Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

କେବଳ ଘର ନୁହେଁ ବାସ୍ତୁରେ ସମ୍ମୁଖ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ ଧ୍ୟାନ, ନଚେତ ଛାଇଯିବ ଦୁଃଖର ବାଦଲ

2/05/2019 at 4:59 PM

ସମସ୍ତଙ୍କର ସ୍ବପ୍ନ ହସଖୁସିର ଏକଘର। ଏଣୁ ନିଜ ପାଇଁ ଘରଟିଏ ତିଆରି କରିବା ବେଳେ ସମସ୍ତେ ବାସ୍ତୁପ୍ରତି ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଘରର କେଉଁ ଦିଗରେ ରୋଷେଇ ହେବ, କେଉଁଠି ଶୋଇବା ଘର, ବୈଠକ ଘର କିପରି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ସମସ୍ତେ ଏଥିପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାନ୍ତି । ହେଲେ ଭୁଲି ଯାଆନ୍ତି ଘରର ସମ୍ମୁଖ କଥା। ଘର ଦ୍ବାର ମୁହଁରେ ବଡଗଛ, ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ, ଡଷ୍ଟବିନ ଓ ରାସ୍ତା ଏବଂ ଘରର ପ୍ଲିନ୍ଥ ଉଚ୍ଚତା କେତେ ହେବା ଦରକାର ସେକଥା ପ୍ରାୟ ଲୋକେ ଭୁଲି ଯାଆନ୍ତି । ସେହିଭଳି କିଛି ଲୋକ ବାଗବଗିଚା ସଉକରେ ଘର ସମ୍ମୁଖ ବଗିଚାରେ ଏମିତି ଗଛଲତା ଲଗାଇ ଦିଅନ୍ତି ଯାହା ଘରର ଅନ୍ତେବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଡାକି ଆଣେ ବିପଦ। ଏଣୁ ଘର ଭିତର ପରି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବାହାରର ବାସ୍ତୁ କିପରି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଘର ବଗିଚାରେ ଯେପରି କଣ୍ଟା ଓ ଖୀର ଝରୁଥିବା ବୃକ୍ଷଲତା ନ ରହେ
ଘର ସମ୍ମୁଖର ବଗିଚା ସଜାଇବା ଅନେକଙ୍କ ସଉକ । ଏହି ସଉକରେ ଲୋକେ ନାନା ବୃକ୍ଷଲତା ରୋପଣ କରନ୍ତି । ଏଥିରେ କିଛି ଲୋକେ କାକ୍ଟସ, ସିଜୁ ଭଳି ଗଛ ଲଗାଇଥାନ୍ତି । ଏଭଳି ବୃକ୍ଷଲତା  ବାସ୍ତୁଦୋଷର କାରଣ ହୁଅନ୍ତି । ଘର ବଗିଚାରେ ଯେପରି ଏଭଳି କଣ୍ଟକପୂର୍ଣ୍ଣ ବା ଖୀର ଝରୁଥିବା ବୃକ୍ଷଲତା ନ ରହେ ସେଥିପ୍ରତି ଗୃହସ୍ବାମୀ ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଦରକାର। ଏଭଳି ବୃକ୍ଷଲତାଙ୍କ ଯୋଗୁ ଗୃହ ସ୍ବାମୀଙ୍କର ଅନେକ ଶତ୍ରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାନ୍ତି। ଗୃହରେ କଳହ, ଅଶାନ୍ତିର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ, କେବେ କେବେ ଗୃହସ୍ବାମୀ ଗୁରୁତର ଅସୁସ୍ଥ ମଧ୍ୟ ହେବାର ନଜିର ରହିଛି । ଏଣୁ ଘର ସମ୍ମୁଖ ବଗିଚା ପ୍ରତି ବାସ୍ତୁରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯାଇଥାଏ । 

ନିର୍ମାଣ ସାମଗ୍ରୀ ଗଦାଇ ରଖିବା
ଲୋକେ ଘର ତିଆରି କରିବା ବେଳେ ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ବାଲି,ଗୋଡି, ଇଟା, ପଥର ଆଦି ଗଦାଇଥାନ୍ତି । ଏଥିରୁ ଅନେକ ସାମଗ୍ରୀ ଘର ତିଆରି କାମରେ ଲାଗିଯାଏ ଓ ଅନେକ ବଳକା ରହିଯାଏ । ତେବେ ଅଦରକାରୀ ସାମଗ୍ରୀ ଏତେ ପରିମାଣରେ ଗଦାହୋଇ ରହିଥାଏ ଯାହାକୁ ଘର ତିଆରି ପରେ ବି ଗୃହସ୍ବାମୀ ହଟାଇବାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ପାରନ୍ତିନି । ତେବେ ଏଭଳି ସାମଗ୍ରୀ ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ଗଦାହୋଇ ରହିବା ଦ୍ବାରା ନୂଆ ଘରେ ବାସ୍ତୁଦୋଷ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ବେଳେ ବେଳେ ପଡିଶା ଘର ଅଥବା ସମ୍ମୁଖ ଘରର ଲୋକେ ସେମାନଙ୍କ ନିର୍ମାଣ ସାମଗ୍ରୀକୁ ଆପଣଙ୍କ ଘର ସମ୍ମୁଖ ରାସ୍ତା ପାର୍ଶ୍ବରେ ଗଦାଇ ଥାନ୍ତି। ଯାହା ସେମାନେ ପରେ ହଟାଇବାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତିନି । ଏଭଳି ସାମଗ୍ରୀ ଗଦା ହୋଇ ରହିବା ଦ୍ବାରା ଏହାର ସିଧା ପ୍ରଭାବ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରର ଉନ୍ନତିରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ଆପଣଙ୍କର ହେଉଥିବା କାମ ଅଟକି ଯାଏ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପାରିବାରିକ ଅଶାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ । ଏଣୁ ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ଆପଣ ହୁଅନ୍ତୁ କି ଆପଣଙ୍କ ପଡୋଶୀ ଯେପରି ନିର୍ମାଣ ସାମଗ୍ରୀ ଠୁଳ ନ କରନ୍ତି ସେଥିପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ।

