Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଯୁବ ମୋର୍ଚ୍ଚା ନେତାଙ୍କୁ ମାଡ଼ ଘଟଣାରେ ପ୍ରତିବାଦ, ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କୁଶ ପୁତ୍ତଳିକା ଦାହ କଲା ବିଜେପି
  • ||
  • କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ପ୍ରଥମ ସୋମବାରରେ ଧବଳେଶ୍ଵର ପୀଠରେ ୧୪୪ ଧାରା ଜାରି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା : ବଦଳିଲେ ତମାଣ୍ଡୋ ଥାନା IIC, ଚନ୍ଦକା ଥାନାର ସବ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ତୁଲାଇବେ ଦାୟିତ୍ବ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମନୀଷ ଅନୁରାଗ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା, କନେଷ୍ଟବଳ ପ୍ରସନ୍ନ ବେହେରା ନିଲମ୍ବିତ
  • ||
  • ଜଗତସିଂହପୁର : ଦେବୀ ନଦୀରେ ବୁଡି ୫ମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ଅନ୍ୟ ୩ଜଣ ଉଦ୍ଧାର
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ବ୍ରହ୍ମପୁରରେ ସ୍ବର୍ଣ୍ଣିମ ବିଜୟ ବର୍ଷ ପାଳିତ, ପୋଲିସ ରିଜର୍ଭ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ପହଞ୍ଚିଲା ମଶାଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ତେଲ ଟ୍ୟାଙ୍କରରେ ଗଞ୍ଜେଇ ଚାଲାଣ, ଅଢେଇ କ୍ବିଣ୍ଟାଲ ଗଞ୍ଜେଇ ସହ ୨ ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଏନ୍‌ସିବି
  • ||
  • ବାଲିପାଟଣା : ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଚାପିଦେଲା ହାଇଓ୍ବା, ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଚାଲିଗଲା ଜୀବନ
  • ||
  • ସୁନ୍ଦରଗଡ : ଗଛରୁ ଉଦ୍ଧାର ହେଲା ଯୁବକଙ୍କ ଝୁଲନ୍ତା ମୃତଦେହ, ଆତ୍ମହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ବାରିପଦା : ମୟୁରଭଞ୍ଜରେ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ବାଣ୍ଟିଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ, ବିଭିନ୍ନ ଉନ୍ନୟନମୂଳକ ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦଘାଟନ ଓ ଶିଳାନ୍ୟାସ
  • ||

ନିରବି ଗଲେ ଟ୍ରାଜେଡି କିଙ୍ଗ୍: ଅଭିନୟ ପାଇଁ ବଦଳାଇଥିଲେ ନାମ, ଝୁରୁଛି ବଲିଉଡ

7/07/2021 at 8:29 AM

ମୁମ୍ୱାଇ ୭/୭: ପ୍ରକୃତ ନାଁ ମହମ୍ମଦ ୟୁସୁଫ ଖାନ । ତାଙ୍କୁ କେହି କେହି ଟ୍ରାଜେଡି କିଙ୍ଗ ବି କୁହନ୍ତି । ଅଭିନୟ ଜଗତରେ ତାଙ୍କର ନାଁ ହିଁ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପାଇଁ କାଫି ଥିଲା । ୧୯୨୨ ଡିସେମ୍ୱର ୧୧ରେ ପାକିସ୍ତାନର ପେଶାଓ୍ୱାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଭେଟେରାନ୍ ଅଭିନେତା ଦିଲ୍ଲୀପ କୁମାର । ପିତା ଲାଲ ଗୁଲାମ ସର୍ବର । ମାତା ଆୟେଶା ବେଗମ ।

