Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଦୈନିକ ଆକ୍ରାନ୍ତ ତୂଳନାରେ ଆଜି କମିଲା ସୁସ୍ଥ ସଂଖ୍ୟା, ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ କରୋନାରୁ ଆରୋଗ୍ୟ ହେଲେ ୭୨୮
  • ||
  • ଯୋଡାମୁଣ୍ଡ ଶିଶୁ କାଳିଆର ମୃତ୍ୟୁ, ଏସସିବିରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଥିଲେ ଚିକିତ୍ସାଧୀନ, ସୁସ୍ଥ ଅଛି ଜଗା
  • ||
  • ପରିବାର ପାଇଁ ଏତିକି ସମ୍ପତ୍ତି ଛାଡି ଯାଇଛନ୍ତି କଂଗ୍ରେସର ଚାଣକ୍ୟ ଅହମଦ ପଟେଲ
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଆଉ ୧୬ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ, ମୃତକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ୧୬୮୭ରେ ପହଞ୍ଚିଲା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୭୩୦ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ, ୩୧୬୦୦୧ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ରାଜ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ AIIMS ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ, କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଚିବଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖିଲେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ
  • ||
  • ପୁରୀ : ବାହାର ଭକ୍ତଙ୍କୁ ପୁରୀ ମନା, ନାଗାର୍ଜୁନ ବେଶ ପାଇଁ ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରଶାସନର କଟକଣା
  • ||
  • ଭିଜିଲାନ୍ସ ଜାଲରେ ଓଡିଶା ବନୀକରଣ ଅତିରିକ୍ତ ପିସିସିଏଫ୍, ଭୁବନେଶ୍ବରର ୫ଟି ଓ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେର ୭ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢାଉ
  • ||
  • କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ଅହମଦ ପଟେଲଙ୍କ ପରଲୋକ : କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇ ଚାଲିଥିଲା ଚିକିତ୍ସା
  • ||
  • Snack Video ସମେତ ପୁଣି ୪୩ଟି ମୋବାଇଲ୍‌ ଆପ୍‌ ବ୍ୟାନ୍‌ କଲେ ଭାରତ ସରକାର
  • ||

କରୋନା ଔଷଧ ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଉତ୍କଣ୍ଠା : ଇବୋଲା ଔଷଧ କିଛି ଫଳ ଦେଉଛି, ଆମେରିକା ଓ ଅନ୍ୟ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଅନ୍ୟ ବିକଳ୍ପର ସହ ଭ୍ୟାକସିନ ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା

30/04/2020 at 6:57 PM

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୩୦/୦୪ : କରୋନା ଲଢ଼େଇଲେ ଲୋକେ ତ୍ରାହିତ୍ରାହି ଡାକୁଥିବା ବେଳେ କେବେ ଏହାର ଔଷଧ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ସେନେଇ ଚାତକ ଭଳି ଚାହିଁ ରହିଛି ସାରା ବିଶ୍ୱ ।  ଏନେଇ ଗତକାଲି ରେମଡେସିବିରର ପ୍ରୟୋଗକୁ ନେଇ ନୂଆ ଆଶା ଦେଖାଦେଇଛି। ସେହିଭଳି ଆଉ କିଛି ଔଷଧ ଏବଂ ଭ୍ୟାକସିନର ପ୍ରୟୋଗ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଆଶା ଦେଖାଦେଇଛି।

