Thursday, February 21, 2019

News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ମିସ ୱାର୍ଲଡ ମୁକୁଟ ଜିତିଥିବା ଦେଶର ମହିଳାମାନେ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ପାଇଁ, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି

ଭେନେଜୁଏଲା ୧୨/୨ : ଲାଟିନ ଆମେରିକା ଦେଶ ବହୁ ସମୟ ଧରି ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି | ଏଠାରେ ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନରେ ଆବଶ୍ୟକ ପଡୁଥିବା ଖାଦ୍ୟ ପାନୀୟର ମୂଲ୍ୟ ଆକାଶ ଛୁଆଁ ହୋଇଗଲାଣି | ସାମାନ୍ୟ ଜିନିଷ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ହାହାକାର ଖେଳିଗଲାଣି | ଯାହାଫଳରେ ଭେନେଜୁଏଲାର ଲୋକେ ପଡୋଶୀ ଦେଶରେ ଶରଣ ନେଉଛନ୍ତି | ଏଭଳି ସ୍ଥିତିରେ ସବୁଠାରୁ ଖରାପ ଅବସ୍ଥା ମହିଳାଙ୍କର ହୋଇଯାଇଛି | ମହିଳାମାନେ ଯେଉଁ ସମସ୍ୟା ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି ତାର କଳ୍ପନା ମଧ୍ୟ ସେମାନେ କେବେ କରିନଥିଲେ |


ଭେନେଜୁଏଲା ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ମିସ ୱାର୍ଲଡ ଦେଇଥିବା ଦେଶ | କିନ୍ତୁ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ଏଠାରେ ମହିଳାମାନେ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ପାଇଁ ବାଧ୍ୟ ହେଇଯାଉଛନ୍ତି | ଏହି ମହିଳାମାନେ ନ୍ୟୁଜ ଏଜେନ୍ସି ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ନିଜ ଦୁଃଖ କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି | ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ପ୍ରଶିକ୍ଷିତ ନର୍ସ ପରିବାରର ଭରଣପୋଷଣ ପାଇଁ ଭେନେଜୁଏଲା ଛାଡି କଲମ୍ବିଆ ଚାଲିଯାଇଥିଲେ | ସେ ନିଜ ମା’ ଏବଂ ୩ ସନ୍ତାନଙ୍କୁ ଭେନେଜୁଏଲାରେ ହିଁ ଛାଡି ଯାଇଥିଲେ | ସେ ଭାବିଥିଲେ ଯେ, କଲମ୍ବିଆରେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ନର୍ସ ଚାକିରୀ ମିଳିଯିବ କିନ୍ତୁ ସେମିତି ହୋଇନଥିଲା | ନର୍ସ ତ ଦୂର କଥା ତାଙ୍କୁ ସଫେଇ କର୍ମଚାରୀ ଚାକିରୀ ମଧ୍ୟ ମିଳିନଥିଲା | ଶେଷରେ ବାଧ୍ୟ ବାଧ୍ୟକତାରେ ପଡି ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା | ଆଜି ଜଣେ ପୁରୁଷ ସହ ତ କଲି ଆଉ ଜଣେ ପୁରୁଷ ସହ | ନିଜ ପରିବାରର ଭରଣପୋଷଣ ପାଇଁ ଶେଷରେ ସେ ଏଭଳି ଏକ ଭୟଙ୍କର ରାସ୍ତା ଆପଣେଇ ନେଇଥିଲେ | ନର୍ସ ମେରିଜା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭେନେଜୁଏଲାରେ ସ୍ଥିତି ଏଭଳି ହୋଇଯାଇଥିଲା ଯେ, ଘରର ସଉଦା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ରାତି ସାରା ଦୋକାନ ବାହାରେ ଲାଇନ ଲଗେଇବାକୁ ପଡୁଥିଲା | ତେବେ ଯାଇଁ ସକାଳୁ ଟୋକନ ମିଳୁଥିଲା |


