Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୦୫ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୫୦୩୫୪ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୨୩କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୨୧୧ ମୃତ
  • ||
  • ଗୁଜୁରାଟରେ ଓମିକ୍ରନ ଗଞ୍ଜାମକୁ ବିପଦ : ବଢିବ ସଂକ୍ରମଣ ! ସତର୍କ କଲା ପ୍ରଶାସନ
  • ||
  • ଡ୍ରାଇଭରଙ୍କୁ ମାଗିଲେ ଲାଞ୍ଚ, ନଦେବାରୁ ଆକ୍ରମଣ କରି କଲେ ଲହୁଲୁହାଣ
  • ||
  • ଆଉ ବର୍ଷା ନାହିଁ, ବଦଳିବ ପାଗ : ୧୧ରୁ କମିଯିବ ଶୀତ
  • ||
  • ଆସୁଛନ୍ତି ପୁଟିନ : ମୋଦୀଙ୍କୁ ଭେଟିବେ, ବହୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ହେବ ଆଲୋଚନା
  • ||

୨୫ ପ୍ରତିଶତ କମିଲା ସ୍କୁଲ ଫି, ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟ ଓ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଫି ଆଦାୟ କରିବା ଉପରେ ଲାଗିଲା ରୋକ୍

30/09/2020 at 8:19 PM

ଅହମ୍ମଦାବାଦ ୩୦।୦୯: କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଗୁଜରାଟ ସରକାର ଆଜି ବୁଧବାର ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସ୍କୁଲ ଫି ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। ଗୁଜରାଟରେ କରୋନା ପ୍ରକୋପ ସମୟରେ ଅନଲାଇନରେ ସ୍କୁଲ ପାଠପଢାକୁ ନେଇ ଅଭିଭାବକ ସ୍କୁଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ମନମାନି ଏବଂ ଅଧିକ ଫି ଆଦାୟ କରିବା ବିରୋଧରେ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ କରିବାକୁ ଗୁଜରାଟ ହାଇକୋର୍ଟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।

ଅଭିଭାବକଙ୍କ ଅନୁରୋଧ ଉପରେ ବିଚାର କରିବା ପରେ ଗୁଜରାଟ ସରକାରର ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଭୂପେନ୍ଦ୍ର ସିଂହ ଚୁଡାସମା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍କୁଲ ଫିରେ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅଭିଭାବକ ଏବଂ ସ୍କୁଲ ପ୍ରବନ୍ଧକଙ୍କ ସହିତ ଆଲୋଚନା ପରେ ନିଆଯାଇଛି।

ଏହା ସହିତ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ସ୍କୁଲର ଏଜୁକେସନ ଫିରେ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ କରି ସ୍କୁଲଗୁଡିକୁ ସ୍କୁଲ ପିଲାଙ୍କଠୁ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ୍ ଫି, ଟ୍ରାନ୍ସପୋଟେସନ ଫି, ସ୍ପୋର୍ଟ୍ସ ଫି ଓ କମ୍ପ୍ୟୁଟର କ୍ଲାସର ଫି ଆଦାୟ ନକରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

ସରକାର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନା କେବଳ ସରକାରୀ ସ୍କୁଲ ବରଂ ଗୁଜରାଟର ସମସ୍ତ ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ, ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବୋର୍ଡର ସ୍କୁଲ ଓ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ବୋର୍ଡର ସ୍କୁଲ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି। ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଏହା ମଧ୍ୟ ଆଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେଉଁ ଅଭିଭାବକଙ୍କଠୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଫି ଆଦାୟ କରାଯାଇଛି, ସ୍କୁଲଗୁଡିକୁ ସେହି ଫି ଫେରାଇବାକୁ ପଡିବ।

କିନ୍ତୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅଭିଭାବକ ଅସନ୍ତୋଷ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି। କାରଣ ଅଭିଭାବକ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ସ୍କୁଲ ଫି ଛାଡ ହେବ ବୋଲି ଆଶା ରଖିଥିଲେ। ମାତ୍ର ଗୁଜରାଟ ସରକାରଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ ଅଭିଭାବକ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି। ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅଭିଭାବକଙ୍କ ପାଇଁ ଲଲିପପ୍ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts