Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ପ୍ରମୁଖ ଖବର
  • ରାଜ୍ୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲେ ଆଉ ୧୫୭ କୋଭିଡ୍ ସଂକ୍ରମିତ, ୩୩୩୭୨୩ରେ ପହଞ୍ଚିଲା ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା
  • ||
  • ଭୁବନେଶ୍ୱର : ପରଲୋକରେ ବରିଷ୍ଠ ଅଭିନେତା ରବି ମିଶ୍ର
  • ||
  • ସାଲେପୁର : ସାଲେପୁରରେ ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ
  • ||
  • ଝାରସୁଗୁଡା : ପ୍ରେମୀଯୁଗଳଙ୍କ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଘଟଣା , ଚିକିତ୍ସାଧିନ ଅବସ୍ଥାରେ ପ୍ରେମିକାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ, ପୂର୍ବରୁ ଜୀବନ ହାରିଥିଲେ ପ୍ରେମିକ
  • ||
  • ବ୍ରହ୍ମପୁର : ଗୁଳି ମାଡରେ ବେଗୁନିଆପଡା ବ୍ଲକ୍ ପୂର୍ବତନ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ସାହୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ
  • ||
  • କଳାହାଣ୍ଡି : ୧୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ବାଘ ଛାଲ ଜବତ, ୨ ଗିରଫ
  • ||
  • ୨ଦିନରେ ଦୁଇ ଜୀବନ : ଢେଙ୍କାନାଳରେ ହାତୀ ଆକ୍ରମଣରେ ପୁଣି ଜଣେ ମୃତ
  • ||
  • ଭାରସାମ୍ୟ ହରାଇ କାର୍‌-ଟାଟା ମ୍ୟାଜିକ ଉପରେ ଓଲଟିଲା ଟ୍ରକ, ଚାଲିଗଲା ୧୩ଜଣଙ୍କ ଜୀବନ
  • ||

ଇରାନ୍‌ର ଆକ୍ରମଣ ପରେ ଚିନ୍ତାରେ ଆମେରିକା – ଦେଲା ଏହି ଧମକ

5/01/2020 at 3:29 PM

ନ୍ୟୁୟର୍କ – ବାଗଦାଦରେ ଥିବା ଆମେରିକା ଦୂତାବାସ ଉପରେ ଇରାନ ପକ୍ଷରୁ ରକେଟ ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଛି । ଆମେରିକାର ଆକ୍ରମଣରେ ଇରାନ୍‌ର ସନ୍ୟ ମୁଖ୍ୟ କମାଣ୍ଡର ଜେନେରାଲ କାସିମ ସୁଲେମାନୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଇରାନ୍‌ ଭୟଙ୍କର ଆକ୍ରମଣ କରିବ ବୋଲି ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଇରାନରେ ଥିବା ଆମେରାକିର ବିଭିନ୍ନ ସୈନ୍ୟ ଶିବିର ଉପରେ ଇରାନ୍‌ ପକ୍ଷରୁ ରକେଟ୍‌ ମାଡ କରାଯାଇଛି । ବାଗଦାଦସ୍ଥିତ ଆମେରିକା ଦୂତାବାସ ମଧ୍ୟରେ ଇରାନ୍‌ର ରକେଟ୍‌ ବିସ୍ପୋରଣ ହୋଇଛି ।

ଏହା ପରେ ଏବେ ଚିନ୍ତାରେ ଆମେରିକା । ଇରାନ୍‌କୁ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ କଡାଜବାବ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି । ଆମେରିକା ବିକାଶ କରିଥିବା ନୂଆ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବେ ଅପେକ୍ଷା କରି ରହିଛି । ଇରାନ୍‌ର ୫୦ରୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନ ଏବେ ଆମେରିକାର କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଟାର୍ଗେଟରେ ରହିଛି । ଏଥିପାଇଁ ଇରାନ୍‌କୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବା ପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆମେରିକା ସୈନ୍ୟ ଉପକରଣ ପାଇଁ ୨ ଟ୍ରିଲିୟନ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଛି । ଆଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ର ଶସ୍ତ୍ରରେ ଆମେରିକା ସବୁଠାରୁ ଭଲ ସବୁଠାରୁ ବଡ । ଇରାନ୍‌ ଯଦି ଆମେରିକା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରେ ତେବେ ଇରାନ୍‌ ତାହାର ଫଳ ଭୋଗିବ ବୋଲି ଆମେରିକା କହିଛି । ଇରାନ୍‌ ପୁଣି ଆକ୍ରମଣ କଲେ ତାଙ୍କୁ ଏମିତି ଜବାବ ଦିଆଯିବ ସେମାନେ ଆଗରୁ କେବେ ଏହାକୁ ଅନୁଭବ କରି ନଥିବେ ।

ଆମେରିକାର ସୈନ୍ୟ ଶିବିର ଓ ଦୂତାବାସ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଇରାନ୍‌ ନିଜକୁ ଦାୟୀ କରି ନାହିଁ । ମାତ୍ର ଇରାନ୍‌ର ସମର୍ଥନରେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ କରାଯାଇଥିବା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ।

   Related Posts