ଭେନେଜୁଏଲାର ଲୋକେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିକୋଲାସ ମାଦୁରୋଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରି ଆସୁଥିଲେ | ଦେଶର ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ସେ ତୈଳ ସମ୍ପଦ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ଥରରେ ତୈଳ ଦର ହ୍ରାସ ପାଇବା ଯୋଗୁଁ ଭେନେଜୁଏଲାର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଦୋହଲି ଯାଇଥିଲା | ଦେଶର ଅର୍ଥ ବ୍ୟବସ୍ଥା ପାଇଁ ଭେନେଜୁଏଲାବାସୀ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କୁ ଦୋଷ ଦେଇଛନ୍ତି |


ମେରିଜା ଏକ ନୁହନ୍ତି, ଏମିତି ଅନେକ ମହିଳା ଏବଂ ଯୁବତୀ ପରିବାରର ଭରଣପୋଷଣ ପାଇଁ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଛନ୍ତି | ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ୨୦୧୮ ମସିହାରେ ଭେନେଜୁଏଲାରୁ ପ୍ରାୟ ୩୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଦେଶ ଛାଡି ଅନ୍ୟ ଦେଶକୁ ଚାଲି ଯାଇଛନ୍ତି |


ମେରିଜାଙ୍କ ଭଳି ମେଲସିୟା ସପ୍ତାହେ ପୂର୍ବରୁ ନିଜ ବୃଦ୍ଧ ମତ ପିତା ଏବଂ ସନ୍ତାନଙ୍କୁ ଭେନେଜୁଏଲାରେ ଛାଡି ଏକ ସୁନ୍ଦର ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ କଲମ୍ବିଆ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ | ବାଧ୍ୟ ବାଧ୍ୟକତାରେ ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟ କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା | ତଥାପି ସେ ନିଜ ପରିବାର ପାଇଁ କେବଳ ଜଳଖିଆ ବ୍ୟବସ୍ଥା ହିଁ କରିପାରନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ମେଲସିୟା |

ଅଧିକାଂଶ ରାତିରେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ଅଖିଆ ଶୋଇବାକୁ ପଡେ | ମେଲସିୟା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଯାହା କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଖପର କାମ | ତଥାପି ବାଧ୍ୟ ହୋଇ କରୁଛନ୍ତି | ଏଥିପାଇଁ ସେ ଚର୍ଚ୍ଚ ଯାଇ ଯୀଶୁଙ୍କୁ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା ମଧ୍ୟ କରିଥାନ୍ତି | ସେ ଏହି କାମ ଛାଡିବା ପାଇଁ ବହୁତ ଥର ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ନିଜ ବୃଦ୍ଧ ବାପା ମା ଏବଂ ସନ୍ତାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ଚିନ୍ତା କରି ସେ ବାଧ୍ୟ ହୋଇ ଦେହ ବ୍ୟବସାୟରେ ଲିପ୍ତ ଅଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି |


ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ଥରରେ ମିସ ୱାର୍ଲଡ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ମୁକୁଟ ଭାରତ ଏବଂ ଭେନେଜୁଏଲା ଜିତିଛି | ଉଭୟ ଦେଶ ୬ ଥର ଲେଖାଏଁ ମିସ ୱାର୍ଲଡ ମୁକୁଟ ଜିତିଛି | ୧୯୬୬, ୧୯୯୪, ୧୯୯୭, ୧୯୯୯, ୨୦୦୦ ଏବଂ ୨୦୧୭ ମସିହାରେ ଭାରତ ମିସ ୱାର୍ଲଡ ମୁକୁଟ ଜିତିଥିବାବେଳେ ୧୯୫୫, ୧୯୮୧, ୧୯୮୪, ୧୯୯୧, ୧୯୯୫ ଏବଂ ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ଭେନେଜୁଏଲା ଏହି ମୁକୁଟ ଜିତିଥିଲେ |

368 Views

   ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର