Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ବିତରଣ କରାଯିବ ଭ୍ୟାକସିନ ଓ ଔଷଧ: ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ପରୀକ୍ଷା

18/06/2021 at 3:00 PM

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ୧୮/୦୬ : ଦେଶରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢୁଥିବା କରୋନା ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ ଭ୍ୟାକସିନକୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସୁରକ୍ଷା କବଚ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଛି। ଏହି କାରଣରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କ ନିକଟରେ କରୋନା ଟିକା ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ତଥାପି ଏପରି ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଟିକା ଠିକ୍ ସମୟରେ ପହଞ୍ଚିବା ଏତେ ସହଜ ନୁହେଁ। ଏହିଭଳି ଅଞ୍ଚଳରେ ଭ୍ୟାକସିନ ଓ କରୋନା ଔଷଧ ଡ୍ରୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଛି। ଏହି ଡ୍ରୋନକୁ ବିୟଣ୍ଡ ଭିଜୁଆଲ୍ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ସାଇଟ୍ (BVLOS) ମେଡିକାଲ୍ ଡ୍ରୋନ୍ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ। ଆଜିଠାରୁ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ଏହି ମେଡିକାଲ ଡ୍ରୋନ ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ଥ୍ରୋଟଲ୍ ଏରୋସ୍ପେସ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ନାମକ ଏକ କମ୍ପାନୀ ଆଜି ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଠାରୁ ୮୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଗୌରୀବିଦାନୁରରେ ୩୦ ରୁ ୪୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟ୍ରାଏଲ ଆରମ୍ଭ କରିବ। ଥ୍ରୋଟଲ୍ ଏରୋସ୍ପେସ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଇନଭୋଲି-ସ୍ୱିସ୍ ସହ ମିଶି ଆଜିଠାରୁ ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି। ଇନଭୋଲି-ସ୍ୱିସ୍ ବୃତ୍ତିଗତ ଡ୍ରୋନ୍ ଆପ୍ଲିକେସନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବ ଏବଂ ଏୟାର ଟ୍ରାଫିକ୍ ସଚେତନତା ସିଷ୍ଟମ ତିଆରି କରିବାରେ ପାରଙ୍ଗମ। ଏହା ସହିତ ହନିୱେଲ ଏରୋସ୍ପେସ୍ ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟରେ ସୁରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭୂମିକାରେ ରହିଛି।

ଡ୍ରୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିବା ସଫ୍ଟୱେୟାରର ନାଁ ରେଣ୍ଡିଣ୍ଟ ଦିଆଯାଇଛି। ଥ୍ରୋଟଲ୍ ଏରୋସ୍ପେସ୍ ସିଷ୍ଟମର ସିଇଓ ନାଗେନ୍ଦ୍ରନ୍ କାଣ୍ଡାସାମି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଛୋଟ ମେଡକୋପଟର ଡ୍ରୋନ୍ ୧ କିଲୋଗ୍ରାମର ଡ୍ରଗ୍ ବାକ୍ସ ୧୫ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ମେଡକୋପଟରର ଦ୍ୱିତୀୟ ଡ୍ରୋନ୍ ୨ କିଲୋଗ୍ରାମ ସାମଗ୍ରୀ ୧୨ କିମି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନେଇପାରିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୩୦ ରୁ ୪୫ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବାକୁଥିବା ଏହି ପରୀକ୍ଷଣରେ ଡ୍ରୋନର ରେଞ୍ଜ ଓ ନିରାପତ୍ତା ପ୍ରତି ଦୃଷ୍ଟି ଦେବେ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିଜିସିଏ ଅନୁଯାୟୀ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଅତି କମରେ ୧୦୦ ଘଣ୍ଟା ଉଡ଼ିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ତଥାପି ତାଙ୍କର ଲକ୍ଷ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧୨୫ ଘଣ୍ଟା ଉଡ଼ିବା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ପରୀକ୍ଷା ପରେ ସମୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଡିଜିସିଏକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିଜିସିଏ ୨୦୨୦ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦ ରେ ହିଁ ଡ୍ରୋନ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ କରୋନା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ କାରଣରୁ ଏହି ପ୍ରୋଜେକ୍ଟର ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥିଲା।

   Related Posts