Prameya News7

Prameya News7, News7 Odia, Odisha Latest News, Odisha Current Headlines, Odisha News Online

ସିକ୍ରେଟ୍ ମିଶନରେ ଆମେରିକା, ପୃଥିବୀର କକ୍ଷ ପଥରେ ରକେଟ୍ ଛାଡିଛି ୟୁଏସ୍ ସ୍ପେଶ୍ ଫୋର୍ସ୍

18/05/2020 at 3:34 PM

ଓ୍ୱାଶିଂଟନ, ୧୮|୦୫: ଆମେରିକୀୟ ସ୍ପେଶ୍ ଫୋର୍ସ୍ ମହାକାଶରେ କୌଣସି ଏକ ଗୁପ୍ତ ମିଶନ୍ ପାଇଁ ଏକ ମିଲିଟାରୀ ସ୍ପେଶ୍ ପ୍ଲେନ ବା ରକେଟକୁ ସଫଳତାପୂର୍ବକ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିଛି । ଏକସ୍ ୩୭ବି ନାମକ ଏହି ସ୍ପେଶ୍ ପ୍ଲେନକୁ ରବିବାର ପ୍ଲୋରିଡାରେ ୟୁନାଇଟେଡ୍ ଲଞ୍ଚ୍ ଆଲାଏନ୍ସ ବା ୟୁଏଲଏରୁ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଛି । ଆଟଲାସ୍ ୫ରୁ ଏହାକୁ ଲଞ୍ଚ୍ କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ସ୍ପେଶ୍ ପ୍ଲେନ ପୃଥିବୀର କକ୍ଷ ପଥରେ ରହି ବିଭିନ୍ନ ତଥ୍ୟା ସଂଗ୍ରହ କରିବ । ତେବେ ଏହାକୁ କେତେଦିନ ପାଇଁ ଲଞ୍ଚ୍ କରାଯାଇଛି ସେନେଇ ଆମେରିକା ତରଫରୁ କୌଣସି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ । ପୂର୍ବରୁ ଆମେରିକାର ଏପରି ଏକ ମିଶନକୁ ନାସା ତଦାରଖ କରିଥିଲା । ଏହା ପୃଥିବୀର କକ୍ଷପଥରେ ପ୍ରାୟ ୨ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ରହିଥିଲା ।

ଶନିବାର ସକାଳୁ ଏହି ସ୍ପେଶ୍ ପ୍ଲେନର ଲଞ୍ଚିଂ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା । ତେବେ ଖରାପ ପାଣିପାଗ ପାଇଁ ଏହାକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଏହାକୁ ଆମେରିକାର ବାୟୁସେନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି । ତେବେ ଏହାକୁ କରୋନା ଯୋଦ୍ଧାଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଥିବା ୟୁଏଲଏ କହିଛି । ଏହାସହ ଆମେରିକା ସେନା ଏହି ମିଶନ ଉପରେ କଡା ନଜର ରଖିଛି ।

ସ୍ପେଶ୍ ଫୋର୍ସ ହେଉଛି ଆମେରିକାର ସଶସ୍ତ୍ର ବଳର ସବୁଠାରୁ ଯୁବ ଶାଖା । ୧୯୪୭ରେ ଏହାକୁ ବାୟୁସେନାର ଏକ ଶାଖା ଭାବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ମିଶନ ଲଞ୍ଚ ପରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଭବିଷ୍ୟତ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିସାରିଛନ୍ତି ।

ଏହାପୁର୍ବରୁ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଥିଲେ ଯେ, ଆମେରିକା ଏକ ସୁପର ଡୁପର ମିସାଇଲ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି । ଯାହା ଅନ୍ୟ ମିଶାଇଲ ଅପେକ୍ଷା ୧୭ ଗୁଣା ଗତିରେ ଯାଇପାରିବ ।

   Related Posts