Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବାତ୍ୟା ‘ଜଓ୍ଵାଦ’ ପ୍ରଭାବ: ଆସନ୍ତାକାଲି ୧୯ ଜିଲ୍ଲାରେ ସ୍କୁଲ ଛୁଟି
  • ||
  • ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’ ଆତଙ୍କ ! ବିଦେଶ ଫେରନ୍ତା ୧୨ ରୋଗୀ LNJPରେ ଭର୍ତ୍ତି
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୯ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୩୯୧ ମୃତ
  • ||
  • ଓ୍ୱାଙ୍ଖଡେ ଟେଷ୍ଟରେ ମୁହାଁମୁହିଁ ହେବେ ଭାରତ ଓ ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ : ଫେରିଲେ ବିରାଟ, ଦେଖିବାକୁ ମିଳିବ ରୋମାଞ୍ଚକର ଫାଇଟ୍
  • ||
  • ପାଟଣା ରେଞ୍ଜରେ ହାତୀ ଆତଙ୍କ, ନଷ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ପାଚିଲା ଧାନ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ବିରଳ ଘଟଣା : ଯୁବକଙ୍କ ପେଟରୁ ବାହାରିଲା ଭ୍ରୂଣ, ୫ ଘଣ୍ଟାର ଅପରେସନ ପରେ ବାହାର କଲେ ଡାକ୍ତର
  • ||
  • ଚିନ୍ତା ବଢାଇଲା ଓମିକ୍ରନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଲକଡାଉନ୍: ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥିତି ସାଂଘାତିକ
  • ||
  • ଓଡିଶାରେ ଘସି ହୋଇଯିବ ଜଓ୍ୱାଦ ! ଉପକୂଳରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା, ୯୦ କିମି ବେଗରେ ବହିବ ପବନ
  • ||
  • ଚୋରା କାରବାରରେ ନାବାଳକ : ନବମ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଙ୍କ ବ୍ୟାଗରୁ ମିଳିଲା ୨ କେଜି ଅଫିମ
  • ||

ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରୁ ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠକୁ ଆସୁଛି ଭୟଙ୍କର ମହାମାରୀ, କରୋନା ଭାଇରସଠୁ ଲକ୍ଷାଧିକ ଗୁଣରେ ସୃଷ୍ଟି କରିବ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ !

14/06/2020 at 6:24 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ, ୧୪|୦୬ :    ସାରା ବିଶ୍ୱ ଏବେ କରୋନା ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା କରୁଛି । ମାରାତ୍ମକ କରୋନା ଭାଇରସ ଏବେସୁଦ୍ଧା ୪ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଜୀବନ ନେଇସାରିଲାଣି । ୭୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହା ଭାଇରସ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛନ୍ତି । ଏହାର ପ୍ରତିଷେଧକ ନଥିବାରୁ ପ୍ରତିଦିନ ହଜାର ହଜାର ଜୀବନ ଚାଲିଯାଉଛି । ତେବେ ଏହାଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଏକ ଖରାପ ଖବର ଏବେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ପଞ୍ଜାବ କେଶରୀରର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରୁ ପୃଥିବୀ ଆଡକୁ କରୋନାଠୁ ମଧ୍ୟ ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ମାଡି ଆସୁଛି । ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରୁ କିଛି ନମୂନା ଆଣିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରୁ ମାରାତ୍ମକ ଭାଇରସ ଜନ୍ମ ନେବ । ଯାହା ଫଳରେ ଆଉ ଏକ ମହାମାରୀ ବ୍ୟାପିବ ।

ଡେଲି ଷ୍ଟାରକୁ ନାସା ଦେଇଥିବା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରରୁ  ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ।,ସେମାନଙ୍କ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରୁ କିଛି ନମୂନା ଆଣୁଛନ୍ତି । ଏହି ନମୂନା ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବ । ଏହି ମହାମାରୀ କରୋନାଠୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ସାଙ୍ଘାତିକ ହେବ । କାରଣ ନାସା ଆଣୁଥିବା ଏହି ନମୂନାରେ ପେଥାଗୁନସ୍ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଏହି ପେଥାଗୁନସ୍ ଦ୍ୱାରା ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠରେ ମହାମାରୀ ବ୍ୟାପିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ।

ନାସା ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଏହି ସାକ୍ଷାତକାର ପରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଚର୍ଚ୍ଚା ଜୋର୍ ଧରିଛି । ଏହାପରେ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅପ୍ ବଙ୍କିଂହାମର ଡାକ୍ତର ବେରୀ ଡିଗ୍ରୀଗୋରୀଓ ନାସାକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ନାସା ଲୋକଙ୍କୁ ବହୁତ କିଛି ଲୁଚାଉଛି । ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହରେ ଜୀବନ ଥିବା ବାବଦରେ ନାସା ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ଜାଣିଛି । ମଙ୍ଗଳରୁ ଆଣୁଥିବା ନମୂନାର ପରୀକ୍ଷଣ ଚନ୍ଦ୍ର ପୃଷ୍ଠରେ କରାଯାଉ । ଯଦି ଏହି ପେଥାଗୁନସ୍ ପୃଥିବୀକୁ ଆସନ୍ତି ତେବେ ମହାମାରୀ ବ୍ୟାପିବ । ଏହି ନମୂନାକୁ ଯେତେ ସୁରକ୍ଷିତ କରି ରଖିଲେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି କାରଣରୁ ଏହାର କିଛି ଅଂଶ ବାହାରିଲେ ଭୂତାଣୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ବ୍ୟାପିବ । ଯାହାକୁ ରୋକିବା ଅସମ୍ଭବ । ଯାହା କରୋନାଠୁ ଏକ ଲକ୍ଷ ଗୁଣା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ।

ତେବେ ଆମେରିକୀୟ ଏଜେନ୍ସି ନାସା ବେରୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶକୁ ବେଖାତିର କରିଦେଇଛି । ନାସା ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହିଛି ଯେ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ନମୂନା ପୃଥିବୀ ପୃଷ୍ଠକୁ ହିଁ ଆସିବ । ଏହାକୁ ଆଣିବା ସମୟରେ ସମସ୍ତ ସତର୍କତା ମୂଳକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ । ଏହି ନମୂନାକୁ ଷ୍ଟେଟ୍ ଅଫ୍ ଆର୍ଟ ଲାବୋରାଟାରୀରେ କରାଯିବ । ୨୦୩୦ରେ ନାସା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ମାନବ ମିଶନ ପଠାଇବ । ସେଠାରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ନମୂନା ଆଣିବେ ।

   Related Posts