Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ଶିକାରୀ ଆଡ୍ଡାରେ ବନବିଭାଗର ଅତର୍କିତ ଚଢାଉ, ୪ ଗିରଫ
  • ||
  • ଗ୍ରୋସରୀ ଦୋକାନରୁ ଲୁଟ୍, ଲକ୍ଷାଧିକ ଟଙ୍କାର ସାମଗ୍ରୀ ଚୋରି
  • ||
  • ଜଳେଶ୍ୱର : ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ ରାସ୍ତାକଡ଼କୁ ଓଲଟିଲା ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବସ୍‌, ଗାଡିରେ ଥିଲେ ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ
  • ||
  • ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଦେଶ ପାଳୁଛି ୭୨ତମ ସାଧାରଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସ
  • ||
  • ପଦ୍ମ ସମ୍ମାନ ଘୋଷଣା: ୩ଟି ବର୍ଗରେ ମୋଟ ୧୧୯ ଜଣ ପାଇବେ ସମ୍ମାନ
  • ||

ବେଆଇନ ଭାବେ ଅଟକ ରଖିଲେ ଏଥର ପୋଲିସ୍ ନିଜ ଦରମାରୁ ଗଣିବ ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କ୍ଷତିପୂରଣ

12/01/2019 at 11:32 AM

  ବାରଣାସୀ ୧୨/୧: ଅବୈଧ ଭାବେ ପୋଲିସ୍ କାହାକୁ ଅଟକ ରଖିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାନବାଧିକାର ଆୟୋଗ କଡା ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି । ବିନା କାରଣରେ କାହାକୁ ଅଟକ ରଖିଲେ୨ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ଆୟୋଗ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। କ୍ଷତିପୂରଣ ବେଆଇନ ଅଟକ ରଖିଥିବା ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ତାଙ୍କ ଦରମାରୁ ଭରଣା କରିବେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି । ୨୦୧୫ମସିହାର ଏ ସମ୍ପର୍କିତ ମାମଲାର ବିଚାର କରି ଆୟୋଗ ଏହି ଐତିହାସିକ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶୁଣାଇଛନ୍ତି  ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ବାରାଣାସୀର ବରୁଣା ପୁଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଦୁଇ ଭାଇ ଶଙ୍କର ଯାଦବ ଏବଂ ବଳରାମ ଯାଦବଙ୍କୁ କେଣ୍ଟ ଥାନା ମୁଖ୍ୟ ଡିଏସପି ରତନ ସିଂହ ଯାଦବ ୧୪ଦିନ ଯାଏଁ ବେଆଇନ୍ ଭାବେ ଜେଲରେ ଅଟକ କରି ରଖିଥିଲେ।  ସେମାନଙ୍କ ଜମି ହାତେଇବା ପାଇଁ ସଂପୃକ୍ତ ଡିଏସପି ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇବା ପାଇଁ ଏଭଳି କରୁଥିଲେ । ଜମି ତାଙ୍କୁ ବିକ୍ରୀ ନକଲେ ମିଛ ଠକେଇ ମାମଲାରେ ଫସାଇଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ଧମକ ଦେଇଥିଲେ । ହ୍ବାଟସଆପରୁ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ମ୍ୟାସେଜରୁ ମାମଲା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଜଣା ପଡ଼ିବାରୁ ଏସଏସପି ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କୁ କ୍ୟାଣ୍ଟ ଥାନାରୁ ବାହାର କରି ଘରକୁ ପଠାଇଥିଲେ।

ଏହି ଅଭିଯୋଗ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ମାନବାଧିକାର ଆୟୋଗକୁ ଯାଇଥିଲା। ଏହାପରେ ଡିଏସପି ରତନ ସିଂହ ଯାଦବଦୁଇ ଜଣ ଭାଇଙ୍କୁ ବେଆଇନ୍ ଭାବେ ବନ୍ଦୀ ରଖିବା ପାଇଁ ଦୋଷୀ ସାବ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ଚରିତ୍ର ପଞ୍ଜିକାରେ କଡା ଟିପ୍ପଣୀ ଦିଆଯିବା ସହ ତାଙ୍କୁ ଅର୍ଥ ଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା ।  ଦୁଇ ଭାଇଙ୍କ ମାନବାଧିକାର ଉଲ୍ଲଙ୍ଘନ ନିମନ୍ତେ କ୍ଷତିପୂରଣ ବାବଦକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଡିଏସପିଙ୍କ ଦରମାରୁ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ଆୟୋଗ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲେ ।

   Related Posts