Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଭୁଶୁଡିଯିବ ଘାଘରା ପୋଲ ! ବିପଦରେ ଶହଶହ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୬ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ୮୫୨୦କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଖସୁଛି ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୮୫୨୦ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୨୦୪୬୬୦ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଜଧାନୀରେ କରୋନା ବେଲଗାମ୍ : ଆଉ ୧୩ ଅଞ୍ଚଳ ମାଇକ୍ରୋ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ୍ ଜୋନ୍
  • ||
  • ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ବଡପୋଖରୀଆ ପଞ୍ଚାୟତ : ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ହେଲାନି, ନିର୍ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଚୟନ ହେଲେ ସରପଞ୍ଚ ଏବଂ ଓ୍ୱାର୍ଡ ମେମ୍ବର
  • ||
  • ରବିବାରଠୁ ବଢିବ ବର୍ଷା, ଏହି ସବୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ୟେଲୋ ଓ୍ୱାର୍ଣ୍ଣିଂ
  • ||
  • ପରିବା ମାର୍କେଟରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ଜଳିଗଲା ସବୁ ଦୋକାନ
  • ||

ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ପରିଜନଙ୍କୁ ଧରାଇ ଦେଲେ ଶବ, ବିପଦରେ ୫୦୦ ଲୋକ

7/06/2020 at 6:14 PM

ମୁମ୍ବାଇ ୦୭।୦୬: ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ରାଜଧାନୀ ମୁମ୍ବାଇର ଭସାଇ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏକ ଘରୋଇ  ହସ୍ପିଟାଲ କରୋନା ଯାଞ୍ଚ ରିପୋର୍ଟକୁ ଅପେକ୍ଷା ନକରି ଶବକୁ ପରିଜନଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରି ଦେଲେ। ଏହା ପରେ ପରିଜନଙ୍କ ଶତାଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ରୋଗୀଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରି ଦେଲେ। ଏବେ ହସ୍ପିଟାଲରୁ ଖବର ଆସିଲା ଯେ, ମୃତକ କରୋନା ଭୂତାଣୁରେ ସଂକ୍ରମିତ ଥିଲେ।

ଏହି ଖବର ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ପରିବାର ଲୋକ ଏବଂ ସଂପର୍କୀୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଚାଞ୍ଚଲ୍ୟ ଖେଳି ଯାଇଛି। ପ୍ରଶାସନକୁ ଯେମିତି ଏହାର ଖବର ମିଳିଲା, ତୁରନ୍ତ ଅଧିକ ବିପଦ ଥିବା ୪୦ ଜଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରି କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ କରାଯାଇଛି। ପରିବାର ଲୋକ  ହସ୍ପିଟାଲ ବିରୋଧରେ ଅବହେଳାର ଅଭିଯୋଗ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରୋନା ରିପୋର୍ଟ ନଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ଆମକୁ ମୃତଶରୀର ହସ୍ତାନ୍ତର କରି ଦିଆଗଲା। ଲିଭର କାମ କରୁ ନଥିବାରୁ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଏମିତି ଭାବି ପରିବାର ଲୋକ ସଂପର୍କୀୟ ଓ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ଲୋକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ମୃତକଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରି ଦେଲେ। ଏବେ ଏହି ୫୦୦ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ବିପଦ ଘାରିଛି।

କଣ ରହିଛି ନିୟମ

ମହାମାରୀ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ହସ୍ପିଟାଲରେ ମୃତ କୌଣସି ବି ରୋଗୀଙ୍କ ପ୍ରଥମେ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ କରାଯିବ, ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପରେ ଶବ ପରିଜନଙ୍କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ। ଏହି ଅନୁଯାୟୀ ପରିଜନ ମୃତକଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ଲାଗି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରି ପାରିବେ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରି ପାରିବେ।

ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଅରନାଲାର ୫୫ ବର୍ଷୀୟ ରୋଗୀଙ୍କ ଲିଭର ସମସ୍ୟା ପରେ ଓ୍ଵସଇର କାର୍ଡିନାଲ ଗ୍ରୋସିଏସ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। ଚିକିତ୍ସାଧୀନ ଅବସ୍ଥାରେ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କର ଶବକୁ କରୋନା ଟେଷ୍ଟ ଲାଗି ନିଆଯାଇଥିଲା। ହେଲେ ରିପୋର୍ଟ ଆସିବା ପୂର୍ବରୁ ହସ୍ପିଟାଲ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଶବକୁ ପରିଜନ ହାତକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରି ଦେଲେ। ପରିଜନ ମୃତ ଶରୀର ଧରି ଅରନାଲା ଗାଁ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ମଶାଣିରେ ଶତାଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା। ଏହାର ଖବର ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ଆମେ ଗାଁରେ ପହଞ୍ଚି ଅଧିକ ବିପଦ ରହିଥିବା ୪୦ ଜଣଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରି କ୍ଵାରେଣ୍ଟାଇନ୍‌ରେ ରଖିଛୁ।

   Related Posts