Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେଷ୍ଟ ପରେ ଓ୍ବାନ୍‌ ଡେ’ ସିରିଜ୍‌ କବ୍‌ଜା କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ଧରାଶୟୀ, ଭାରତ ୨୮୭/୬(୫୦ ଓଭର), ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨୮୮/୩ (୪୮.୧ଓଭର)
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ୧୦,୩୯୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୬୧୦ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ହରଭଜନ ସିଂହ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍‌
  • ||
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ଅଣ୍ଡାକୁ ଏହି ଉପାୟରେ ଖାଇଲେ ମିଳିଥାଏ ଅଧିକ ଶକ୍ତି…

30/09/2019 at 9:00 PM

ଅଣ୍ଡା ଏକ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଖାଦ୍ୟ। ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ଅଣ୍ଡାକୁ ଲୋକମାନେ ଖାଇଥାନ୍ତି। ଏଥିରୁ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ପୋଷକ ତତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ। ଅଣ୍ଡାକୁ ସଠିକ ଭାବେ ଖାଇଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରତି ହିତକର ହୋଇଥାଏ। ତେଣୁ ଅଣ୍ଡା ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଖାଇବା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରତି ଠିକ୍‌ ନୁହେଁ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଅଣ୍ଡା ଖାଇବାର ପ୍ରଣାଳୀ, ଆଉ କେଉଁ ଉପାୟରେ ଖାଇବେ।

ଦୈନିନ୍ଦିନ ଆପଣ ଅଣ୍ଡା ଖାଇ ପାରିବେ କିନ୍ତୁ ଠିକ୍ ପରିମାଣରେ ଖାଇବେ। ତେବେ ଋତୁ ଅନୁସାରେ ଅଣ୍ଡା ଠିକ ପରିମାଣରେ ଖାଇବା ଉଚିତ୍‌। ଯଦିଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରଧାନ ଅଞ୍ଚଳର ହୋଇଥିଲେ ତେବେ ଦିନକୁ ୨ଟି ଅଣ୍ଡା ଖାଇ ପାରିବେ। ସକାଳ ଖାଦ୍ୟରେ ଓ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରେ ଗୋଟେ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବେ ପାରବେ। ସେହିପରି ଥଣ୍ଡା ଦିନରେ ୧ ବା ୨ଟି ଅଧିକ ଖାଇ ପାରିବେ। ଅଧିକ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟଗତ ସମସ୍ୟା ଉପୁଜି ଥାଏ।

ଏହାସହ ଓଜନ ବଢିବା ସହ ଏଲର୍ଜିର ବି ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ। ଏଣୁ ଅଣ୍ଡାକୁ ସଠିକ ପରିମାଣରେ ଓ ସଠିକ ସମୟରେ ଖାଇଲେ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିମନ୍ତେ ହିତକର ହେବା ସହ ଶରୀରକୁ ପ୍ରଚୁର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ସକାଳେ ୱାର୍କଆଉଟ୍ ପରେ ଜଳଖିଆରେ ଅଣ୍ଡା ଖାଇଲେ ଦିନ ତମାମ ଫୁର୍ତ୍ତି ରହିଥାନ୍ତି।  ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନରେ ଖାଇଲେ ଖାଦ୍ୟ ହଜମ ହେବାରେ ସହଜ ହୋଇଥାଏ। ଶୀତ ଦିନେ ଦେହକୁ ଗରମ ରଖିବାରେ ଅଣ୍ଡା ସହାୟକ ହୁଏ । ଅଣ୍ଡାକୁ ଭୁଜିଆ,ଅମଲେଟ୍, ପୋଚ୍ ଅଥବା ସିଝାଇ ଆପଣ ଖାଇ ପାରିବେ।

   Related Posts