Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ପୋଖରୀରୁ ମିଳିଲା ନିଖୋଜ ଶିଶୁକନ୍ୟାର ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ସନ୍ଦେହ
  • ||
  • ଶିକାରୀ ଗିରଫ, ୬ ମୃତ ବିଦେଶୀ ପକ୍ଷୀ ଜବତ
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ ନେଲା କରୋନା, ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟା ୮୪୦୭କୁ ବୃଦ୍ଧି
  • ||
  • ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୧୯୧ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୧୦୪୮୬୮୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଦେଶରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ବାହାରିଲେ ୮ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍, ୬୨୧ ମୃତ
  • ||
  • ମଝି ସମୁଦ୍ରରେ ଦୁର୍ଘଟଣା, ଧକ୍କା ହେଲା ୨ ଜାହାଜ
  • ||
  • ବାତ୍ୟାର ରୂପ ନେବ ଲଘୁଚାପ ! ଅନୁମାନ ଲଗାଇଲାଣି ଆଇଏମଡି, ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସମ୍ଭାବନା
  • ||
  • ବାଘ ଗଣନା ବେଳେ ମିଳିଲା ମୃତଦେହ, ହତ୍ୟା ନା ଆତ୍ମହତ୍ୟା !
  • ||
  • ଶୀତ ଅଧିବେଶନ ପୂର୍ବରୁ ରବିବାର ସର୍ବଦଳୀୟ ବୈଠକ, ବିରୋଧିଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ
  • ||

କାଉଡିଆ ଯାତ୍ରାକୁ ନେଇ ନିଜ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ପୁନର୍ବାର ବିଚାର କରନ୍ତୁ ୟୁପି ସରକାର-ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ

16/07/2021 at 1:23 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୬/୦୭ : ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ ସରକାରଙ୍କ କାଉଡିଆ ଯାତ୍ରାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ପୁନର୍ବିଚାର କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୟୁପି ସରକାର ଏହାର ଆଦେଶର ପୁନର୍ବିଚାର କରିବା ଉଚିତ୍। ନଚେତ୍ କୋର୍ଟକୁ ଜରୁରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ତେବେ ଶୁଣାଣି ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ଦାଖଲ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ କାଉଡିଆ ଯାତ୍ରା ସପକ୍ଷରେ ନାହାନ୍ତି। ଏହି ଆଫିଡେଭିଟ୍ରେ କେନ୍ଦ୍ର କହିଛି ଯେ କାଉଡିଆ ନେଇ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳର ମନ୍ଦିରକୁ ଯିବା ଅପେକ୍ଷା ଟ୍ୟାଙ୍କର ଯୋଗେ ବିଭିନ୍ନ ଜାଗାକୁ ଗଙ୍ଗାଜଳ ପହଞ୍ଚାଇବା ଭଲ ହେବ।

କେନ୍ଦ୍ର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ଆଫିଡେଭିଟ୍ ଦାଖଲ କରିଛି ଯେ କୋଭିଡଙ୍କୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ହରିଦ୍ୱାରରୁ ‘ଗଙ୍ଗା ଜଳ’ ଆଣିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର କାଉଡିଆଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ତେବେ ଧାର୍ମିକ ଭାବନାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଟ୍ୟାଙ୍କର୍ ମାଧ୍ୟମରେ ‘ଗଙ୍ଗା ଜଳ’ ଯୋଗାଇବା ଉଚିତ୍। ଟ୍ୟାଙ୍କର ଚିହ୍ନିତ / ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ଥାନରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ନିକଟସ୍ଥ ଭକ୍ତମାନେ ‘ଗଙ୍ଗା ଜଳ’ ସଂଗ୍ରହ କରିପାରିବେ ଏବଂ ନିକଟସ୍ଥ ଶିବ ମନ୍ଦିରରେ ଅଭିଷେକ କରିପାରିବେ। ଏହି ସମୟରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ କରୋନା ନିୟମ ପାଳନ କରାଯାଉଛି।

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ୟୁପି ସରକାରଙ୍କ ଓକିଲ ସି.ଏସ୍ ବୈଦ୍ୟନାଥନଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ କାଉଡିଆ ଯାତ୍ରା ବିଷୟରେ ତାଙ୍କର ମତାମତ କଣ ? ବୈଦ୍ୟନାଥନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଧାର୍ମିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଯୋଗୁଁ ଯାତ୍ରାକୁ ଅନୁମୋଦନ ଦିଆଯାଇଛି। ଟୀକାକରଣ ଏବଂ ନେଗେଟିଭ RTPCR ରିପୋର୍ଟ ଆଧାରରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ଏହା ପରେ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ବିଚାର କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ଆଉ ଏକ ସୁଯୋଗ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଆମେ ସମସ୍ତେ ଭାରତର ନାଗରିକ। ସମସ୍ତଙ୍କର ଜୀବନ ପାଇଁ ଏକ ମୌଳିକ ଅଧିକାର ଅଛି। ଆମେ ସୋମବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣଙ୍କୁ ସମୟ ଦେଉଛୁ। ନଚେତ୍ ଆମକୁ ଜରୁରୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ଆଗକୁ କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି, ‘ୟୁପି ସରକାର ଏକ ଆଫିଡେଭିଟ୍ ଦାଖଲ କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ସରକାର ଯାତ୍ରା ଅନୁମତି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ତାହା ଜଣାନ୍ତୁ। ସୋମବାର ସକାଳ ସୁଦ୍ଧା ଆଫିଡେଭିଟ୍ ଦିଅନ୍ତୁ। ଆମର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବିଚାର ହେଉଛି ଏହି ବିଷୟ ଭାରତର ପ୍ରତ୍ୟେକ ନାଗରିକଙ୍କ ଜୀବନର ମୌଳିକ ଅଧିକାର ସହିତ ଜଡିତ। ଏହି ଅଧିକାର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଟେ। ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଧାର୍ମିକ ଭାବନା ଏହା ପରେ ଆସେ।’

   Related Posts