Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ବରିଷ୍ଠ ସାମ୍ୱାଦିକ ବିନୋଦ ଦୁଆଙ୍କ ପରଲୋକ, କରୋନାରେ ହୋଇଥିଲେ ଆକ୍ରାନ୍ତ
  • ||
  • ଚାଲିପାରିଲାନି ବିଧାନସଭା, ସୋମାବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୁଲତବୀ ଘୋଷଣା କଲେ ବାଚସ୍ପତି
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଚଉଷଠୀ ଯୋଗିନୀ ମା’ ନାରାୟଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିରରୁ ଚୋରି, ମା’ଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତିରୁ ସୁନା ଅଳଙ୍କାର ତାଡି ନେଲେ ଦୁର୍ବୃତ୍ତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି ୬୯୭୦ଜଣ ଭିକାରୀ, ୪୧୨୮ ପୁରୁଷ ଓ ୨୮୪୨ ମହିଳା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ରାଜ୍ୟରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ : DMET
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଗୃହରେ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପ୍ରତିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ, ବିଧାୟିକା ସ୍ନେହାଙ୍ଗୀନି ଛୁରିଆ କହିଲେ- ‘ଏହା ଗଣତନ୍ତ୍ର ପ୍ରତି ସୁସ୍ଥ ବାତାବରଣ ନୁହଁ’
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଦୁର୍ବଳ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବାତ୍ୟା : ରାଜସ୍ବ ମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ମମିତା ଝଡ ଧୀରେ ଧୀରେ ମହାବାତ୍ୟା ଆଡକୁ ମୁହାଁଇବ : ବିଷ୍ଣୁ ସେଠୀ
  • ||
  • ପୁରୀ : ପୁରୀ ବେଳାଭୂମିରେ ଲାଗିଲା ରେଡ୍ ଫ୍ଲାଗ୍, ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଯିବା ଲାଗି ବାରଣ
  • ||
  • ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନୀ ପଦ୍ମଭୂଷଣ ତ୍ରିଲୋଚନ ପ୍ରଧାନଙ୍କ ପରଲୋକ
  • ||

ପିଲାଙ୍କ ଟିକାକରଣ ପାଇଁ ଜାଗି ଉଠିଲା ଆଶା, ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ କାଲିଠୁ କୋଭାକ୍ସିନର ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ

6/06/2021 at 10:53 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୬।୦୬: ଶିଶୁଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ମିଳିବା କିମ୍ବା ଏହି ବର୍ଗର ପିଲାଙ୍କ ଟିକାକରଣ ନେଇ ଆଶା  ଜାଗି ଉଠିଛି। ଏହି ଦିଗରେ ଦେଶ ଗୋଟିଏ ପାଦ ଆଗକୁ ବଢିଛି। ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଥିତ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ଆୟୁର୍ବିଜ୍ଞାନ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସଂସ୍ଥା(ଏମ୍ସ) ସୋମବାର ଶିଶୁଙ୍କ ଉପରେ କୋଭିଡ୍-୧୯ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ କୋଭାକ୍ସିନର ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି।

ଭାରତ ବାୟୋଟେକକୁ ଔଷଧ ନିୟାମକ ଡିସିଜିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ମେ ୧୧ରେ ଶିଶୁଙ୍କ ଉପରେ କ୍ଲିନିକଲ ଟ୍ରାଏଲକୁ ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିଥିଲା। ଏହା ପରେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଏମ୍ସ ପାଟନାରେ ୨ ରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାଙ୍କଠାରେ କୋଭାକ୍ସିନର ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଏମ୍ସ ପାଟନାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ପ୍ରଭାତ କୁମାର ସିଂହ କହିଥିଲେ ଯେ, ଏମ୍ସ ପାଟନା ୧୨ ରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାଙ୍କଠାରେ ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହା ପରେ ୬ ରୁ ୧୨ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାଙ୍କୁ ନେଇ ପରୀକ୍ଷଣ ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ୨ ରୁ ୬ ବର୍ଷର ପିଲାଙ୍କୁ ଏଥିରେ ସାମିଲ କରାଯିବ।

ନିକଟରେ ନୀତି ଆୟୋଗର ସଦସ୍ୟ ଭିକେ ପଲ କହିଥିଲେ, ଦୁଇରୁ ୧୮ ବର୍ଷ ବର୍ଗ ପାଇଁ କ୍ଲିନିକଲ ଟ୍ରାଏଲ ପାଇଁ କୋଭାକ୍ସିନକୁ ଡିଜିସିଆଇ ମଞ୍ଜୁରୀ ଦେଇଛି। ଭାରତ ବାୟୋଟକେର କୋଭାକ୍ସିନ ପରୀକ୍ଷଣ ୫୨୫ ସ୍ଵେଚ୍ଛାସେବୀଙ୍କ ଉପରେ ହେବ। ସେମାନଙ୍କୁ ନେଇ ଦେଶର ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ହସ୍ପିଟାଲରେ ପରୀକ୍ଷଣ କରାଯିବ। ପରୀକ୍ଷଣରେ ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ପ୍ରତି ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯିବ। ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବ ଯେ, ଏହା ଛୋଟ ଛୋଟ ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ ଏବଂ ଏହାର ପାର୍ଶ୍ଵ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ରହୁଛି କି ନାହିଁ।

   Related Posts