କରୋନା ପାଇଁ ରେମଡେସିବିର ରାମବାଣ ହୋଇପାରେ । ଏବେ ଏମିତି କିଛି ଚର୍ଚ୍ଚା ଚାଲିଛି । କରୋନା ଉପରେ ଗବେଷଣା କରୁଥିବା ବିଶ୍ବର ପ୍ରମୁଖ ଫାର୍ମା ରିସର୍ଚ୍ଚ ସଂସ୍ଥା ଗିଲିଡ୍ ସାଇନ୍ସ  ରେମଡେସିବିର୍ ର ସଫଳତା ନେଇ ଦାବି କରିବା ପରେ ଏକ ନୂଆ ଆଶା ଦେଖାଦେଇଛି। ଆମେରିକାର ୩୯୭ ରୋଗୀଙ୍କ ଠାରେ ରେମଡେସିବିର ଔଷଧ ୫ ଦିନିଆ ଓ ୧୦ ଦିନିଆ ଡୋଜ୍‌ର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ୫୦ ପ୍ରତିଶତ ସଫଳତା ମିଳିଥିବା ଦାବି କରାଯାଇଛି।  ବାସ୍ତବରେ ରେମଡେସିବିର ଔଷଧ ଇବୋଲା ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ତିଆରି କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଔଷଧ ଭାଇରସକୁ ଶରୀର ମଧ୍ୟରେ କ୍ଲୋନ ହେବାକୁ ଦେଇନଥାଏ। କରୋନାରେ ଏହା ଏବେ ଷ୍ଟେଜ୍‌ ଥ୍ରି ପରୀକ୍ଷାରେ ଥିବାରୁ ଖୁବ୍‌ ଶୀଘ୍ର ଏହାର ମଞ୍ଜୁରୀ ମିଳିବାର ଆଶା କରାଯାଉଛି। ସେପଟେ ଜାପାନ ରେମଡେସିବିରକୁ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଠାରେ ପ୍ରୟୋଗ ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦେଇଛି।

ସେପଟେ ଫାବିପିରାଭିର୍‌ ମଧ୍ୟ ଆଉ ଏକ ଔଷଧ ଯାହାକୁ ମଧ୍ୟ କରୋନା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି। ଗ୍ଲେନମାର୍କ ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍‌ସର ଏହି ମେଡ଼ିସିନକୁ କରୋନା ଉପରେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଅନୁମତି ମିଳିଛି। ଇନଫ୍ଲୁଏନ୍‌ଜା ପାଇଁ ଏହି ଔଷଧ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ଚୀନ ଜାପାନ ଭଳି ଦେଶ ମଧ୍ୟ ଏହି ଔଷଧ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦେବା ଲାଗି ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି।

ସେହିପରି ବିସିଜି କୁ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି। ଟିବି ନିରୋଧ ପାଇଁ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ। ବାସିଲସ କାଲମେଟ ଗୁଏରିନ କୁ ଭାରତରେ କରୋନା ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଉଛି। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏହି ଅଭିଯାନ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ଏଥିପାଇଁ ଆମେରିକାର ହପକିନ ରିସର୍ଚ୍ଚ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ସହଯୋଗ କରୁଛି।

ସେହିପରି ଆମେରିକାର ଆଉ ଏକ ଔଷଧ ଗିମସିଲୁମାବ୍‌। ଟେମ୍ପଲ ୟୁନିଭର୍ସିଟି ହସ୍ପିଟାଲ ଏହି ଔଷଧକୁ ରୋଗୀଙ୍କ ଠାରେ ପ୍ରୟୋଗ କରିଛି। ରୋଗୀଙ୍କ ଫୁସଫୁସ୍‌ କରୋନା ଯେଉଁ କୁ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଏହି ଔଷଧ ସେଥିରୁ ଉପସମ ଦେବ। ଏହାର ନନ୍‌ କ୍ଲିନିକାଲ ଟ୍ରାଏଲ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଏହା ବାଦ୍‌ ଅତି ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ଲାଜମା ଥେରାପି ମଧ୍ୟ ଚାଲୁ ରହିଛି। ଯଦିଓ ଭାରତର ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁରକ୍ଷିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ତଥାପି ପ୍ଲାଜ୍‌ମା ଥେରାପିକୁ ନେଇ ଗବେଷଣା ଚାଲିଛି।

କରୋନାର ଟୀକା ନେଇ ବିଶ୍ବବ୍ୟାପୀ ମଧ୍ୟ ଗବେଷଣା ଜୋରଦାର ଚାଲିଛି। ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭର୍‌ସିଟି ସହାୟତା ଭାରତର ସିରମ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ ଅଫ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ହଜାରେ ଟଙ୍କାର ଟୀକାର ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଆଗଉଛି।

   Related Posts