Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଚିନ୍ତା ଘାରୁଛି କରୋନା ମୃତ୍ୟୁ, ସେପଟେ ଆଜି ସୁସ୍ଥ ହୋଇ ଘରକୁ ଫେରିଲେ ଆଉ ୯୧୩ ସଂକ୍ରମିତ
  • ||
  • ଚାଷୀଙ୍କୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ରମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଟ୍ୱିଟ୍: ଲେଖିଲେ, ଗତ ୬ ବର୍ଷରେ ଓଡ଼ିଶାର ଚାଷୀଙ୍କୁ ୬୦ ହଜାର ୮୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛନ୍ତି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି
  • ||
  • ରାଜ୍ୟର ୬ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନୂଆ କୁଳପତି ନିଯୁକ୍ତି: ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ, କେଉଁଠି
  • ||
  • ବରଗଡ଼: ‘ନୋ କ୍ଲାସ୍ ନୋ ଫି’ ଦାବିରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ କଲେଜ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ
  • ||
  • ନାବାଳିକାକୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ପରେ ବିଷ ଦେଇ ହତ୍ୟା କରିଥିଲା ସଂପର୍କୀୟ କକା: ଏମିତି ଅଭିଯୋଗ ନେଇ ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଲେ ମହିଳା
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି :ପଡିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟକେନ୍ଦ୍ର ମେଡିକାଲ ଅଫିସରଙ୍କୁ ଗିରଫ କଲା ଭିଜିଲାନ୍ସ
  • ||
  • ମାଲକାନଗିରି : ଜମିବାଡି ବିବାଦରୁ ହତ୍ୟାକାଣ୍ଡ ! ହତ୍ୟା କରି ଫିଙ୍ଗିଦେଲେ ଘର ଆଗରେ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ଟେଣ୍ଟ ହାଉସ୍ ଗୋଦାମରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ, ୫୦ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ପୋଡି ଭସ୍ମୀଭୂତ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ବର : ଓଟିଭିରୁ ଇସ୍ତଫା ଦେଲେ ନିହାର ରଞ୍ଜନ ଭୂୟାଁ
  • ||
  • କଟକ : ଘରୋଇ ସ୍କୁଲ ଫି’ କମାଇବା ମାମଲା : ଫି’ କେତେ କମିବ ସତ୍ୟପାଠ ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ
  • ||

ଟିକା ଆସିନି କେବଳ ଶୁଣାଇ ଦେଲେ, ଆଉ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲା ବିବାଦ : ରାଜ୍ୟକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ ବିରୋଧି କହିଲେ ଭୋଟ୍ ପାଇଁ ଫାର୍ସ୍

24/10/2020 at 7:18 PM

ନୁଆଦିଲ୍ଲୀ, ୨୪୧୦ଟିକା ଆସିନି କିନ୍ତୁ ତାକୁ ନେଇ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଗଲାଣି ବିବାଦ ।ଡାଟାବେସ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟକୁ କେନ୍ଦ୍ରର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପରେ କେଉଁମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଟିକା ଦିଆଯିବ ତାକୁ ନେଇ ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବେଳେ ବିରୋଧୀ ଏହାକୁ ନିର୍ବାଚନୀ  ଷ୍ଟଣ୍ଟ୍‌ ବୋଲି ଆକ୍ଷେପ କରିଛନ୍ତି । ସେପଟେ ଭୋଟ୍‌ ବଦଳରେ ଟିକା ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ବିଜେପିକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍‌ କରିଛି ଶିବସେନା ।