ଦିଲୀପ କୁମାରଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ନାମ ଥିଲା ୟୁସୁଫ ଖାନ, କିନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ସିନେମାରେ ଅଭିନୟ ପାଇଁ ରଖିବା ପାଇଁ ସେ ହିନ୍ଦୁ ନାମକୁ “ଦିଲୀପ କୁମାର” ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ ସେ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା ଦେଓଲାଲିର ବର୍ଣ୍ଣସ୍ ସ୍କୁଲରୁ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ୧୯୩୦ ମସିହାରେ ମୁମ୍ବାଇ ଯାଇଥିଲେ । ୟୁସୁଫ ୧୯୪୦ ରେ ପୁଣେ ଯାଇ ସେଠାରେ ଏକ କ୍ୟାଣ୍ଟିନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ସେ ଶୁଖିଲା ଫଳ ମଧ୍ୟ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ ।

୧୮୪୩ ମସିହାରେ ଦିଲୀପ ଦେବିକା ରାନୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ହିମଂଶୁ ରାୟଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ରାୟ ସେତେବେଳେ ବମ୍ବେ ଟକିଜ୍ ର ମାଲିକ ଥିଲେ ଏବଂ ଦୁହେଁ “ଜୱାର୍-ଭଟା” ରେ ମୁଖ୍ୟ ଭୂମିକା ପାଇଁ ୟୁସୁଫଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା । ୧୯୪୪ରେ ରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିଲା ଏହି ଚଳଚିତ୍ର । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସେ ତାଙ୍କ ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ । ୧୯୪୪ ମସିହାରେଏହିପରି ଭାବରେ ସେ ତାଙ୍କର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ଯାହା ପରେ ସେ କେବଳ ୩ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ବଲିଉଡରେ ଜଣେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅଭିନେତା ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଏହାସହ ବହୁ ସମ୍ମାନ ମଧ୍ୟ ଲାଭ କରିଥିଲେ । ଯଦିଓ ସେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଅଧିକାଂଶ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦୁଃଖଦ ଭୂମିକା ଥିଲା । ଯାହାକୁ ଦର୍ଶକ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ । ଏହା ଏକ ବଡ ହିଟ୍ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିଅର୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ପାଇଥିଲା ।

ଏହାପରେ ସେ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ଅଫର ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ୧୯୪୮ ମସିହାରେ ସେ ଶାହିଦ୍, ମେଲା ଏବଂ ଅନୋଖି ପ୍ୟାରରେ କାମ କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିରେ ଶାହିଦ୍ ସବୁଠାରୁ ବଡ ହିଟ୍ ହୋଇଥିଲେ । ୧୯୪୯ରେ ଦିଲୀପ କୁମାରଙ୍କ ଅନ୍ଦାଜ, ୧୯୫୫ରେ ଦେବଦାସ ଏବଂ ଆଜାଦ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଯାହା ସେହି ସମୟରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବେଶ୍ ଆଦୃତ ହୋଇଥିଲା ।

ବାସ୍ତବରେ, ୧୯୪୯ରେ ଆସିଥିବା “ଅନ୍ଦାଜ” ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରକୁ ଏକ ନୂତନ ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲା । ଯେଉଁଥିରେ ରାଜ କପୁର ଏବଂ ନର୍ଗିସ୍ ତାଙ୍କ ସହ କାମ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଭାରତୀୟ ସିନେମା ଇତିହାସରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ହିଟ୍ ଫିଲ୍ମ ଥିଲା । ୧୯୫୦ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ସେ ଜୋଗାନ୍, “ଦିଦର” ଏବଂ “ଡାଗ୍” ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ବୈଜୟନ୍ତୀମାଲା ଏବଂ ସୁଚିତ୍ରା ସେନ୍ ତାଙ୍କ ସହିତ ଦେବଦାସରେ ଥିଲେ ।

