Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ଟେଷ୍ଟ ପରେ ଓ୍ବାନ୍‌ ଡେ’ ସିରିଜ୍‌ କବ୍‌ଜା କଲା ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଦ୍ବିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆ ୭ ଓ୍ବିକେଟରେ ଧରାଶୟୀ, ଭାରତ ୨୮୭/୬(୫୦ ଓଭର), ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ୨୮୮/୩ (୪୮.୧ଓଭର)
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ଶୁକ୍ରବାର ସୁସ୍ଥହେଲେ ୧୦,୩୯୦ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ଖୋର୍ଦ୍ଧାରୁ ସର୍ବାଧିକ ୨୬୧୦ଜଣ ଡିସଚାର୍ଜ
  • ||
  • ହରଭଜନ ସିଂହ କରୋନା ଆକ୍ରାନ୍ତ, ନିଜକୁ କଲେ ଆଇସୋଲେଟ୍‌
  • ||
  • ଚୋରା ବାଲି କାରବାରରୁ ହତ୍ୟା, ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଉପରେ ଚଢାଇଦେଲେ ଟ୍ରାକ୍ଟର !
  • ||
  • ରାଜ୍ୟରେ ୧୦ ହଜାର ତଳକୁ ଖସିଲା ଦୈନିକ ସଂକ୍ରମଣ : ୨୪ ଘଣ୍ଟାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ୯୮୩୩ କୋଭିଡ୍ ପଜିଟିଭ୍, ୧୧୮୭୨୯୫ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ରାଶିବାଡ ଘାଟିରେ ଓଲଟିଲା ଇସପାତ୍, ୮ ଗୁରୁତର
  • ||
  • ଶୁକ୍ରବାରଠୁ ଲିଭିବ ଅମର ଯବାନ ଜ୍ୟୋତି : ୫୦ ବର୍ଷ ତଳେ ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ଇନ୍ଦିରା ଗାନ୍ଧୀ
  • ||
  • ଟି୨୦ ବିଶ୍ୱକପ୍ : ଖେଳସୂଚୀ ଜାରି କଲା ଆଇସିସି, ଏହି ତାରିଖରେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ତାନ ମହା ମୁକାବିଲା
  • ||
  • ଦ୍ୱିତୀୟ ଦିନିକିଆରେ କମ୍ ବ୍ୟାକ୍ କରିବ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ! ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା ବିପକ୍ଷରେ ସିରିଜ୍ ବରାବର ଲକ୍ଷ୍ୟ
  • ||

ଆମେରିକାର ସୂଚନା, ଭାରତ ଉପରେ ବଡଧରଣର ଆକ୍ରମଣ କରିପାରନ୍ତି ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ

2/10/2019 at 3:27 PM

ୱାସିଂଟନ : ଜମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀରର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମାନ୍ୟତା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପରେ ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଭାରତରେ ବଡଧରଣର ଆତଙ୍କବାଦ ଆକ୍ରମଣ ଲାଗି ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଆଶଙ୍କା ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛି ଆମେରିକା। ଯଦି ପାକ୍ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରୀତ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୁଏ ତେବେ ହୁଏତ ଆକ୍ରମଣ ଟଳିଯାଇପାରେ। ନଚେତ ଏଭଳି ଆକ୍ରମଣ ଲାଗି ଭାରତକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ଆମେରିକା ସତର୍କ କରାଇଦେଇଛି।

ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରର ସୁରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କିତ ପ୍ରତିରକ୍ଷାମନ୍ତ୍ରୀ ରେଣ୍ଡଲ ସାଇବର ୱାସିଂଟନରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର କାଶ୍ମୀର ସମ୍ପର୍କିତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ  ପାକିସ୍ତାନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ସୀମାପାର ଆକ୍ରମଣ କରିବା ନେଇ ଏବେ ଅନେକ ଦେଶ ଆଶଙ୍କାରେ ଅଛନ୍ତି। ତେବେ କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛି କି ବୋଲି ଗଣମାଧ୍ୟମ ପ୍ରଶ୍ନର ଜାବାବରେ ସାଇବର ଏଭଳି କୌଣସି ଆଶଙ୍କାକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରିଦେଇଛନ୍ତି। କାଶ୍ମୀର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ  ଚୀନରୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ସେଭଳି କୌଣସି ସମର୍ଥନ ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ସାଇବର ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି। ତେବେ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୀନ ରାଜନୈତିକ ଓ କୂଟନୈତିକ ସମର୍ଥନ କରିପାରେ ବୋଲି ସାଇବର କହିଛନ୍ତି।

ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ହେଲା ଚୀନର ଉତ୍ତମ ସମ୍ପର୍କ ରହିଆସିଛି। ସେପଟେ ଭାରତ ଓ ଚୀନ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀତା ବଢିଛି। ହେଲେ ଚୀନ ସହ ଭାରତ ସ୍ଥାୟୀ ସମ୍ପର୍କ ଚାହୁଁଥିବାରୁ ପାକିସ୍ତାନକୁ ବିଶେଷ କିଛି ଲାଭ ମିଳିବାର ନାହିଁ। ତେବେ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ.ଜୟଶଙ୍କର ଏବେ ଆମେରିକା ଗସ୍ତରେ ଥିବା ସାଇବର କହିଥିଲେ। ଏ ନେଇ ତାଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରାଯାଉଥିବା ସାଇବର ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି।

   Related Posts