Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି: ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରରେ ଯେ କେହି ବି ଜାଗା କିଣି ପାରିବେ, ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କଲା ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୩ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ୧୨୭୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୨୪୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୨୮୩୯୪୨ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : କେନାଲରୁ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇ ବୁଡିଯାଇଥିବା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ରକୁ ସନ୍ଦେହ କରି ଠେଙ୍ଗାରେ ପିଟି ପିଟି ମାରିଦେଲା, ଅଭିଯୁକ୍ତ ସ୍ବାମୀ ଫେରାର
  • ||
  • ଅନୁଗୋଳ : ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସନ୍ଦେହଜନକ ମୃତ୍ୟୁ, ବିଷାକ୍ତ ମଦ ପିଇ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ଯୁବକଙ୍କ କ୍ଷତ ବିକ୍ଷତ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର, ହତ୍ୟା ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ପରିବାର ଲୋକ
  • ||
  • ଜଲାପୁଟ ଜଳ ଭଣ୍ଡାରରେ ମାଛଧରା ଡଙ୍ଗା ବୁଡି ୩ ନିଖୋଜ, ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି
  • ||
  • ପାକିସ୍ତାନ : ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣରେ ୭ ମୃତ, ୫୫ ଆହତ
  • ||
  • ପଞ୍ଜାବର ବିଜୟ ଅଭିଯାନ ଜାରି, ୮ ଓ୍ୱିକେଟରେ ହାରିଲା କୋଲକାତା ନାଇଟ ରାଇଡର୍ସ
  • ||

ବାତ୍ୟାରେ ଗଛ ଡାଳଭାଙ୍ଗି ଗଲା, ଏବେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଖରା ଯୋଗୁଁ ହଜାର ହଜାର ବାଦୁଡିଙ୍କ ଜୀବନ ବିପନ୍ନ : ଗ୍ରାମବାସୀ ଆଗେଇ ଆସିଲେ ସହାୟତା ପାଇଁ

21/05/2019 at 4:09 PM

ଯାଜପୁର ୨୧|୫: ମଣିଷ ଆଉ ପକ୍ଷୀ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ନିଆରା  ସଂପର୍କ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି  ଯାଜପୁରର କବାଟବନ୍ଧ ଗାଁରେ  । ଗାଁ ନିକଟ ଦେଇ ଯାଇଥିବା ବ୍ରାହ୍ମଣୀ ନଦୀ ବନ୍ଧରେ ଥିବା ୪ଟି ବଡ଼ ବଡ଼ ଗଛରେ ବାସ କରୁଛନ୍ତି ଶହ ଶହ ବାଦୁଡ଼ି  । ବାତ୍ୟା  ପରେ ପ୍ରବଳ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ଯୋଗୁଁ ଆଜି ଏଇ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ଜୀବନ ବିପଦରେ । ତେବେ ଏମାନଙ୍କୁ  ସୁରକ୍ଷାର ହାତ ବଢ଼ାଇଛନ୍ତି ଗ୍ରାମବାସୀ ।

କିଚରି ମିଚରି ଶବ୍ଦରେ ଫାଟି ପଡୁଛି ପରିବେଶ । ଗଛ ଡାଳରେ ମୁଣ୍ଡ ତଳକୁ ଗୋଡ ଉପରକୁ କରି ଝୁଲି ରହିଛନ୍ତି ବାଦୁଡି । ଯାଜପୁର ଧର୍ମଶାଳା କବାଟବନ୍ଧ ଗାଁର ଇଏ ହେଉଛି ଚିତ୍ର । ବଣିଆ ସାହିରେ ଥିବା ୪ଟି ବଡ଼ ଗଛରେ କାହିଁ କେଉଁ କାଳରୁ ରହି ଆସୁଛନ୍ତି ହଜାର ହଜାର ବାଦୁଡ଼ି । ବାତ୍ୟାରେ କିଛି ପକ୍ଷୀଙ୍କ ଜୀବନ ବି ଯାଇଛି । ଫୋନି ପରେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ଗୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ଯୋଗୁ  ବାଦୁଡ଼ିଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ବେହାଲ୍ ହୋଇ ପଡ଼ିଛି । ତେବେ ବନ ବିଭାଗ ଏମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ନେଇ କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିନି । ଗ୍ରାମବାସୀ ହିଁ ଏମାନଙ୍କ ଯତ୍ନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଯାହା କିଛି ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାନ୍ତି ।

କେତେବେଳେ ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଏହି ପକ୍ଷୀ ଉପରେ ଦାଉ ସାଧେ ତ ଆଉ କେତେବେଳେ ଶିକାରୀର ଲୋଲୁପ ଦୃଷ୍ଟି ପଡ଼େ । ବାଦୁଡ଼ି ଶିକାର କରି ଏହାର ମାଂସକୁ ଉଚ୍ଚ ଦରରେ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି ଶିକାରୀ । ଫଳରେ ଦିନକୁ ଦିନ ବାଦୁଡ଼ିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା କମିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ତେଣୁ ଏସବୁ ରୋକିବା ଉପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକେ ଅଣ୍ଟା ଭିଡ଼ିଛନ୍ତି । ପାଣି ସିଞ୍ଚନ କରି ଏମାନଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ବେଳେବେଳେ ଅଗ୍ନିଶମ ବିଭାଗ ଓ ନିକଟସ୍ଥ ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥା ମାନେ ଏଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସହଯୋଗର ହାତ ବଢାଇଥାଆନ୍ତି ।

ପକ୍ଷୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଏପରି ଭଲ ପାଇବା ସତରେ ବିରଳ । ବାଦୁଡ଼ିଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଆଗେଇ ଆସିଥିବାରୁ କବାଟବନ୍ଧ ବାସୀଙ୍କ ପ୍ରଶଂସା ସବୁ ମୁହଁରେ । 

   Related Posts