Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଆଜି ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କ ବନକଲାଗି ନୀତି, ଅପରାହ୍ନ ୪ଟାରୁ ରାତି ୮ଟା ଯାଏଁ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶନ ବନ୍ଦ
  • ||

WHO ର ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଚେତାବନୀ: କରୋନା ଚିକିତ୍ସାରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଆଇଭରମେକ୍ଟିନ୍

11/05/2021 at 4:56 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୧/୦୫: ଗୋଟିଏ ପଟେ ଦେଶରେ କରୋନା ମହାମାରୀ ବ୍ୟାପିଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଲୋକ ଏବଂ ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହି ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ ସୋମବାର ଗୋଆ ସରକାର କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଚିକିତ୍ସାରେ ଆଇଭରମେକ୍ଟିନ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ରମୁଖ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଡକ୍ଟର ସୌମ୍ୟା ସ୍ୱାମୀନାଥନ୍ ଏହି ଔଷଧ ବିଷୟରେ ଏକ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଔଷଧ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ।

PunjabKesari

ସୌମ୍ୟା ସ୍ୱାମୀନାଥନ୍ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ WHO ଆଇଭରମେକ୍ଟିନ ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର ବିରୁଦ୍ଧରେ। ଯେକୌଣସି ଔଷଧର ନିରାପତ୍ତା ସହିତ ଏହା କେତେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ତାହା ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ | ସୌମ୍ୟା ସ୍ୱାମୀନାଥନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଔଷଧ କେବଳ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷଣରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେବା ଉଚିତ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ନିଜ ଟ୍ୱିଟରେ ମର୍କ ନାମକ କମ୍ପାନୀର ଏକ ବୟାନ ମଧ୍ୟ ଯୋଡିଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ଔଷଧ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ମର୍କ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ଆଇଭରମେକ୍ଟିନର ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା। ଏହି ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଔଷଧ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ କାମ କରୁଥିବା କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲରେ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ମିଳିନାହିଁ। ଏଥିସହ କମ୍ପାନୀ ତରଫରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଔଷଧ କ୍ଲିନିକାଲ ପରୀକ୍ଷଣରେ କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ, ତାହାର ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ମିଳିପାରି ନାହିଁ।

ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗୋଆର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଥିଲେ ଯେ ଆଇଭରମେକ୍ଟିନ ଔଷଧକୁ ପାଞ୍ଚ ଦିନ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏଥି ସହିତ ବ୍ରିଟେନ, ଇଟାଲୀ, ସ୍ପେନ୍ ଏବଂ ଜାପାନର ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହି ଔଷଧକୁ କରୋନା ମୃତ୍ୟୁହାର ହ୍ରାସ କରିବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ଜାଣିଛନ୍ତି। କେବଳ ମୃତ୍ୟୁ ନୁହେଁ ବରଂ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ । ଏହି ଔଷଧ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକି ପାରିବ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ରୋଗକୁ ଗୁରୁତର ନହେବାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଅଟେ ।

   Related Posts