ଉଲ୍ଲେଖଥାଉ କି, ଦେବଦାସରେ ଦିଲୀପ କୁମାରଙ୍କ ଅଭିନୟ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଶଂସନୀୟ ଅଟେ । ୨୦୦୫ରେ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଟି ଇଣ୍ଡିଆ ଟାଇମ୍ସ ମୁଭିଜ୍ ଦ୍ୱାରା ବଲିଉଡ ଫିଲ୍ମର ଟପ୍ ୨୫ରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଥିଲା । ସେତେବେଳେ ଦିଲୀପ କୁମାର ଏବଂ ମଧୁବାଲାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଖବର ଆସୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମଧୁବାଲାଙ୍କ ପିତା ସେମାନଙ୍କ ବିବାହରେ ରାଜି ହୋଇନଥିଲେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହି ସମ୍ପର୍କ ଅଗ୍ରଗତି କରିପାରି ନଥିଲା ।

୬୦ ଦଶକରେ ସେ କୋହିନୁରରେ ଯୁବରାଜ ରାଣା ଦେବେନ୍ଦ୍ର ବାହାଦୂରଙ୍କ ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଫିଲ୍ମଫେୟାର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ପୁରସ୍କାର ମଧ୍ୟ ପାଇଥିଲେ । କୋହିନୁରରେ ସେ ମୀନା କୁମାରୀଙ୍କ ବିପକ୍ଷରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ମଜାଳିଆ ଚରିତ୍ର ହେତୁ ତାଙ୍କୁ ଫିଲ୍ମଫେୟାର ପୁରସ୍କାର ମିଳିଥିଲା । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଦଶନ୍ଧିରେ ସେ ଦିଲ ଦିୟା ଦର୍ଦ ଲିଆ, ରାମ ଅର ଶ୍ୟାମ, ଆଦମୀ ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ ।

୧୯୬୦ ମସିହାରେ ଆସିଥିବା ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମୋଗଲ-ଏ-ଆଜମ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା । ଏହା ପରେ ୧୯୬୧ ମସିହାରେ ଗଙ୍ଗ-ଯମୁନା ମଧ୍ୟ ବହୁ ପ୍ରଶଂସା ପାଇଥିଲେ । ୬୦ ଦଶକରେ ନୂତନ ଅଭିନେତାଙ୍କ ଆଗମନ ସହିତ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା ଟିକେ କମିବାକୁ ଲାଗିଲା । ରାଜେଶ ଖାନ୍ନା ଏବଂ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ପରି ନୂତନ ଅଭିନେତାମାନେ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥାନ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ତେଣୁ ସେ ଗୋପୀ, ସାଗିନା ଏବଂ ବାଇରାଗ ଭଳି କିଛି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଗୁଡିକ ବକ୍ସ ଅଫିସରେ ଅଧିକ ସଫଳତା ହାସଲ କରିନଥିଲେ । ୧୯୬୭ ସୁଦ୍ଧା ସେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରଠାରୁ କିଛି ଦୂରରେ ରହିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ୧୯୮୧ମସିହାରେ ସେ କ୍ରାନ୍ତି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଜଣେ ଚରିତ୍ର ଅଭିନେତା ଭାବରେ ଫୁଣିଥରେ କମବ୍ୟାକ୍ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ସହ ଶଶି କପୁର, ହେମା ମଲିନି, ପ୍ରେମ ଚୋପ୍ରା, ଶାଟ୍ରୁଗାନ୍ ସିହ୍ନା ଏବଂ କ୍ରାନ୍ତିର ଅନେକ କଳାକାର ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ।

୧୯୮୦ ରୁ ୧୯୯୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ତାଙ୍କ ବୟସ ଅନୁଯାୟୀ ଚରିତ୍ର ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଶକ୍ତି (୧୯୮୨), କରିସ୍ମା (୧୯୮୬) ଏବଂ ସୌଦାଗର (୧୯୯୧) ପରେ କିଲା ୧୯୯୮ ରେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଥିଲା । ୧୯୬୬ ମସିହାରେ, ସେ ତାଙ୍କଠାରୁ ବହୁତ ସାନ ଅଭିନେତ୍ରୀ ସାଇରା ବାନୁଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ।

   Related Posts