କରୋନା ଟିକା ଡାଟାବେସ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବ । ପ୍ରଥମେ କାହାକୁ ଦିଆଯିବ ଟିକା ? କେଉଁମାନଙ୍କୁ ନେଇ ତାଲିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ ?  ପ୍ରଥମେ ଡାକ୍ତର, ନର୍ସ, ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟକର୍ମୀଙ୍କୁ ଟିକା ଦିଆଯିବ ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର କହିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଡେଟାବେସ୍‌ରେ ସବୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନାଁ ଯୋଡ଼ାଯିବ ନା’ କେବଳ କୋଭିଡ୍‌ ମୁକାବିଲା କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନାଁ ରହିବ ତାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛି ଆଇଏମଏ ଭୁବନେଶ୍ବର ଶାଖା । କାରଣ ଏ ବାବଦରେ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସିଥିବା ଚିଠିରେ ନିର୍ଦ୍ଧିଷ୍ଟ  ଭାବେ କିଛି ଲେଖାଯାଇ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଦ୍ବନ୍ଦ୍ବ ଦୂର ପାଇଁ ଏକଜିକ୍ୟୁଟିଭ୍‌ ବଡି ମିଟିଂ ଡାକିଛି ଆଇଏମଏ । ସେପଟେ  କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ ଅନୁସାରେ ଡାଟା ବେଶ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାକୁ ନିର୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିବା କହିଛନ୍ତି ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବ ଦାସ ।

ଟିକା ବାହାରିନି କିନ୍ତୁ ଟିକା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଡାଟାବେସ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ପାଇଁ ଦେଇଥିବା ନିର୍ଦେଶକୁ ନେଇ ଜୋର ଧରିଛି ରାଜନୀତି। କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ କଟୁ ସମାଲୋଚନା କରିଛି କଂଗ୍ରେସ। କହିଛି ଏହା କେବଳ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ବିଜେପିର ଷ୍ଟଣ୍ଟ । ବର୍ତମାନ ଟିକା ବାହାରିନି। କେଉଁ ଟିକା ଦିଆଯିବ,କେତେ ଟିକା ଆସିବ କିଛି ଜଣାପଡିନି । ପ୍ରଥମେ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କୁ ଦିଆଯିବ ବୋଲି କହୁଯାଉଛି। ପୋଲିସ କଣ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧା ନୁହନ୍ତି ବୋଲି କଂଗ୍ରେସ ପଶ୍ନ କରିଛି। ଏପଟେ ବିଜେପି କହିଛି। ଏଥିରେ କୌଣସି ତ୍ରୁଟି ନାହିଁ । କାରଣ ଟିକା ବାହାରିବା ପୂର୍ବରୁ ଡାଟାବେସ୍‌ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲେ  ଟିକା ଆସିବା ପରେ ପୂରା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଏହା ସହାୟକ ହେବ ।

ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ମଧ୍ୟ ଟିକାକୁ ନେଇ ଜୋର ଧରିଛି ବୟାନବାଜି। ଟିକା ବଦଳରେ ଭୋଟ୍‌ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ  ବିଜେପିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛି ଶିବସେନା । ବିହାରରେ ବିଜେପି ନେତା କହୁଛନ୍ତି ତୁମେ ଆମକୁ ଭୋଟ ଦିଅ ଆମେ ତୁମକୁ ଭାକ୍ସିନ ଦେବୁ। ଆଗରୁ ରକ୍ତ ଦିଅ ଆମେ ତୁମକୁ ସ୍ବାଧୀନତା ଦେବୁ ବୋଲି ନାରା ଥିଲା। ଏବେ ଏହି ନାରା  ବଦଳିଯାଇଛି। ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ଛାଡିଦେଲେ ବାକି ରାଜ୍ୟମାନେ କରୋନା ଟିକା ପାଇବେ କି ନାହିଁ  ତାହା  ବି​‌ଜେପି ସ୍ପଷ୍ଟ କରୁ ବୋଲି ଶିବସେନାର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ କହିଛନ୍ତି।

କରୋନା ଟିକା ବାହାରନି  ଏବଂ ତିନୋଟି ଦେଶରେ ପରୀକ୍ଷଣ ହେବାକୁ ଅଛି। କିନ୍ତୁ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମାନେ କରୋନା ଟିକାକୁ ନେଇ ନିଜ ରାଜନୈତିକ ରୁଟି ସେକିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ।

   Related Posts