୟତଙ୍କ ପୁଣି କୋଭିଡ୍ ଟେଷ୍ଟ, ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ ସେବାୟତଙ୍କ ହେବ ଆର୍‌ଟିପିସିଆର୍
  • ||
  • ଆଜିଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଭାକ୍‌ସିନ୍‌ ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ଯକର୍ମୀ
  • ||

ହରିୟାଣାର ବିଜେପି ଓ ଜେଜେପିକୁ ସାମାଜିକ ବହିଷ୍କାର! ନେତା ଓ କର୍ମୀଙ୍କୁ ୬୦ ଗାଁ ମନା

13/01/2021 at 9:54 PM

ଚଣ୍ଡିଗଡ ୧୩।୧: ସଂଶୋଧିତ କୃଷି ଆଇନ ବିରୋଧ କରି ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଲଗାତାର ୫୦ ଦିନ ଜାରି ରହିଛି। ସରକାର ଓ ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବାରମ୍ବାର ଆଲୋଚନା ହେଉଥିଲେ ହେଁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ନିଷ୍ପତି ହୋଇପାରୁନି।  ଫଳରେ ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନୈରାଶ୍ୟ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବେଳେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ଉପରେ ପଡିବାର ଲାଗିଲାଣି। ଏହି କ୍ରମରେ ହରିୟାଣାର ୬୦ରୁ ଅଧିକ ଗାଁ ବିଜେପି ଓ ସହଯୋଗୀ ଜେଜେପିକୁ ସାମାଜିକ ବହିଷ୍କାର କରାଯାଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି।

ଏହି ସବୁ ଗାଁକୁ ବିଜେପି ଓ ଜେଜେପିର ନେତା,କର୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରବେଶ ନିଷେଧ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସଂଶୋଧିତ କୃଷି ଆଇନକୁ ରାଜ୍ୟର ବିଜେପି ଓ ଜେଜେପି ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି। ଏଣୁ ଦଳର ମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଧାୟକ ଓ ଦଳୀୟ କର୍ମୀଙ୍କୁ ହରିୟାଣାର ଗାଁ ଗାଁରେ ବିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡୁଛି। ଦିଲ୍ଲୀରେ ଚାଷୀଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଗାଁ ଗାଁରେ ଖାପ୍ ପଞ୍ଚାୟତ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି। ଶୀତ କାକରରେ ଚାଷୀଙ୍କ କଷ୍ଟ ଓ ଆଇନପ୍ରତି ସରକାରଙ୍କ ମନବୃତ୍ତିକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା ହେଉଥିବା ବେଳେ ଏପରି ପଞ୍ଚାୟତମାନେ ଗାଁ ଗାଁରେ ବିଜେପି ଓ ଜେଜପି ନେତା କର୍ମୀଙ୍କୁ ବହିଷ୍କାର କରିବାକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଉଛନ୍ତି।

ପଞ୍ଚାୟତଙ୍କ ଆହ୍ୱାନ କ୍ରମେ ଅନୁନ୍ୟ ୬୦ଟି ଗାଁରେ ବିଜେପି-ଜେଜେପି ବିରୋଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥିବା ବେଳେ ନେତା ଓ କର୍ମୀମାନେ ଏବେ ଗାଁ ଛାଡିବାରେ ଲାଗିଛନ୍ତି। ଗାଁ ଗାଁରେ ବିଜେପି ଓ ସରକାରକୁ ସହଯୋଗ କରୁଥିବା ଜେଜେପିକୁ ଲୋକେ ବାସନ୍ଦ କରୁଥିବାରୁ ଦଳୀୟ ସମର୍ଥକମାନେ ବିଶେଷ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି। ଗାଁରେ ଲୋକେ ସେମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁନଥବା ବେଳେ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ମିଳାମିଶା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ଚାଷବାସ ଓ ଘର କାମରେ ସହଯୋଗ ଲାଗି ଗାଁ ଲୋକେ ଯାଉନାହାନ୍ତି ଓସାମାଜିକ  ସେବା ବନ୍ଦ ହୋଇଛି। ଏଣୁ ଦଳୀୟ କୁଜିନେତା ଏବେ ଗାଁ ଛାଡିବେ ନଚେତ ଦଳ ଛାଡିବା ଅବସ୍ଥାକୁ ଆସିଯିବା ଉଭୟ ଦଳଙ୍କ ଲାଗି ନୂଆ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଛି।   

   Related Posts