Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ସାଲେପୁର : ମକର ଯାତ୍ରାରୁ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଟେକି ନେଇ ନଦୀପଠାରେ ଗଣଦୁଷ୍କର୍ମ, ଥାନାରେ ଏତଲା, ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ ନେଇ ପୋଲିସର ଛାନଭିନ୍
  • ||
  • କେନ୍ଦ୍ରାପଡା : ଚିକିତ୍ସା ଅବହେଳାରୁ ରୋଗୀ ମୃତ୍ୟୁ ଅଭିଯୋଗ, ସିଡିଏମ୍‌ଓଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଆଗରେ ମୃତଦେହ ରଖି ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ଧାରଣା
  • ||
  • ବୌଦ୍ଧ : ATMରୁ ବାହାରିଲା କାଗଜ ପେଷ୍ଟ ଥିବା ୨୦ଟି ୫ଶହ ଟଙ୍କିଆ ନୋଟ୍, ଫେରସ୍ତ ନେବାକୁ ମନାକଲା ବ୍ୟାଙ୍କ୍ !
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ବୁଧବାରଠୁ ପୁଣି ଟିକାକରଣ, ଟିକା ନେବେ ବଳକା ୧ ଲକ୍ଷ ୭୩ ହଜାର ୬୩୬ ଜଣ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀ
  • ||
  • ସମ୍ବଲପୁର : କିନ୍ନରଙ୍କଠାରୁ ୩ବର୍ଷର ଶିଶୁ କନ୍ୟାକୁ ଉଦ୍ଧାର କଲା ଚାଇଲ୍ଡ ଲାଇନ୍, ଚୋରି ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : STF ପଞ୍ଝାରେ ଧଳା ଜହର ବେପାରୀ, କୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ବ୍ରାଉନସୁଗାର ଜବତ
  • ||
  • ନବରଙ୍ଗପୁର : ଚଳନ୍ତା କାର୍‌ରେ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଅଳ୍ପକେ ବର୍ତ୍ତିଲେ ଯାତ୍ରୀ
  • ||
  • ଢେଙ୍କାନାଳ : ହାତୀ ପୁଣି ନେଲା ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ, ଶୌଚ ହେବାକୁ ଯାଇଥିବା କଚାଡି ମାରିଲା ଦନ୍ତା
  • ||
  • ବଲାଙ୍ଗୀର : ବିଚାରାଧୀନ କଏଦୀ ମୃତ, ହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ଥିଲେ ଅଭିଯୁକ୍ତ
  • ||
  • ଶହେ ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୯୯ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍‌, ୩୩୪୫୨୯ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||

କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍ ନେବା ପାଇଁ ଲାଗିବ ୩୦ ମିନିଟ୍, ଟୀକା କେନ୍ଦ୍ରରେ ହେବ ୩ଟି ଅଲଗା ଅଲଗା କୋଠରୀ, ଜାଣନ୍ତୁ ଟୀକାକରଣର ପୂରା ପ୍ରକ୍ରିୟା

8/12/2020 at 2:46 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୮/୧୨ : କରୋନା ମହାମାରୀ ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ଚିନ୍ତାଜନକ ସ୍ଥିତି ଜାରି ରହିଛି । ସାରା ବିଶ୍ବର ୭ କୋଟି ଲୋକ କରୋନରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇସାରିଲେଣି । ପ୍ରାୟ ୧୫.୫୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ଗଲାଣି । ତେବେ ଏହାରି ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଭ୍ୟାକସିନ୍ । ବିଶ୍ବର କୋଣ ଅନୁକୋଣ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଦେଶରେ ବଡ ବଡ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ତିଆରି ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଅନେକ ଭ୍ୟାକସିନର ପରୀକ୍ଷା ଏବେ ମଧ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି । କିଛି ଭ୍ୟାକସିନର ପରୀକ୍ଷଣ ପ୍ରାୟତଃ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଲାଣି ।

ଭାରତରେ ଫାଇଜର, ସେରମ୍ ଇଷ୍ଟଇଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଭଳି ଔଷଧ ଉତ୍ପାଦନ କମ୍ପାନୀ ଦ୍ବାରା ଭ୍ୟାକସିନକୁ ଜରୁରୀ ଉପଯୋଗର ଅନୁମତି ​‌ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଭ୍ୟାକସିନକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିନାହିଁ । ଆସନ୍ତା ବୁଧବାର ଦିନ CDSCO ପକ୍ଷରୁ ଭ୍ୟାକସିନ୍ ପରୀକ୍ଷଣ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହେବ । ଆବେଦନ କରିଥିବା କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ହେବ ଏବଂ ଏହା ପରେ ଯାଇ କୋଭିଡ-୧୯ ଟୀକାର ଉପଯୋଗ ହେବ କି ନାହିଁ ତାହାର ବିଚାର କରାଯିବ ।

ତେବେ ସରକାରୀ ସୂତ୍ର ଅନସାରେ ଯଦି ଭ୍ୟାକସିନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳେ ତେବେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କେନ୍ଦ୍ରରେ ତିନୋଟି ଅଲଗା ଅଲଗା କୋଠରୀ ରହିବ । ପ୍ରଥମ କୋଠରୀରେ ଟୀକା ନେବା ପାଇଁ ଆସିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଅପେକ୍ଷାରେ ବସିବେ । ଦ୍ବିତୀୟ କୋଠରୀରେ ସଂକ୍ରମିତମାନେ ଟୀକା ନେବେ ଏବଂ ତୃତୀୟ କୋଠରୀରେ ଟୀକା ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ରଖାଯିବ । ସେଠାରେ ୩୦ ମିନିଟ ଧରି ଟୀକାନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ରଖାଯିବ ।  ତେବେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୩୦ ମିନିଟ ଲାଗିବ ତେଣୁ ଭିଡ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ପରିମାଣର ହେବ ।

   Related Posts