ଘର ସମ୍ମୁଖରୁ ଡଷ୍ଟବିନ ହଟାନ୍ତୁ 
ଘର ପାଚେରୀ ବାହାରେ ଡଷ୍ଟବିନ ରହିଲେ ଘର ଲୋକଙ୍କୁ ଅଳିଆ ଆବର୍ଜନା ଫିଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ସୁବିଧା ହୁଏ । ଏଣୁ ଅନେକ ଲୋକ ନିଜ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ଡଷ୍ଟବିନେ ରଖନ୍ତି । ଯାହା ପରୋକ୍ଷରେ ସେମାନଙ୍କ ଘରେ ବାସ୍ତୁଦୋଷ ସୃଷ୍ଟି କରେ ତାହା ହୁଏତ ଅନେକ ଜାଣି ନଥିବେ। ଏଥିରୁ ବିପରୀତ ଶକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ହେବା ସହ ଘର ଓ ପରିବାର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ । ପରିବାରରେ ଲୋକେ ଅସୁସ୍ଥ ରହିବା ସହ ଅନର୍ଥ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ  ।ଏଣୁ ଘର ସମ୍ମୁଖରୁ ଡଷ୍ଟବିନ ହଟାଇବା ସହ ଯେପରି ଅଳିଆ ଜମା ନ ହୁଏ ସଫାସୁତୁରା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ।

ଘର ଆଗରେ ବଡ ଗଛ ଥିଲେ
ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ବଡ ବୃକ୍ଷ ଥାଏ ଓ ଗଛର ଡାଳପତ୍ର ଯଦି ଘରକୁ ଛାଇ କରୁଥାଏ ତେବେ ବାସ୍ତୁ ଅନୁସାରେ ଏହା ଅସୁବିଧାଜନକ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି କରେ। ଏଭଳି ଅବସ୍ଥାରେ ବଡ ଗଛ ଥିଲେ ଘରେ ଦୁଃଖ ବଢିବଢି ଚାଲେ । ଏଣୁ ଘର ସମ୍ମୁଖରୁ ବଡ ଗଛ ହଟାଇ ଦେବା ଦରକାର ନଚେତ କାଟି ସଜେଇଦେବା ଦରକାର ଜାହା ଘରର ଶୋଭାବର୍ଦ୍ଧନ କରିବା ଭଳି ହେଉଥିବା ।

ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ ଥିଲେ
ଘର ସମ୍ମୁଖରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ ବାସ୍ତୁରେ ବିପଦଜନକ ପରିସ୍ଥିତି  ସୃଷ୍ଟି କରେ। ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟ ଏଭଳି ଅବସ୍ଥାରେ ଥିଲେ ଘରର ଉନ୍ନତିରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହୁଏ । ସେହିପରି ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ବାର ସମ୍ମୁଖରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟକୁ ବାସ୍ତୁରେ ଅଶୁଭ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ। ନୂଆ ଘର କିଣୁଥିଲେ କି ପୁରୁଣା ଘର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ବାର ସମ୍ମୁଖରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଖୁଣ୍ଟର ଅବସ୍ଥିତି ନିରୀକ୍ଷଣ କରି ତୁରନ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବା ଦରକାର

ଘର ରାସ୍ତାରୁ ନିଚାରେ ଥିଲେ
ଆପଣ ଯେଉଁ ଘରେ ରହୁଛନ୍ତି ସେହି ଘରର ଏରୁଣ୍ଡି ବନ୍ଧ ସର୍ବଦା ସମ୍ମୁଖ ରାସ୍ତାଠାରୁ ଉଚ୍ଚରେ ରହିବା ଦରକାର। ନଚେତ ଗୁରୁତର ବାସ୍ତୁଦୋଷ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ । ଏଭଳି ଘରେ ଲୋକେ ସର୍ବଦା ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାରେ ଘେରି ରହିଥାନ୍ତି । ଗୃହରେ ଅଶାନ୍ତିର ବାତାବରଣ ଲାଗି ରହିବା ସହ ଆର୍ଥିକ ଓ ସାମାଜିକ ଉନ୍ନତି ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ । ଏଣୁ ଏଭଳି ଘରେ ନ ରହିବା ଭଲ।

   Related Posts